Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Lehetséges-e felvételt nyerni,...

Lehetséges-e felvételt nyerni, valamint nappali munkarend szerinti képzésről levelezőre váltani az alábbi módon (állami támogatott jogász szak ELTE, Pázmány)?

Figyelt kérdés

A körülmények:


Jó (4) minősítésű diplomával rendelkezem, az állami támogatott féléveim pedig még megvannak és szeretném azokat a jogász szak elvégzésére felhasználni. A karok presztízsét, valamint budapesti lakóhelyemet tekintve két egyetem iránt érdeklődöm elsősorban, ezek az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE-ÁJK) és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE-JÁK). Mindkét egyetem jelzi a kari honlapján, hogy speciális pontszámítási lehetőséget biztosít a diplomás jelentkezői részére.


Az ELTE-ÁJK Felvételi Iroda honlapján ez áll:

"A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei

A felsőfokú oklevéllel rendelkezők felvételi pontjait is a tanulmányi, illetve az érettségi eredmények alapján vagy a felsőfokú oklevél eredménye alapján (jeles: 400; jó: 370; közepes 340; elégséges 310 pont) valamint az általános szabályok szerinti többletpontok hozzáadásával számítják."

[link]


A PPKE-JÁK felvételi információi között pedig ez áll:

"A felsőfokú végzettséggel rendelkező jelentkezőket a Kar a korábbi felsőoktatási tanulmányaik figyelembe vételével (az emelt szintű érettségi mellőzésével) is rangsorolja az alábbiak szerint:


Jeles minősítésű oklevél = 400 pont;

Jó minősítésű oklevél = 366 pont;

Közepes minősítésű oklevél = 333 pont;

Elégséges minősítésű oklevél = 300 pont;


A jogi képzési területhez tartozó szakra történő jelentkezés esetén bármely szakon szerzett korábbi felsőfokú végzettség figyelembe vehető."

[link]


A fentieket figyelembe véve, ha ezt a pontszámítást választom, és két, legalább 45%-os emelt szintű érettségivel jelentkezem (pl. történelem, illetve magyar nyelv és irodalom tantárgyakból), ami a maximális 100 többletpontot jelenti, akkor az ELTE-re 470, a PPKE-re 466 ponttal tudok felvételt nyerni az állami támogatott jogász szakra. Az ELTE levelező tagozaton sem idén nem hirdetett, sem jövőre nem hirdet állami támogatott jogász férőhelyet, a PPKE mind nappali, mind levelező tagozaton hirdet. Az ELTE-ÁJK Jogász ONA szakra idén 472 volt a ponthatár, a PPKE-JÁK Jogász OLA szakra 471, a PPKE-JÁK Jogász ONA szakra azonban 458(!!). A fenti pontszámítási módok közül tehát, ha idén jelentkeztem volna, a Pázmányra felvételt nyerhettem volna nappali tagozatra. Ez nem rossz, de ha lehet, jobban szeretnék inkább dolgozni is a továbbiakban (ahogy eddig is), és levelező tagozaton folytatni a képzést. Azt ugyan előre nem látom, hogy hogy fognak alakulni jövőre a ponthatárok, de egyelőre abból indulok ki, hogy hasonlóan az ideihez. Kérdéseim az alábbiak.



Tegyük fel, hogy a fenti pontszámítási módot választva a számomra elérhető legtöbb, azaz 466 ponttal felvételizek a Pázmányra. Ez a nappalira idén elég lett volna, levelezőre azonban nem. Járható út, ha felvételt nyerek nappalira, majd az első félévet követően átjelentkezek levelező munkarendre, ahová eredetileg nem vettek volna fel?


A Pázmány TVSZ vonatkozó rendelkezése szerint:

"III. rész: A hallgatói jogviszony


Tagozatváltás

24. § (1) A dékán a hallgató kérelmére – legalább egy félév teljesítését követően – indokolt esetben engedélyezheti az ugyanazon szak más munkarendű képzési formájára valóátlépést.

(2) A képzés munkarendjének megváltoztatására irányuló kérelmet az adott év augusztus 20., illetve január 20. napjáig lehet benyújtani a Neptun rendszeren keresztül.

Kari kiegészítő rendelkezés a TVSz 24. § (2) bekezdéséhez:

1. § Tagozatváltási kérelmet indokolással ellátva a tanulmányi dékánhelyettes hatáskörébe tartozó ügyekre rendszeresített formanyomtatványon lehet előterjeszteni az általános szabályok szerint (9. §) a Neptun rendszeren keresztül.

2. § Tagozatváltást indokolhatnak különösen a hallgató körülményeiben, élethelyzetében beállott vagy várható olyan változások, amelyek miatt tanulmányait előreláthatólag eredményesebben tudná folytatni más munkarendű képzésen."

[link]



Egy másik gondolatkísérlet. Tegyük fel, hogy az ELTE-n legalább 470-re csökken a ponthatár az állami támogatott nappali képzésre (ide max. 470 pontom lehet a jelentkezésnél, a fenti számítás alapján). Ha felvételt nyerek, és itt próbálkozom tagozatváltással (itt két eredményes félév után lehetséges), az vajon működhet-e, tekintve, hogy itt eleve nincs is állami támogatott férőhely a levelező képzésen? Egy munkarendváltás esetén elveszíteném az állami helyet, és csak költségtérítéses képzési formában folytathatnám levelezőn?


