Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mennyibe kerül az orvosi egyetem?

Mennyibe kerül az orvosi egyetem?

Figyelt kérdés

Nem tandíjra gondolok, hanem az olyan költségekre, mint könyvek vagy egyéb kellékek (pl. mi az, amit első évben meg kell venni?), de ide értem az átlagos egyetemista diákélettel járó költségeit is. Egy hónapban mennyi pénzből lehet megélni fővárosban és vidéki egyetemeken is, ha kolis az ember, és havonta max. 1x megy haza, szóval kaját nem tud otthonról vinni?

Amire kíváncsi vagyok, az az, hogy a kapható ösztöndíj a megélhetés hány %-át fedezheti, mennyiben szorul az ember szülői támogatásra?



2019. febr. 3. 12:59
 1/6 anonim ***** válasza:
88%

Szerintem tankönyvekre, jegyzetekre, egyéb felszerelésre (pl. köpeny, papucs, fonendoszkóp) első két-három évben egy-egy 100-as elmegy. Persze sok minden függ attól, mennyire vagy "igényes". Van, aki képes az összes könyvet eredetiben megvenni, valaki inkább csak fénymásoltat, megveszi használtan vagy kihozza a könyvtárból. Értelemszerűen ezekkel nagyon sok pénzt meg lehet spórolni. Fonendoszkópból is van 10 ezer forintos meg 30 ezres, sznobság kérdése, hogy beéred-e az olcsóbbal, ugyanis amire hallgatóként kell, bőven jó a 10 ezres is.

Szegeden minden évben van 14 ezer forint tankönyvtámogatás, plusz a tanulók 90%-a ingyen bérletet kap a tömegközlekedésre, ami egyébként 4000 forint lenne. Tudtommal más városban ilyen nincs, de azt hagy ne nézzem meg egyesével, hogy hol mennyibe kerül. Plusz ugye nem is kötelező, ha mondjuk a suli mellett laksz, vagy inkább sétálsz/biciklizel.

Az étkezés megint csak nagyon sok mindentől függ. Szegeden 700 forint körül már lehet menüt kapni, ha ehhez hozzávesszük a reggelit és a vacsit, plusz a köztes nassolásokat, szerintem max 2000-2500 forintból ki lehet egy napra. Hogy a hazautazásod menyibe kerül, azt nyilván te tudod. A koli sztem 12 ezer forint környéke lehet, bár pontos árat nem tudok, sosem voltam kolis. Az albérlet árakkal sem vagyok tisztában, de sejtésem szerint vidéken olcsóbb, mint Bp-n, és persze sok függ attól, hogy mekkora, hol van, egyedül laksz benne vagy másokkal...

Mindezekhez képest az a 20-30 ezer forint, amit maximálisan össze lehet szedni a tanulmányi ösztöndíjból, vajmi kevés. És ez a 20-30 már a legjobbaké, az alja olyan 6-7 ezer forint lehet. A szoctámot nem tudom, azt sose kaptam.

2019. febr. 3. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szegeden kolis vagyok, így kb 50.000-60.000 ft-ból megélek. Főleg kajára költök, de járok bulizni, kávézgatni is.

A tankönyveket felesleges megvenni, vedd ki könyvtárból. Nekem a sobotta van meg, élettan, belgyo, radi.

A fonit egyszer kell megvenni, 30.000ft asszem, de ezt is csak harmadévre.

Ösztöndíjat nem sokat kapunk és elég jó átlag kell hozzá. Szóval ha én lennék az akinek 6 egész bármennyi az átlaga, az a pénz nem fedezne egy hónapot.

2019. febr. 3. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Most ugrott be, hogy még jegyzetre költök sokat. De év elején ezt le lehet tudni.
2019. febr. 3. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi mindekettőtöknek! Az ösztöndíj meglepő, hogy kevés. Egy barátom Debrecenben tanul, mondjuk nem orvosin, teljesen más szakon, de ő kap havi 30 körül úgy, hogy nem is olyan jó tanuló.
2019. febr. 3. 17:07
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Viszont orvosin, főleg harmad év után már elég jó átlagok szoktak születni, ezért az ösztöndíjhoz is jó átlag kell.

Itt meg tudod nézni a DE-n hogy melyik szakon évfolyamonként milyen átlag kellett az egyes ösztöndíj sávokhoz.

[link]

2019. febr. 3. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Debrecenben a kollégiumok 20.000/hó körül vannak, ezen kívül az elején be kell ruházni fehér köpenyre, későbbiekben fonendoszkópra (~35-40.000), fehér ruhára, papucsra. Tankönyvekkel lehet spórolni, be lehet szerezni őket fénymásolva vagy használtan (pláne amelyek csak 1-1 félévre kellenek). Ezen kívül kérdés mennyit költesz el utazásra (havi bérlet 3.800), milyen gyakran utazol haza, mennyit költesz ételre, mennyit bulizol. Egy olyan 70.000-ből már el lehet lenni szerintem.
2019. febr. 6. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!