Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Magyarországon a felsőoktatás...

Magyarországon a felsőoktatás miért ennyire fura?

Figyelt kérdés

Azért nem azt mondom,hogy rossz, mert nem biztos,hogy az, csak olyan furák a metódusok.

Én a BSC-t Szlovákiában végeztem, a mesterképzést pedig egy tiroli intézményben.


Szlovákiában minden egyetem maga dönt a felvételi követelményekről.Én úgy felvételiztem alapszakra,hogy elküldtem az érettségimet az egyetemnek, meg kitöltöttem a jelentkezési lapot és ennyi.Utána meg szóltak,hogy felvettek, menjek beiratkozni, ennyi.


Magyarországon meg ez a fura pontrendszer van, amit nem is igazán értek, mire jó.



Tirolban, ahova jártam, ott is hasonlóan működik a felvétel az alapszakoknál.Regisztrálsz, van több szaknál felvételi teszt, azokat a képességeket tesztelik, amik passzolnak a szakhoz.Van felvételi elbeszélgetés is, vagy motivációs interjú,ahogy nevezik.Ezeket pontozzák.

A pályázok jelentős többsége felvételt nyer.



Ami nekem nagyon furcsa,hogy Magyarországon nyelvvizsgához kötik a diplomát.Ilyen sem Szlovákiában, sem Ausztriában nincs.

Szlovákiában az első félévtől az utolsóig,minden félévben kötelező szakmai nyelvet hallgatni, én esetemben gazdaságit.

Persze, nekem kellett C1 ÖSD nyelvvizsga, mert, aki nem német nyelvű alapképzésben végzett, nekik kell nyelvvizsga, mert anélkül nincs felvételi az osztrák felsőoktatásba.

De, alapból nem kell nyelvvizsga.



Ami még furcsa,hogy a tandíjak Magyarországon nagyon különböznek.

Ausztriában a Fachhochschuleken, amire én is jártam, egységes országosan a tandíj, ami mellesleg EU állampolgároknak cirka 400 euro volt félévente.


Magyarországon meg 1000-1400 eurós képzések is vannak állami egyetemeken.Elképesztő.


Mi az oka,hogy Magyarországon ennyire más az oktatási rendszer még a környékbeli (Ausztria, Szlovákia) országokhoz képest is?


2020. nov. 28. 16:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Én sem értem amúgy ezt a felvételi pontrendszeres Magyarországon, szerintem amúgy semmi értelme ahogy mondod a külföldi országokban ez jobban meg van oldva. Amúgy én is Szlovákiába járok most egyetemre Bsc-re most vagyok másodikos. Te amúgy melyik egyetemre jártál Szlovákiában?
2020. nov. 28. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
97%

Mert nálunk túl sok a tisztességtelen ember.

Én anno a régi rendszerben felvételiztem, az összes hülye orvosgyerek bekerült, aki előttem szóbelizett, tátott szájjal hallgattam, erre kapott a 15-ből hat pontot, sose felejtem el.

2020. nov. 28. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
89%

Azok az osztrák tandíjak gondolom azért annyik, mert támogatja az állam.

Ha itthon bekerülsz államilag támogatottra, akkor is támogatja.

És azért különböznek az árak, mert van, amelyik többe kerül, van, amelyik kevesebbe. Van, ahol bemész és meghallgatod az előadást, van, ahol egy sok millió forintos laborban csináltok valamit. Ebben nem tudom, mi nem érthető.

Szlovákiában az érettségid alapján döntöttek. És? Itt is, csak átszámítják pontokba, és lehet pluszban pontot szerezni pl. nyelvvizsgával, emelt szintűvel. Ha szükséges, magyar egyetemeken is van egyéb része a felvételinek, pl. építészeknél valami rajzos.

A felvételi elbeszélgetés pedig egyrészt hülyeség, semmi értelme. Azt akarják tesztelni, hogy ki tud szebbeket hazudni?

Másrészt ha nem maradnak úgymond ismeretlenek a jelentkezők, nagyon hamar előkerül a vesztegetés, "ismertem xy-t", stb.

2020. nov. 28. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

Ami nekem nagyon furcsa,hogy Magyarországon nyelvvizsgához kötik a diplomát.Ilyen sem Szlovákiában, sem Ausztriában nincs.


