Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Jelentkezés szerbiai egyetemre...

Jelentkezés szerbiai egyetemre mesterképzésre. Hogyan?

Figyelt kérdés

Jelenleg Angol-Szerb alapszakon tanulok az ELTE-BTK-n, várhatóan 2015-ben fejezem be. Mivel itthon nem érdemes folytatnom (sok ok miatt, amit nem részleteznék most) szeretnék valamelyik szerbiai egyetemre felvételizni MA-ra. Tud ebben valaki tanácsot adni? Elsősorban a felvételi eljárás érdekelne (van-e esetleg egységes rendszer a magyar felvi.hu-hoz hasonlóan, vagy minden egyetemre külön kell jelentkezni?)

Van-e lehetőség elektronikus úton jelentkezni?

Milyen dokumentumok kellenek a külföldi hallgatóktól?

Hol tudok tájékozódni a képzési díjról?

Ha valakinek van tapasztalata, melyik egyetemet érdemesebb választanom, Novi Sad vagy Belgrád?

Milyen a diákélet, van-e és milyen lehetőségek munkavállalásra az egyetem mellett?



2014. nov. 25. 22:48
 1/2 anonim válasza:
100%

Szia. Megpróbálok segíteni, bár teljesen pontos választ nem tudok adni a kérdéseidre. Én az Újvidéki Egyetemre járok (Univerzitet u Novom Sadu), bár nem a böltsészeti karra.

Először is, ha én választanék helyedben, akkor inkább Újvidékre mennék, minthogy Belgrádba. A környezet is barátságosabb, és hát minél délebre van valami annál rosszabb. :D

Az újvidéki kar hivatalos neve Filozofski fakultet, és itt a weboldala: [link]

íme a 2014-15 tanév mesterképzéséről néhány infó: [link] upis/files/2014/Tekst%20konkursa%20Master%202014-2015.pdf


(bár ezt az útóbit nem olvastam végig el, csak beleolvastam)


Általában a jelentkezés, felvételi és a hasonló eljárások karoktól függnek (elég nagy az utonómiájuk). Ahova én járok, ott pl. október közepétől lehet jelentkezni, október végefelé-november elején megvan a rangsor, és november elején kezdődik a tanítás, ami május végéig, junius elejéig tart. Nálunk például nincs felvételi (bár ez lehet kar függő is - ezt nem tudom pontosan), hanem van egy képlet ami alapján ransorolnak (ebbe beleszámít, hogy mikor végeztél, átlagod, hasonlók).

De azt tudnod kell, hogy itt a 4+1 rendszer van (Magyarországon ugye a 3+2), így a te esetedben nem tudom pontosan, hogyan működik mindez.

Én is jövőre végzek, és elgondolkodtam én is hogy jelentkezek és beíratkozok mester képzésre mondjuk Magyarországon, de mivel nem teljesen kompatibilis a két rendszer így elég nehézkes a kivitelezése.

Meg hát Szerbiában az osztályzatok is 6-tól 10-ig terjednek szóval, ez is nehezíti a váltást mesterképzés esetében. Azonban nem csak önköltségre bírsz tanulni, hanem a legjobbak az állam terhére tanulnak. Sőt talán még valamilyen ösztöndíjat/költsönt is bírsz kapni, bár ezt sem tudom pontosan.

Bár ha az adott linken valami gondod van a szerb nyelvel, nem értesz valamit, akkor írj/kérdezz, és mihelyt lesz időm válaszolok.


Itt van még egy oldal, aminek a közepén van asszem a bölcsészet, ott találsz néhány e-mail cimet, ők lehet jobban segítségedre lehetnek:

[link]


A képzés dija megint csak változó, de úgy saccra 1000 euró körül mozog évente (két szemeszter), a munkaválalás egésszen biztos hogy nehezebb mint Magyarországon.


Remélem tudtam valamennyire segíteni! Üdv

2014. nov. 27. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Én szerbiai vagyok,de Pesten tanulok és pont amiatt jöttem el,mert otthon még ennyi munka sincsen.


Vajdaságból is mindenki menekül,legyen az szerb vagy magyar.

Én már csak nyugatabbra mennék,vissza biztosan nem.


Most is fizetés csökkentések vannak a közszférában ez nekem nem jövő.

2015. jan. 14. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!