Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Érdemes e neuro-, illetve...

Érdemes e neuro-, illetve kriminálpszichológusnak tanulni?

Figyelt kérdés

Középiskolás vagyok, és szembe ötlött a kérdés, hogy mi szeretnék majd lenni. Nagyon érdekel a pszichológia, azon belül is a neuro-, illetve a kriminálpszichológia. Neuropszichológusként elmegyógyintézetben szeretnék majd dolgozni, kriminálpszichológusként pedig profilalkotóként. Az lenne tehát a kérdés, hogy hogyan juthatok el az előbb említett szakmákhoz, a későbbiekben majd hogyan tudnék elhelyezkedni ezekkel a szakmákkal és végül pedig körülbelül mennyit lehet keresni ezekkel? (Tudom, ez utóbbit nehéz megmondani, de ha valaki körülírná, azt megköszönném.)

Végül még annyit, hogy pszichológusként érdemes e ledoktorálni?


A válaszokat előre is köszönöm!


2020. aug. 28. 14:21
 1/5 anonim ***** válasza:
6%

Ezt a profilalkotót a Gyilkos elmékből vetted? Mert ilyen Magyarországon nincs.

De a pszichológia nem rossz elképzelés. Tanulj sokat, mert mindig magasak a felvételi ponthatárok.

2020. aug. 28. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Nem, a Mindhunterből vettem.
2020. aug. 29. 10:11
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Uh, örülök, hogy felkeltette a sorozat az érdeklődésed a pszichológia iránt, de kicsit hadd oszlassam el a fals információkat.

Neuropszichológusként nem fogsz elmegyógyintézetben dolgozni. Többek között azért nem, mert Magyarországon már nincs működő elme-egészségügyi ellátó rendszer. Azt hiszem, hogy az utolsó működő intézmény az OPN volt, de az is bezárt 2007-ben.

A neurosok klinikán dolgoznak és szerintem nem jól értelmezed a feladatukat. A neuropszichológia az agy károsodása (mindegy, hogy genetikai, veleszületett vagy szerzett károsodás) okán fellépő pszichés zavarok diagnosztikájával és terápiájával foglalkozik. Az agyi rendellenesség kognitív zavarokat okoz viselkedéses és emocionális szinteken és ezeken igyekszik javítani a neuropszichológiai terápia.

Úgy szerezheted meg a képesítést (legalábbis amiről én tudok, illetve amilyen pályát én járok ezért), hogy elvégzed a pszichológia BA-t, azt követően klinikai vagy kognitív mesterre mész, majd posztgraduális képzés keretében (SOTE, de lehet, hogy más orvosi egyetemnek is van képzése, én nem tudok róla, de ez nem zárja ki nyilvánvalóan a lehetőséget) megszerzed a neuro-szakpszichológusi címet.

Az előző válaszolónak ellentmondva én úgy tudom, hogy profilozók vannak itthon is, az ORFK Kriminalisztikai Azonosító Szolgáltatásán belül. Valamikor 90'-ben alapították kísérleti jelleggel és azóta is működik, szóval oda megfelelő szakképesítéssel be lehet kerülni. (olvass utána bővebben, ha gondolod, én ebben a témában sokat nem tudok mondani, de a mindseten biztos találsz róla valamit, kifejezetten megbízható forrás szokott lenni és a pszichológia szinte minden ágával foglalkozik)

Kriminálpszichológia képzés van MA(?) keretében az NKE-n vagy ELTE-n, de ehhez is kell a pszichológia alapképzés elvégzése. De ez egyértelmű.

Elhelyezkedés szempontjából neurosként klinikák vagy kutatóintézetek, kriminálosként meg feljebb már említettem: Kriminalisztikai Azonosító Szolgáltatás intézményében. A kereset nagyon változó, minél magasabb a képzettségi fokozatod, annál magasabb a fizetésed is. Mivel a neuros doktori fokozattal kell, hogy rendelkezzen így nagyjából 375-523 ezer között mozog optimális esetben a fizetése, míg egy kriminálpszichológusnak ennél nyilván kevesebb a fizetése, de nem hiszem, hogy 250 ezer alá menne, ha abból indulunk ki, hogy a "mezei" pszichológusi kereset 280-310 ezer között mozog (és itt NEM a tanácsadókról beszélek), de mire te odajutsz, hogy piacképes leszel ezekkel a szakmákkal, addigra ez még nagyon sokat fog változni, szóval elsősorban ne ezzel kalkulálj. Azt gondold át, hogy a neuro képzés megér-e neked mindent egybevéve minimum 9, de PhD-vel együtt akár 12 évet vagy a kriminálpszichó képzés (azt hiszem) 6 évet.

És igen, végezetül érdemes ledoktorálni pszichológiából. A doktori program olyan tapasztalatokat adhat, amit alapból máshol nem feltétlen szereznél meg. Lélekgyilkos tud lenni (azalapján legalábbis, amit a PhD hallgató ismerőseimből látok, de két év és én is megtapasztalom lol), de tényleg sok tudást és tapasztalatot lehet ott felhalmozni.

