Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ateista erkölcstanon mit...

Ateista erkölcstanon mit tanítanak az erkölcs eredetéről és alapjáról?

Figyelt kérdés

Arra gondolok:

Aki HITTANRA jár annak nyilván megtanítják, hogy van Isten. Isten rendelkezett arról, hogy mi a jó és mi a rossz (erkölcsös és erkölcstelen) dolog. Mivel Isten a teremtőnk és Ő kéri rajtunk számon ezért kell ezeket az erkölcsi normákat betartani. Ráadásul Isten mindentudóként bölcs szabályokat alkotott ezért érdemes is azokat betartani.


De Aki "SIMA" ERKÖLCSTANRA jár, annak a tanára nem érvelhet Istennel. Akkor mivel érvel e tekintetben? Vagy foglalkoznak-e egyáltalán ezzel a kérdéssel ott?


Akár mai diákok, akár adott tantárgyat tanító pedagógusok válaszát előre is köszönöm.



2017. júl. 25. 12:06
 1/8 anonim ***** válasza:
Véleményem szerint az erkölcs nagy részben kapcsolatos az empátiával! Az empátia pedig egy biológiailag (fiziológiai háttérrel rendelkező) jelenség. Az emberi agyban vannak tükörneuronok, melyek segítségével képesek vagyunk felismernünk a másik egyed (fajtársunk) érzelmeit, és azokat át is tudjuk élni. Gondolkodjunk logikusan: a kapcsolatteremtéshez és hosszú távú együttéléshez, ez egy elengedhetetlen tulajdonság! Érdekes például, hogy a pszichopátiában (antiszociális személyiségzavar) és az autizmus spektrum zavarban szenvedők erre nem képesek. Annyi bizonyos, hogy az erkölcsök is fokozatosan alakultak ki, ahogyan minden evolúciós (pl. morfológiai) változás. Ezért gondolom, hogy az erkölcsök is empátián alapulnak. Egy demagóg példa: nem ölsz meg egy embert, normális esetben. Nem azért mert a "Jóisten" úgy akarta, hanem mert tudod, hogy a másiknak ezzel szenvedést okozhatsz, illetve számodra sem előnyös (genetikai szempontból). Amennyiben képesek vagyunk felismerni a másik érzelmeit, azokra pozitívan próbálunk reagálni, így ez egy nagyon pozitívan ható tulajdonság, az egész populációban. Így például az erősen agresszív, empátiára képtelen egyedek a populációban kialakult erkölcsökre "immunis". Nem mondom, hogy a vallások (itt leginkább a keresztényre gondolok) nem voltak hatással erkölcseinkre, de nélkülük is teljesen érvényesek! Sőt, számos erkölcsöt felnagyítottak, eltorzítottak (gondoljunk a szexualitás megítélésére, vagy a középkori "farkasember" égetésekre stb.) Tudom, hogy válaszommal, nem adtam pontos választ, sőt ez (az empátián alapuló erkölcseink) az én, erősen szubjektív vélemény volt, szóval kérlek ne vedd biztosra! Amennyiben érdekel a téma (az érdekes kérdésed alapján ezt feltételezem) ajánlom az alábbi könyveket: Matt Ridley: Az erény eredete - Az emberi ösztönök és a társadalmi együttműködés. A másik: Konrad Lorenz: Az agresszió. Ez utóbbi nem szorosan kapcsolódik a kérdéses témakörhöz, de szerintem nagyon érdekes, olvasmányos, egy nagyszerű Tudós tollából. Remélem tudtam segíteni!
2017. júl. 25. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Első vagyok: kihagytam valamit. Nem gondolom, hogy az normális, hogy ha az erkölcsös viselkedést csak úgy lehet kikényszeríteni az emberekből, hogy ha megfenyegetjük őket! (ha rossz leszel istenke megdorgál a pokolban, azaz örökké szenvedni fogsz). Vagy ami még betegebb, ennek a földi megfelelője: az inkvizíció! Elnézést a tudományos kérdésben tanúsított vulgáris stílusért, de felháborít, hogy a "teremtés koronája" kb. a civilizáció megszületésétől, a mai napig egy ilyen aranyketrecben raboskodik. (Na, ez már végképp nem kapcsolódott...)
2017. júl. 25. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
+ (még mindig 1.) Az empátia/erkölcs olyannyira nem vallási eredetű, hogy pl. az ember és kutya között is empátia alapú kapcsolat van! Közismert, hogy kutya-ember interakciók során a kutya agyában is oxitocin szabadul fel, aminek stressz-, félelem- és fájdalomcsökkentő hatása van (többek között). A bizalomépítés elengedhetetlen hormonja. Tehát az erkölcsöket NEM Jézus találta fel, hanem hosszú idő alatt, evolúciós úton fejlődtek ki! Nem a levegőbe beszélek, tudom miről szól a vallás, régebben én is katolikus voltam (erősen), de mára már ateista lettem. Válaszomban úgy tűnhet, hogy össze akartam keverni az erkölcs és empátia fogalmakat, de nem ez volt a célom, csak a kettő szoros kapcsolatára akartam rávilágítani!
2017. júl. 25. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Mellékelhettem volna egy csomó kutatást, tudományos publikációt és (még több) könyvet, de ez nem egy tudományos fórum, aki akar utána nézhet!
2017. júl. 25. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Az eddigi hozzászólónak köszönöm, hogy ennyit fáradt véleménye részletes leírásába.


