Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen egy hittanóra?

Milyen egy hittanóra?

Figyelt kérdés

No az a helyzet, hogy én már rég kijártam a gimit, túl vagyok egy főiskolán, túl vagyok az "angliai" munkavállaláson is. Szakmát szeretnék tanulni, még pont pár hónappal vagyok a 25. életévem előtt, szóval el tudom kezdeni nappali tagozaton a szakmát. Annyi a bibi, hogy a hozzám legközelebb lévő iskola, egy katolikus gimi. És megérdeklődtem, heti egy hittanóra van kötelezően.


Na ezzel az a problémám, hogy ha engem ilyen vallásos maszlag ér, szétvet az ideggörcs. Bocs, ha hívő olvassa, nem sértésből mondom, de én nagyon, de nagyon, DE NAGYON gyűlölöm ezt a számomra ostobaságnak tartott dolgot, több okból is.


- Egyrészt pont törit tanultam így képben vagyok a múlt keresztény bűneivel, borzalmasan dühít a vallás pökhendiskedése, kivagyisága, tekintélyelvűsége.

- Pont fenti tanulmányaim miatt tisztában vagyok rnegeteg más néppel és más vallással is, amik ezerszer szimpatikusabbak (pl. skandináv ősvallás, kelta hitvilág, törzsi vallások stb..) --> ezeket a keresztény hívők általában leszólják és/vagy sátáni dolgokkal azonosítják, amiktől persze megint elkap az ideg.

- Tudománypárti vagyok, személye snézetem az, hogy az embert a tudomány és a gondolkodás viszi előre, nem a fantasymesékbe vetett hit.


Na most mivel még soha életemben nem voltam hittanon, gondoltam megkérdezem, hogy mégis mire számítsak. Nem akarok, tényleg nem akarok megsérteni senkit se, se a tanárt/papot, se a többieket, ezért érdekelne. Csak egy évet kell kibírjak, remélem lesz lelki erőm nem beszólni, bár előre érzem, hogy elkerülhetetlen beszélgetések alkalmával úgyis ki fog jönni, hogy nem csípem ezt az egészet, nem érdekel ez az egész. Ha elfogadják, persze oké, de ha erőltetik nekem ezt a dolgot, ha térítgetni akarnak, akkor csúnya lesz a dolog...


Na szóval, mire is kell számítanom? (Még a kötelező mise sajnálatos tényével is igyekszem barátkozni.)



2017. júl. 15. 21:23
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:

Ja és azt még hozzá tenném, hogy sajnos nem nagyon tudok még úgysem megbarátkozni ezzel az egésszel, ha azt mondják nekem, hogy "na legalább új dolgokat tanulsz". Voltam például walesben kőköröknél, amiket neodruidák emeltek, na az fantasztikus érzés volt. Voltam kelta vallási hagyományőrzők tábortüzénél samhain (a halloween eredeti ünnepe) éjjelén, miközben elkezdtek dobolni, meg dalolni. Na ott kirázott a hideg és bár ateista vagyok, de azt élveztem.


Ellenben mindenféle keresztény kántálás, duma csak dühít. Talán az az érzés van bennem, hogy az általam szimpatizált népek/hitvilágok gyilkosának rituáléján vagyok épp, és belém jön a düh. + A tudománypárti másik énem meg háborog, ha valami teremtésről kell hallania. :D


Nem tudom, hogy vetkőzzem le ezt, sajnos a szakmát nem tudom máshol elkezdeni. :D

2017. júl. 15. 21:31
 2/16 anonim ***** válasza:
65%

Szerintem egy hittanóra ne tartson vissza.

Én a végzős évemet kezdtem el gimiben, mikor vallásos sulivá váltunk. Ránk ezáltal nem annyira erőltették, mert ugye kilencedikben nem ezt kezdtem el vállalni. Ettől függetlenül minden hétfőn az első óra istentisztelet volt. Ezt követte minden héten egy magyar és egy angol nyelvű hittanóra. Néha a magyar hittanórán sem értettem miről beszélgetünk, gondolhatod az angol szakszavakkal hogyan boldogultam.:D Ettől függetlenül nem éreztem tehernek, szerencsére nem szólítgatott a tanár, így gyorsan eltelt az óra. Ha én túléltem ennyi hittant - és én sem preferálom a vallást, véleményem szerint az az okozója minden rossznak, mikor még a terroristák is amiatt és aszerint ölik az embereket - akkor heti egyet te is túl tudsz.:) Esetleg érdemes lenne megkérdezni ott tanuló diákokat, hogy mennyire veszik ezt szigorúan, ha van rá lehetőséged.