Annyiban viszont nagyon egyetértek az előttem szólóval, hogy tanulj sokat és olvass sokat. Ha tényleg erre a pályára akarsz lépni széleskörű tudásra lesz szükséged és hidd el, minél hamarabb hozzászoksz a tempóhoz meg ahhoz, hogy folyamatosan járjon az agyad, annál jobban fogod tudni venni az akadályokat. Plusz: ne zárkózz el semmi elől. Az első dolog, amit megtanultam, amikor elkezdtem a pszichológiát tanulni, hogy semmi ne legyen tőlünk idegen.

Ha esetleg van még kérdésed, amiben szerinted tudnék segíteni vagy csak beszélnél még a témáról (neuros szakirányban inkább, de általánosságban is), írj bátran, amire csak tudok, válaszolok. Sőt, ha érdekel, nagyjából azt is megmutathatom, hogy mit tanulunk:)

A jövőben a tanuláshoz meg sok kitartást és sikert kívánok! Remélem, tudtam segíteni:)

2020. aug. 30. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
81%

Pszichologia BA 3 ev, MA 2 ev. Innentol kell menned klinikai tovabbkepzesre, ami 4 ev, de ehhez kell, hogy legyen munkahelyed a klinikumban. Ezt a tulkepzes es a tuljelentkezes miatt mar annyira nem egyszeru talalni, es ha korhazban dolgozol, pszichologuskent is kozalkalmazottin van, ami 220-250 koruli netto. Ha elmegyogyintezet alatt az olyanokat erted, mint pl. Lipotmezo volt, hasonlokent mukodik Budapesten a Nyiro, de majdnem minden nagyvarosban vagy pszichiatria/pszichiatriai rehabilitacios osztaly. Ha mentalisan beteg bunozokkel szeretnel foglalkozni, arra meg ott az IMEI, de a javitointezetekben es a bortonokben is boven lehet talalni (szub)klinikai eseteket. A neuropszicho a klinikai utan meg ket ev, errol az elottem levo mar informalt, en ehhez annyira nem ertek. :D

Kriminalpszichologia jelenleg nincs Magyarorszagon, bar tavaly ilyenkor meg igen-igen mondogattak, hogy igeny es kereslet is lenne ra, ezert ugykodni kene valamit... Regebben volt az elten bortonpszichologia, ilyen mar nincsen, viszont van szinten ott es miskolcon kriminologia, ket eves mesterkepzes, pszichologia ba utan lehet oda menni, bar tul sok gyakorlati tapasztalatot ne varj, ennek koze nincs meg a profilozashoz... :D

Doktorizni tenyleg erdemes, viszont pszichologia doktori iskolakba gyakorlatilag lehetetlen a bejutas a tuljelentkezes miatt, es akiknek megis sikerul, mar alap-mesterszakoskent szakkoliznak, tudomanyos kutatomunkat folytatnak, publikalnak, ami rengeteg ido, energia, nem ritkan penz befektetese, viszont ha tenyleg ezt szeretned, semmi nem eri meg jobban.

Az NKE-n van kriminalpszichologia tanszek, de kepzes nincs, csak ilyen orak mas szakokon tanuloknak. Akik NKE-RTK-n irjak a doktorijukat (10 ev tanulas utan meg ujabb 5 evig), ok mar csinalnak "Mindhunteres" dolgokat, de meg az is messze van attol. Nem hirhedt sorozatgyilkosokkal teazgatnak, hanem inkabb kutatasokat olvasnak rengeteget, es viszonylag sok idot toltenek tesztek nezegetesevel, kiertekelesevel, statisztikai adatelemzo programok nyomkodasaval... Viszont profilozas igen is letezik, vannak, akik ebbol doktoriznak.

Kulfold jarhatobb ut kriminalpszichologia szempontjabol, bar a tandij es a megelhetesi koltsegek atlagos havi jovedelemmel felelmetesek, bar hitellel el lehet intezni. Ott biztos, hogy jobban keresnel egyebkent, de ettol meg nagyon kellenek a kapcsolatok, hogy munkad legyen. Magyarorszagon phd-s ha osztondijas 100k-t kap havonta. (Persze van mellette munkahelye is.) Bortonben dolgozo pszichologus 300-400 korul azert keres, de tobb nyelvvizsgaval, tobb ev tapasztalattal van az 500 is.

Ettol fuggetlenul szinte az osszes pszichologus maganrendel. Bar a 10k-s oradijbol meg levonjak a berleti dijat, es nem csak abban az egy oraban kell a megoldason gondolkodni, de azert szepen meg lehet belole elni, de kell vagy 20 ev, es ba+ma+klinikum utan meg jopar tovabbkepzes, hogy az embernek kialakuljon a klienskore, komolyan vegyek, vagy jo pszichologusnak szamitson ugy altalaban...

Hajra! :)

2020. aug. 31. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ezeket az informatív válaszokat!
2020. szept. 19. 19:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!