Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Jelenleg gimnáziumi tanuló...

MBS kérdése:

Jelenleg gimnáziumi tanuló vagyok a mostani éven kívül még egy évem van hátra, tehát jövőre fogok érettségizni. Ha külföldön szeretnék továbbtanulni milyen lehetőségeim vannak vagy, hogy működik ez?

Figyelt kérdés

Angol nyelvű területek érdekelnek, elsőként Amerikára gondoltam, de mást is meghallgatok szívesen.

Illetve, érdekelne, hogy működik ez az egész, hogy érdemes nekikezdeni, ilyesmi. Örülnék ha elmondanátok a tapasztalataitokat, tanácsokat adnátok. Minden infó jól jönne.



2013. márc. 28. 14:25
 1/3 Dubi ***** válasza:
93%

Amerikába elég kevés esélyed van bekerülni, már amennyit a többi válaszoló írt róla eddig.


UK és Skócia egyáltalán nem elérhetetlen, csak hát a megélhetéshez kell évi 5-6000 font, ezt sajnos nem sok magyar család tudja előteremteni. Ha nyáron is kint maradnál, ez az összeg további nő.


A jelentkezés menete... Cambridge és Oxford speckók (együtt Oxbrdige-nek is hívják őket), ott külön nézd meg az egyetemek honlapját. Az UK-ban 2 féle egyetem van: fizetős és állami térítéses. Skóciában az állam fizeti, az összes többi régióban pedig a diák. A felvételi rendszer viszont hál istennek ugyan úgy működik a UK-n belül mindenhol (kivéve Oxbridge, ez mindenben kivétel), a UCAS honlapon keresztül jelentkezik a világ összes diákja aki az UK-ban szeretne tanulni, azaz Te is. 9 font aktiválási díjat kell fizetni, mielőtt érvényes jelentkezést küldhetnél, de maga a regisztrálás ingyenes. Megjegyzem, a 9 fontodért tömérdek levelet fogsz kapni mielőtt az egyetemre mennél, bár egyik sem túl hasznos. 5 egyetemre adhatsz le jelentkezést, 1 adott szakra érdemes koncentrálni. Kell egy tanári ajánlólevél, amiben az égbe magasztalnak, mert kint a leghülyébb diákok is ilyet kapnak, plus egy Personal Statement, ami egy esszé magadról, hogy miért azt akarsz tanulni amit, mióta érdekel a téma, mit tettél eddig ecetera ecetera. Leadod a listát, miből fogsz érettségizni és milyen szinten. Az érettségidet fogják nézni, és majd az egyetemek egyenként megírják, hogy minimum mit várnak el tőled, ez tavasszal történik visszajelzéskor (tényleg pár hónap intervallum), míg a jelentkezéseket az összes cuccal együtt január közepéig fel kell tölteni a UCAS-ra. Továbbá egy IELTS szintet is megírnak, de ez az egyetemek honlapján is megtalálható, mit várnak el. Van TOEFL, IELTS, én az IELTS-t csináltam. Átlagban 6.5-ös eredményt várnak el, és minimum 6.0 mindenből. E fölött csak Oxbridge kér. Olyan május elejéig már megkapsz minden visszajelzést, pár egyetem nem vett fel, olyan 2-3 pedig igen, ezek közül kell kiválasztanod 2-t, és egyet elutasítanod. A kiválasztottak közül 1 firm choice, ha teljesíted a feltételeket, oda illik menni tanulni, a másik insurance choice (vészválasztás), ez akkor lép életbe, ha a firm choice-ról lecsúsztál (nem teljesítetted a követelményeket a firm choice-ra, de az insurance choice-ra igen). Aztán leérettségizel, valamikor lesz IELTS vizsgád is a kívánt eredménnyel, július 1-ig pedig beküldesz minden bizonyítékot nekik h teljesítetted a feltételeket. Mindezek után a nyár folyamán felvesznek (a törvények alapján kötelességük), és koleszt választasz (néha csak kolesztípust és beraknak valahova, ez lehet jó és kevésbé jó is), valamint Angliában Student Loan-ért, Skóciában pedig Student Award-ért folyamodsz (SAAS honlap), h ne kelljen tandíjat fizetni. Az angol diákhitel (Student Loan) kamatmentes, 30-35 év után elévül, és ha sok lesz a fizetésed, akkor egy bizonyos bruttó kereset (21000 font angoloknál) feletti összegnek a 2-3%-t kell kifizetned, ha már munkába álltál. Ez rendkívül kedvező, és nem igazán terhel meg, valamint az biztos, hogy az EU-n belül is érvényes, azaz MO-n ha dolgozol, innen is ezt törleszted, max lejjebb viszik a határt egy kicsivel, mert itt kevesebb az átlagfizetés. Szerintem így is nagyon jó! Az egész UK-ban csak a tandíjra kaphatsz kölcsönt/támogatást, a megélhetésre nem! Ez után kész is vagy, és boldogan mehetsz tanulni, de évente újra kell kérvényezni azt, hogy fizessék a tandíjadat Skóciában, valamint Angliában h hitelt vehess fel a tandíj finanszírozására. Ösztöndíjak is vannak, meg lehet pályázni, néhány jelentősebb összegeket takar, ez abszolút egyetemenként változó. Körbe kell nézni.