2017. júl. 15. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
67%
Gondolom a főiskolán is voltak olyan tárgyaid, amik kb. egyáltalán nem kapcsolódtak ahhoz, amit tanultál. A hittan is ilyen, beülsz, meghallgatod és hazamész. Ez most bunkón fog hangzani, de a véleményedre senki nem lesz kíváncsi a vallással kapcsolatban, a te döntésed volt, hogy katolikus gimibe járj. Csak simán beülsz órára/misére, vagy odafigyelsz, meghallgatod, vagy nem, aztán mész a dolgodra. Nem hiszem, hogy téríteni akarnának, szerintem azt, hogy egy katolikus suliba jelentkeztél úgy értelmezik, hogy katolikus vagy, vagy legalábbis tolerálod a katolikus vallást.
2017. júl. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
84%

Az előző válaszoló pontosan leírta, jogod van hozzá, hogy ne toleráld a katolikus vallást, de ez összeegyeztethetetlen azzal, hogy katolikus iskolába menj. Mivel erős általánosításokban vagy, és kb a létező legkommerszebb véleményt fogalmazod meg az egésszel kapcsolatban, van egy olyan tippem, hogy annyira azért nem vagy pro vallás-témában, szóval akár meglepetések is érhetnek.


És nem, én magam nem vagyok keresztény, egyszerűen csak értelmetlen számomra, hogy ha ilyen szinten lenézed mások hagyományait és egy két évezredes kultúraformáló irányzatot, akkor miért nem tartod inkább a távolságot köztük. Azok, akik oda járnak, ott tanítanak, általában nem téged akarnak "áttéríteni" a hitükre, hanem a sajátjukat akarják szabadon gyakorolni. Na gondold el, te mennyire örülnél egy ilyen helyzetben, ha valaki habzó szájjal rád telepedne, hogy ő nem fogad el téged (hiszen részedről szó sincs a legminimálisabb toleranciáról sem), de te fogadd el őt, és hogy ha erőlteted magadat, akkor baj lesz.


Két út van szerintem;


- Ha toleránsnak érzed magadat, odamész szépen, és a saját véleményed erőltetése helyett megpróbálsz okulni és befogadni a dolgot, senki se kényszeríthet rá, hogy tetsszen, de legalább lesz egy élményed egy dologról, amiről azért bőven hiányos a képed (akármennyire szóbakerült töri Bsc-n).


- A másik út az, hogy keresel másik iskolát. Az, hogy te ideggörcsöt kapsz a hitüktől, iszonyatosan nem fog érdekelni senkit, mert ezek szerint annyira nem kaptál ideggörcsöt, hogy ne a katolikus egyház pénzéből tanulj, vagy hogy keress egy másik iskolát.

2017. júl. 16. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Leírtam, hogy NEM azért megyek oda, mert annyira oda akarok menni, hanem mert CSAK ott indul az a szakmai képzés, amit el akarok végezni, helyi iskolában nem (vidéki vagyok), máshol nem indul, a legközelebbi suli, ahol elméletileg lesz, az is esti tagozat, ahova feljárni meg nem tudok.


A véleményem felét sem írtam itt le, szóval fogalmad sincs, mit tudok, mit nem tudok. Egyszerűen idegenkedem ettől, kiráz tőle a hideg, utálom. Nem azt mondom, hogy nem tisztelem a másik vallását, de attól véleményem még lehet róla, akkor is ha negatív. Nem érdekel, ha a véleményem valakit sért, ha felveszi, akkor így járt.

2017. júl. 16. 22:12
 6/16 A kérdező kommentje:

Na az meg másik dolog, hogy tudománypárti vagyok, abszolút nem tudok ezekről a mesékről úgy nyilatkozni, mint ha igaz volna. Pont ezért félek is ettől az egésztől, mert bár szívesen tanulok és hallgatom meg ezt az egészet (attól eltekintve persze, hogy egyes álszent részeknél őrjöngeni tudnék), nem tudom úgy visszaadni, mint egy hívő. Tehát pl. ha mondjuk imádkozni kell, azt nem fogok. Egyrészt, mert nem tudom hogy kell, másrészt meg mert nem tudom őszintén csinálni, pont mert egy baromságnak tartom ezt az egészet, és félek, hogy elröhögném magam.


Na mindegy, szerdán kikérdezek egy benfentest erről, ha csak hittanon rizsázni kell, meg elmenni néha misére, akkor 1 évet csak kibírok. De ha kötelező gyónás lesz, meg egyéb, akkor nem tudom... rossz helyen lakok sajnos, szakmai képzés csak ebben a suliban van.

2017. júl. 16. 22:17
 7/16 A kérdező kommentje:

