Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Kommunikáció és médiatudomány...

Kommunikáció és médiatudomány vagy keleti nyelvek és kultúrák (arab) szak?

Figyelt kérdés
2021. márc. 28. 20:34
A kérdező szavazást indított:
Kommunikáció és médiatudomány szak
Arab szak
13 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
93%
Arab szak. Az országban összesen van 6db gazdasági/külügyi arab szakfordító. Egy multi könyvelésében láttam egyszer, hogy 200 ezer Forintos órabért fizettek egynek. Először azt hittem, könyvelési hiba/csalás, aztán utánajárás közben tájékoztattak, hogy nekik tényleg ilyen nagyságrendben fizetnek. Mondjuk más cégnél ugyanaz az ember "csak" 50 ezres órabért kapott, de gondolom az szituációfüggő.
2021. márc. 28. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :) igazából mindkettő nagyon érdekel. Viszont a nyelveket szívesen tanulom, ez a kultúra különösen érdekel illetve a töri.

Későbbiekben lehet elkezdenék majd egy másik szakot levelezőn is, hogy “több lábon álljak”.

2021. márc. 28. 21:23
 3/5 anonim ***** válasza:
65%
A kommunikáció egyébként pont az ellentéte. Alig tanítanak valami hasznosat, ráadásul ezen a szakon van a legnagyobb túlképzés az országban.
2021. márc. 28. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

Nem értem, miért kellene választani. Nem lehet őket major- minorban együtt felvenni?


Egyébként egyik sem. Ha idegen kultúrákat akarsz tanulni, akkor arab szak + mellette levelezőn egy nemzetközi gazdálkodás szak mondjuk a BGE-n, logisztikára szakosodva. Valamiből meg is kell élni.

2021. márc. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Én nyelvszakosként egyszer szeretnék reagálni erre az "az országban összesen van 6db gazdasági/külügyi arab szakfordító" dologra, mert sokszor szoktam ilyet olvasni ezen az oldalon is. Véletlenül sem szeretném megcáfolni, csak fel szeretném rá hívni a figyelmet, hogy azért nem ez a tipikus karrierút. Kezdjük ott, hogy ezek a nyelvszakok elméletalapú, klasszikus képzések és a felépítésükből is látható, hogy nem az a céljuk, hogy ők nyelveket beszélő szakembereket, tolmácsokat, fordítókat képezzenek. Ha csak ránézel egy mintatantervre, akkor az alapján is láthatod, hogy miből áll egy ilyen képzés: kultúra, filozófia, történelem, irodalom, nyelvészet és pár nyelvóra. Persze, vannak olyan nyelvszakok, ahol van pl. fordítás vagy szaknyelv specializáció (az arab pl. nem ilyen) és természetesen több nyelvóra van azokon a szakokon, amiken nem elvárás az előzetes nyelvismeret. Ugyanakkor ezek még mindig nem nyelviskolák (tehát értelemszerűen tanulod az adott nyelvet, de nem az a képzés fő fókusza és önmagában az egyetemi képzés nem lesz elég ahhoz, hogy te használható szinten elsajátítsd a nyelvet), és nem is gyakorlati, a piaci igényeket kiszolgáló képzések (tehát nem egy konkrét végzettséggel, "szakmával" és szaktudással hagyod el ez egyetemet, hanem ez filológia, bölcsészettudomány, elmélet). Magyarul a szakot elhagyva a legtöbb embernek nincsenek olyan kompetenciái, amikkel belőle gazdasági/külügyi arab szakfordító legyen, most mondtam egy példát. Nyilvánvalóan valakinek sikerül, de ez nem általános és valószínűleg elég sok plusz munka, tanulás, tapasztalat stb. van mögötte. Ezzel nem lebeszélni szeretnélek, véletlenül sem szeretnék "büfészakozni", de ezt szerettem volna picit tisztába tenni ezt a kérdést vagy legalábbis leírni ezzel kapcsolatban a saját véleményemet. Egyébként tök jó szak, nyilván vannak vele lehetőségek, ha érdekel pláne élveznéd stb., de szerintem ez fontos, hogy az embernek ne legyenek túlzó elvárásai vagy esetleg téves elképzelései.

Szerintem (ha még esetleg nem tetted meg) nézd végig mindkét szak tanterveit az egyetemeken, hogy konkrétan mit tanulnál, milyen specializációs lehetőségek vannak, mivel milyen irányba lehet még továbbtanulni stb. Szerintem most már egyre több interjút, beszélgetést, videót és különféle tartalmakat is lehet találni az interneten (amikben pl. hallgatok/volt hallgatók elmesélik a tapasztalataikat, mivel foglalkoznak a végzést követően, milyen lehetőségeik voltak stb.), közösségi platformokon és ezeket is érdemes megnézni. Esetleg rá is kérdezhetsz valakinél, szerintem a legtöbb egyetemista szívesen segít. Majd gondold át, hogy melyik szak mit tudna adni számodra, mi vonz inkább, mivel foglalkoznál szívesen, melyik tárgyak állnak közelebb hozzád, milyen közegben éreznéd magad jobban stb. Plusz azt hozzátenném, hogy egyébként igen, van lehetőség minor felvételére és így végső esetben akár mindkét szakon tanulhatsz.

2021. márc. 28. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!