Diákmunkára ne nagyon építs, elvégre bizonytalan, tényleg kapsz e az első években. Ha kapsz, örülsz, ha nem, akkor így jártál, de ne ezen múljon a megélhetésed!


Jó tanács: minimum 2-3 emelt érettségit csinálj és összesen minimum

6 (mondjuk 3 emelt 3 közép) érettségit. Ha ez alá adsz, nem fognak felvenni a jobb egyetemekre. Általánosítva az UK-s egyetemek szeretik ha széleskörű a tudásbázisod.


Ha van 300k ft-od erre, felkeresheted a Milestone intézetet kora nyárig, valahol a Hősök Tere - Andrássy út felé van az új székházuk, ők mentorálással foglalkoznak. Hogy valójában mennyit tesznek az ügy érdekében, az teljesen változó, ami biztosan meglesz, az a kompetens Personal Statement és referencia tanácsadás, plusz kézben tartják a dolgaidat, figyelmeztetnek a határidők előtt. Ennél többet viszont azt kell mondjam, nem csináltak, elég drágának tartom őket a befektetett munka fényében. Persze ez csak az én magánvéleményem.


Ha valami pluszban érdekel, szólj...

2013. márc. 29. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Kedves MBS,


Nagyon korrekt válaszokat kaptál Dubi-tól, ezeket csak megerősíteni tudom mint másodéves egyetemi hallgató Cambridge-ben. Egy valami nem stimmel csak a válaszban a Milestone-os rész.


A program díja nem 300.000 HUF hanem 500.000 bár ezt az összeget alapból 2 részletben kell kifizetni, sőt én is kaptam szociális támogatást 50%-ot, meg idén ha jól tudom van már excellence scholarhsip-jük is. Az ügy érdekében mondhatom hogy nagyon sokat tettek nálam és többieknél is, szemináriumokra jártam, könyveket olvastam esszéket írtam, Academic Writing és IELTS előkészítőre jártam önkénteskedtem és ebből állt össze a PS-em ami ÉN írtam meg!! 16 hónapig jártam volt egy személyes mentorom aki ugyanazon a szakon végzett amire most én is járok, ráadásul megtaláltuk közösen mi az amiben igazán jó tudok lenni (itt kint is az évfolyam top 10%-ban vagyok)


Nagyon fontos, hogy kifejtetted a magánvéleményedet, de ez közel sincs a valósághoz és rossz színben tünteni fel az Intézetet aminek köszönhetem hogy megváltozott az életem.


Bocsánat hogy így beleszólok, csak személyemre nézve is sértőnek érzem a leírtakat.


Ha bármiben segíthetek csak szólj!

2013. júl. 31. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Hali! Köszi! Esetleg valahol tudnék veled személyesen beszélni?
2013. júl. 31. 16:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!