És nem értem, hogy te milyen véleményerőltetésről beszélsz. Pont, hogy én nem akarom ráerőltetni a véleményemet másra. Én szépen elvagyok a kis világomba. De most belekényszerültem egy olyan helyzetbe, amiből nem tudom, hogy mászok ki elegánsan, és ha pl. hittanon a tanár felszóllít, hogy meséljek magamról, meg hogy miylen a viszonyom a valláshoz, akkor nyilván nem fogok kussolni. Valahogy kulturáltan igyekszem megfogalmazni az érzéseimet, de hát kérdés, hogy pl. azt a tanár mennyire fogadja el. Mert az iskola házirendjébe benne van, hogy mindenkinek joga van saját véleményt tartani, saját vallást gyakorolni stb... Szóval elméletileg fel kell fognia. Aztán innentől kezdve nyilván megtanulom amit lead anyagként. Nekem nem azzal van bajom, ha tanulnom kell egy vallásról (bár azzal inkább bajom van, hogy a szaftos, véres, léleknyomó részekről sose beszél senki), hanem azzal, ha terelni akarnak vagy épp az én jogaimat teljesen sárba taposva igyekeznek olyan dolgokra kényszeríteni, amit nem tudok megtenni (pl. gyónás). Ez egy elvi kérdés, nem azért megyek oda, mert szét akarom cseszni a hittan órát, elüldögélek én kussba a sarokban, nem akarok én szónokolni sem az evolúcióról sem más vallásokról. Egyszerűen csak nem akarom, hogy felcsesszenek meg uralkodni kezdjenek a godnolataim, véleményem felett. Ennyi.


Sajnos pont ilyen téren vannak rossz tapasztalataim a keresztényekkel szemben, akadtam már össze az utcán hittérítőkkel, akiket pl. alig lehetett levakarni. Mentem volna a buszhoz, az meg jött mellettem és nem volt hajlandó eltakarodni. Aztán pechemre még találkoztam vele minden nap, mikor mentem volna hazafelé.


Igen, volt egy rakás olyan órám, amit utáltam, de ott nem világnézeti kérdésekről volt szó, így nem érintett meg intenzívebben. Ez teljesen más. Én tanulni menni akarok oda, nem bóhóckodni, pont ezért remélem, hogy értelmes tanárral fúj össze a szél. ha ő megérti, hogy én ilyen vagyok, és az óra anyagánál nem vár el többet, akkor semmi probléma. Misére meg még benézek, nem voltam még ott, biztos érdekes, bár annak eltűréséhez is kell lelki erő. Ha meghallom a "Jézus URUNK" kifejezést, már elkap egy undor, de hát max igyekszem zombi módba kapcsolni.

2017. júl. 16. 22:24
 8/16 anonim ***** válasza:
Ja, én megértelek, de még mindig eléggé fröcsögsz az egészre. Mondhatod nekik, hogy nem pálya számodra a vallásosság, a "tudománypárti vagy" (vannak emberek, akik így értelmezik, de a kereszténység önmaga a tudománnyal teljesen összeegyeztethető), "mese" (a Bibliát metaforák és minták sorozataként szokás értelmezni, ráadásul a korabeli írásosság megőrzése is cél volt, legalábbis irodalomórán ezt tanultuk róla), "hányinger", "ideggörcs" satöbbi dolgokat ne emlegesd nekik. A házirend szerint is jogod van nem fullba nyomni a katolikust, valszeg mindenkinek sokkal jobb dolga is lesz annál, minthogy veled vitatkozzon, amikor nyilvánvalóan agresszívan és lekezelően állsz a vallásukhoz (ergo nem vagy egy szuper vitapartner). Ha ezt a képzést szeretnéd, üld végig a hittant, ne hazudj, de ne is kezdj vitát féligazságokon, végső soron a hívők is emberek, sőt, egyáltalán nem biztos, hogy nálad butább emberek. Ha meg akarnak téríteni, finoman közöld, hogy nem akarod, de valószínűleg egyébként is tele lesz potyautasokkal a képzés, ha ez az egyetlen a környéken.
2017. júl. 17. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
#3 vagyok, attól még ugyanúgy te döntöttél úgy, hogy ebbe a suliba akarsz járni. Nem lett volna kötelező, dönthettél volna úgy is, hogy nem jelentkezel, ha hisztériás rohamot kapsz a vallási dolgoktól. Azt gondolná az ember, hogy egy 24-25 éves felnőtt már eljutott arra a szintre, hogy nem kezd el hisztizni, ha olyan dolgot hall, amivel ő nem ért egyet.
2017. júl. 17. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Na, en meg az ilyenektől kapok ideggörcsöt, mint a kerdező. Akik magukat felvilagosult, intelligens embereknek allítják be, aztán kiderül, hogy felületes ismereteik vannak a témáról.


Először is, a múlt bűnei:

gondolom a mai amerikaiaknak is felrovod az indiánok kiirtását. Ezek a múltban történtek, ráadasul teljesen ellentétesek Jezus tanításával.

Amugy megsúgom, a buddhizmusban is történtek szörnyűségek, na nem mintha ez felmentené a katolikus egyházat, viszont ezekért a bűnökért már ezerszeresen bocsánatot kértek.


Tudománypártiság:

A kereszténység nem utasítja el a tudományt egyáltalán. A Biblia pedig nem fantasymese, ha akkora történesz vagy, ezt pont tudnod kéne. De mégha annak is tartod, ne hangoztasd a suliban.


Azt nem tudom, milyen egy hittanóra középiskolában, mert nem egyhazi gimibe jártam, de egeszen biztos nem lesz szörnyű, úgyhogy nyugodj meg. :)

Talán kellemes meglepetések érnek majd.

2017. aug. 16. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!