Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Doktoranduszként külföldön...

Doktoranduszként külföldön kutatni? Tapasztalat?

Figyelt kérdés

Van itt olyan doktorandusz, aki külföldön kutatott? Mármint nem úgy, hogy eleve nem Magyarországon kezdte, hanem úgy, hogy Magyarországon csinálja a doktoriját, de külföldön is végzett kutatómunkát mondjuk Campus Mundi vagy akármilyen más ösztöndíjjal.


Van értelme? Milyen élmény? Nagyon örülnék személyes beszámolóknak.

Én azért gondolkodtam el ezen, mert még sosem voltam külföldön ösztöndíjjal, de mennék ha lenne lehetőség, szeretnék kicsit megismerni más helyeket és igazából szerintem a kutatásomhoz is talán segítség lenne, mert bár én bölcsész doktorira szeretnék jelentkezni, a téma, amit választottam, az Magyarországon eléggé új és amúgy szakirodalom is lényegesen több van hozzá idegen nyelven.


Még nem vettek fel doktorira, de már a témavezető mondta, hogy vállalja a témavezetést és a doktori iskolánál is jeleztem a szándékom. Folyamatban van a dolog, csak előre érdeklődnék.

Alapszakon meg mesterszakon rengetegen mennek ki külföldre, azért doktoranduszt már nehezebb találni.



2021. márc. 17. 18:10
 1/5 A kérdező kommentje:
Még azt hadd tegyem hozzá, hogy mint írtam, a kutatás szempontjából tartanám lehet hasznosnak és biztos jól esne egy kicsit egy más országba kerülni, más kultúrába, kicsit valahogy kiszakadni a környezetemből. Azt viszont tudni kell, hogy nem bulizni meg iszogatni meg randizni mennék ki külföldre. Az sem zavarna ha nem vennének körül folyton egyetemisták, hanem inkább doktoranduszok, vagy oktatók vagy hétköznapi emberek, mert elsősorban nem haverkodni mennék, nem az a tipikus bulizós élet érdekel. Nem zárkóznék el a barátkozástól meg ismerkedéstől, de már nem egy bulizós 20 éves vagyok.
2021. márc. 17. 18:14
 2/5 anonim ***** válasza:
Attól függ, mi a témád. Az én koromban még ajándék volt kimenni német KÖNYVTÁRBA, és ott hozzáférni a nyugati szakirodalomhoz. Ma már ez nem téma, mindent letölthetsz a dark webről. Konferenciákra amúgy is járni fogsz folyamatosan. Mit akarsz ezen felül külföldön kutatni? A természettudományokkal nem tudom mi a helyzet, ez bölcsészet, amiről én írok.
2021. márc. 17. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nekem is bölcsészettudományi témám lenne. Főleg azért lenne esetleg értelme szerintem, mert ott ezerszer több szakirodalom lehet a témámhoz. Itthon könyvtárakban 0 szakirodalom van hozzá, tudományos folyóiratokban sem jelenik meg olyan tanulmány vagy valami, amit fel lehet használni. Eddig minden anyagot az interneten találtam, amit találtam, de szerintem sokkal jobb ha például be tudok menni egy könyvtárba is és hagyományos módon is keresgélhetek könyveket. Nyilván a helyi városi könyvtárban, akár a fővárosban (gondolom minden országban ott van a legtöbb könyv), meg egyetemi könyvtárban is. Ez nem kevés plusz lehetőség. Meg ha egy külföldi tanszék valahogy fogadna engem vagy nem tudom, akkor gondolom ha van ott olyan oktató, aki ért a témához, az gondolom hozzájárulhat a munkámhoz olyan ismeretekkel, megjegyzésekkel, javaslatokkal, amit lehet, hogy egy külföldi máshogyan lát, mint egy magyar ember. A könyvtárra visszatérve, gondolom folyóiratok között is kereshetnék szakirodalmat és szerintem külföldön erre jóval nagyobb lehetőségem lenne, mint itthon. Én nem kimondottan Magyarországhoz kapcsolódó témát kutatnék (nem magyar irodalom, nem magyar történelem, a magyar kultúrához meg dolgokhoz nem sok köze van) és mivel amúgy is beszélek több idegen nyelven, ezért nem lenne probléma, hogy idegen nyelvű szakirodalmat használjak. A téma, amit kutatnék, az Magyarországon még nem nagyon népszerű és alig foglalkoztak vele, de vannak olyan helyek, ahol sokkal több infó van róla.
2021. márc. 18. 13:45
 4/5 A kérdező kommentje:
Szerintem a kutatás és az utazás kombinálása nem rossz, mert azért, amikor épp nem szakirodalmat keresnék egy könyvtárban vagy disszertációt írnék vagy konferenciára készülnék, akkor azért szívesen felfedezném a környéket és amúgy gondolom fejlesztené a nyelvtudásomat is.
2021. márc. 18. 13:52
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ennek két esetben van értelme.

- Valami olyasmit kutatsz, aminek helyben van irattára (például egy helytörténeti dolgozatnál), amelyhez ott helyben találsz csak anyagot

- Ha megismerkedsz helyi kollégákkal, bekapcsolódsz az ottani tanszék életébe

2021. márc. 18. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!