Sajnos azonban arra kérdésemre, hogy mit tanítanak az ISKOLÁKBAN ezzel kapcsolatban, úgy látom nem érkezett válasz.


De a leírtak viszont felvetettek egy érdekes kérdést:

Ha abból indulunk ki, hogy az erkölcs evolúciós eredetű; akkor mi az oka annak, hogy az erkölcsi normák különböző kultúrákban eltérő jellegűek?

Mert (bár bizonyos közös vonások vannak) az jól látható, hogy különböző kultúrák erkölcsi normái között egészen jelentős eltérések mutatkoznak.

Ha valaki kéri konkrét példákra is kitérek.

2017. júl. 26. 00:52
 6/8 anonim ***** válasza:

Az erkölcs bizonyos szempontból egy szociológiai "találmány". A társadalom változatos földrajzilag és időben is. Hogyha egy adott környezetben nősz fel, a szokások és korlátok lesznek a sajátjaid, azokhoz igazodsz. Emiatt épül ki a bűntudat is, ami az erkölcs előfeltétele.

Mit tanítanak az erkölcstan órákon? Fent van a NAT az interneten is.

Természetesen foglalkoznak a világvallásokkal és a népi hagyományokkal, de magát az erkölcs témáját szociálpszichológiailag érdemesebb megközelíteni.

2017. júl. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Nálunk iskolábna erkölcstanon is csak Istenről szövegel a tanár.. Hiába választottam a sima erkölcstant, ott is erről beszélnek (pedig egyaltaláb nem érdekel a téma)
2017. aug. 25. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Hát az már régen rossz pedagógus, aki negatív Istenképet fest a gyerekeknek. Eléggé le van maradva mind emberileg, mind lelkileg.


Attól, hogy valaki nem hisz Istenben, attól még vannak olyan normák és szabályok, melyeket minden embernek be kell tartania, hiszen a társadalom felelős tagjai vagyunk.

Sok egyéb dologról szót lehet váltani ezen az órán:

- önismeret

- énkép

- külső-belső értékek

- életmód

- kultúra

- szokások

- emberi testi-lelki fejlődése

- hazaszeretet

- közlekedési kultúra

- illem

- érzelmek, érzések, érzékszervek


stb.


Egyéb iránt van tanmenet, meg lehet nézni az interneten is.

2017. aug. 25. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!