Az ELTE Hallgatói Követelményrendszer vonatkozó rendelkezései:

"II. FEJEZET - A KÉPZÉS SZERKEZETI ÉS TARTALMI EGYSÉGEI


A KÉPZÉSI FORMÁK, A KÉPZÉS IDŐTARTAMA


29. § (3) A munkarendváltásra a benyújtandó dokumentumok kivételével az átvétel

szabályait kell alkalmazni.


[...]


III. FEJEZET - A TANULMÁNYOK JOGI KERETEI


AZ ÁTVÉTEL


34. §

(1) A más felsőoktatási intézményben már hallgatói jogviszonnyal rendelkező

személy azon kar dékánjához intézett kérelemben kérheti átvételét az Egyetemre, amelyik kar ellátja az érintett szak(pár) alapkarának funkcióját.

(2) A kérelmező – a képzési és létszámkapacitásokra is figyelemmel – abban az

esetben vehető át,

a) egy lezárt félévet követően, amennyiben a kérelemmel érintett képzést gondozó karra vonatkozó különös részi rendelkezésekben meghatározott átvételi feltételeknek megfelel;

b) alapképzési és osztatlan szak kivételével a beiratkozás félévében, ha a másik

felsőoktatási intézményben teljesített felvételi eredményei alapján felvételének

évében az Egyetem kérelemmel érintett képzésére felvételt nyert volna, és ezt a kérelemmel érintett képzést gondozó karra vonatkozó különös részi rendelkezések lehetővé teszik;

c) alapképzési és osztatlan szakon akkor, ha az előző intézményben legalább 30

kreditet szerzett.


[...]


KÜLÖNÖS RÉSZ - AZ EGYES KAROKRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK


XIV. FEJEZET - AZ ÁLLAM ÉS JOGTUDOMÁNYI KARRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK


KÉPZÉS- ÉS TAGOZATVÁLTÁS

218. § Képzésváltás kizárólag alacsonyabb vagy azonos képzési szintre engedélyezhető.


ÁTVÉTEL BELFÖLDI EGYETEMRŐL

219. §

ad 34. §

Belföldi egyetem azon hallgatója vehető át,

a) aki a kérelemmel érintett képzés mintatanterve szerint az első és a második

szemeszterben előirányzott kötelező kurzusokat eredményesen teljesítette (a Tanulmányi Bizottság szemeszterenként két vizsga erejéig e követelménytől eltekinthet);

b) aki [...] levelező tagozatra való átvételi kérelem

esetén [...] az utolsó két félév mindegyikében legalább 20 kreditpontot gyűjtött

és 3,51 (jó) tanulmányi eredményt (ösztöndíjindexet) ért el a Kar az átvétellel

érintett képzésének tanterve és az átlagszámításra vonatkozó szabályai alapján;

c) legalább egy komplex [„C”] típusú középfokú (B2) állami vagy államilag elismert nyelvvizsgával rendelkezik."

[link]



Hosszú lett, tudom. Elnézést kérek érte, továbbá köszönöm, ha elolvassátok és tudtok segíteni! A konkrét kérdéseken túl az egyéb meglátásaitok is érdekelnek (pl. helyes-e a fenti gondolatmenet, kihagytam-e valamit stb.). Tervezem az illetékes tanulmányi osztályokkal is felvenni a kapcsolatot, de előbb szerettem volna az itteni véleményeket is figyelembe venni, hogy a lehető legpontosabban és legteljeskörűbben körül tudjam járni a problémát.



2020. nov. 25. 12:39
 1/3 anonim ***** válasza:
ezt így nem lehet ahogy szeretnéd
2020. nov. 26. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Azért nem lehet, mert - bár ilyet a szabályok között leírva nem találtam - az az elv érvényesül, hogy csak akkor mehetnék át az állami támogatott levelezőre, ha a nappalira történő felvételkor elértem volna a levelezős ponthatárt is (ez a PPKE-n releváns), vagy pedig azért, mert ilyenkor eleve csak költségtérítésesre lehet levelezőre átmenni? Az ELTE eleve nem hirdet ugyan levelezőn államit, de ha engem felvesznek a 80 államis hely egyikére nappalira, az én logikám szerint ha onnan valamely okból elmozdulok levelezőre, a megszerzett állami helyet viszem magammal. Aztán lehet, hogy mégsem így van, majd remélhetőleg ad releváns választ az egyetem.
2020. nov. 26. 12:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Időközben kaptam egy részválaszt a Felvitől (hátha itt is érdekel valakit), amiből az derült ki, hogy a fenti esetben, tehát ha a felsőfokú oklevél alapján történik a pontszámítás, úgy az emelt szintű érettségire eleve nem adható többletpont, ezért a fenti levezetésem már itt elbukott. Ebben az esetben tehát az állami támogatott hely az ELTE-n/Pázmányon eleve kizárt jelenleg.
2020. nov. 26. 14:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!