Ez a kultúra része, amivel a legtöbb ember egyetért, és messziről lehurrogják azt, aki nem.

2020. nov. 28. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A pontrendszer azért jó hogy egységes és átlátható legyen. Sokkal könnyebb a jelentkezés pláne ha több helyre jelentkezel. Én 3 különböző egyetemet jelöltem meg, örültem hogy nem kellett mindegyikhez külön megnézni hogy mit és mikorra kell beküldeni, van e külön szóbeli vagy egyéb felvételi. Persze meg lehet csinálni, de szerintem baratibb megoldás a központi rendszer így hogy csak egy helyre kell mindent feltöltened. Az alapképzésre szerintem úgyse kell különleges készség a legtöbb szakhoz, ami kell azt kb. fel tudja mérni a pontrendszer (de pl művészeti képzéseken van külön felvételi).

Ráadásul ahogy említették már, ha nem csak a gép kalkulálják ki a pontjaidat, ha nem csak objektív tényező alapján kerülsz be, akkor a pajtás majd betolja a kretént is.

A nyelvvizsgáról pedig... Hát. Az lenne a cél hogy többen beszéljenek idegen nyelven csak ezt így rá akarják kényszeríteni az emberekre ezzel. A cél alapvetően jó, mert tényleg gáz a magyarok nyelvtudásának hianya. Csak az eszköz a szar. Inkább az alap és középfokú iskolákban kellene egy olyan rendszert kialakítani amivel megtanulnak ígyis úgyis egy idegen nyelven kommunikálni az emberek.

2020. nov. 28. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Kedves 5,


de Ausztriában, ahova jelentkezel egyetem oda általában fel is vesznek, nem kell 20 helyre jelentkezni.

Szlovákiában, szintén.

2020. nov. 29. 09:26
 7/11 anonim ***** válasza:

#5 vagyok.

Azért kell több helyre jelentkeznünk, mert nem biztos hogy bekerülünk. Az aktuális évben az X legjobb ember kerül be, de aponthatárok nyilván csak akkor derülnek ki, ha mindenkinek megvan már az érettségije.

A legtöbb egyetemen tömegképzés van, és így is sokszor halljuk, hogy túl sok közgazdászt/jogászt/fenetudjamit képeznek Magyarországon. Nem tudom, hogy Ausztiában/Szlovákiában mennyi férőhely van, de kicsit nehezen képzelem el, hogy "bárkit bárhova" felvesznek (hacsak nincsen hátszele mindenkinek)

2020. nov. 29. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"A legtöbb egyetemen tömegképzés van, és így is sokszor halljuk, hogy túl sok közgazdászt/jogászt/fenetudjamit képeznek Magyarországon."



Ausztriában az FH azért fizetős, igaz csak 400 euró, de fizetős, vagyis nincs ingyen.

Mindenki szépen befizeti, ha tud vele dolgozni tud, ha nem, akkor nem.


Mindenki eldönti, mibe fektet.Ugyanis az,hogy fizetős, akkor befektetésként kezelik az emberek.Racionálisabb döntéseket hoznak.



Ha valaki jogász akar lenni, hadd legyen az.Ne az állam mondja meg,hogy mi lehetsz, mi nem.

2020. nov. 29. 13:31
 9/11 anonim ***** válasza:
Nem az állam mondja meg. Az állam azt mondja meg, hogy kifizeti-e neked az oktatásod költségeid. Ha nem kerülsz be államilag támogatottra, akkor szépen kifizeted.
2020. nov. 29. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Kedves 9,


de az állam mondja meg, mivel a képzések ára nem egységes országszerte.Illetve, az állami férőhelyeket is az állam szabja meg.

A magyar bérszínvonal mellett, jelentősen megterheli a pénztárcát egy 350ezer/félév tandíj.


Ha valaki jogásznak akar menni, hadd menjen.Lehet,hogy baromi tehetséges lesz benne.



Nincs annál rosszabb, mint amikor az állam bele akar szólni a pályaválasztásodba.Ez nem a politikusokra tartozik,hanem az egyénre.

2020. nov. 29. 15:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!