Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » BME egészségügyi mérnök szak?

BME egészségügyi mérnök szak?

Figyelt kérdés
Mennyire érné meg egy orvosi diplomával tovább menni a mesterképzésre, illetve mennyire lehetséges felzárkózni orvosisként a mérnöki résznél?(Alapvetően a matekkal sosem volt problémám)Ismertek olyat, aki egészségügyi szak után végezte el?

2022. jan. 17. 23:37
 1/2 anonim ***** válasza:
85%
Ha az orvosi el tudtad végezni, bármit el tudsz.
2022. jan. 18. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
85%

Szia!


Alapvetően én BME-VIK-en voltam BSc-n, illetve ugyanott MSc-n (mindkettő villamos szak), de szemeztem anno ezzel a mesterrel. Azt, hogy mennyire éri meg szubjektíven nézve nehéz megmondani, mindenképpen ad egy alap mérnöki szemléletmódot.


De! Senki ne várja ettől a mestertől, hogy egy teljes értékű okleveles mérnök lesz mondjuk villamos/mérnökinfós/gépész területen, legalábbis a tudását és előképzettségét tekintve. Az alapképzés (illetve esetedben az osztatlan ÁOK-os) határozza meg azt, hogy milyen területen helyezkedsz el. Egy biomérnök/mechás/ált. orvos/diagnosztikai vonalról jött egyén nemigen fog olyan szinten HW-t és SW-t tervezni, mint ahogy azt egy mérnökinfós/villamos alapdiplomás tud az EÜ-mérn. MSc után. Fordítva ez még inkább igaz.


Kevés szakot tudok, amelyiknél ennyire számít az alapdiploma, és a amelyiknél ennyire lényeges, hogy Te magad mit teszel bele a képzésedbe. Amúgy szokott lenni nyílt napjuk most február elején a BME-n, érdemes elmenni, vik.hu-n eseményeknél megszokták hirdetni.


Általánosságban elmondható, hogy sokan hypeolják a szakot, de páran (személyes tapasztalat) eltévelyednek és túl magasra teszik a lécet, elsősorban bio/környezetmérnököktől hallottam, hogy ilyen meg olyan tutin el lehet helyezkedni a nagyobb orvostechnikai gyártóknál ha elvégzik. Ez részben igaz. De van rálátásom a munkaerőpiacra, és az a tapasztalatom, hogy pl. én az erősáramú BSc-mmel, és gyengeáramú MSc-mmel (meg nyilván a párhuzamosan elvégzett közgázos mesterem ebben segít) 5...10 szer jobban el tudtam volna helyezkedni az ezen cégek valamelyikének fejlesztési vagy kereskedelmi osztályán, mint egy bio vagy környezetmérnök. (De még talán az EGIS-hez v. RG-hez is hamarabb felvettek volna.) Nem árt ha tudod, hogy ezt a mesterszakot alapvetően a villany BSc-re szabták, abból is valamilyen beágyazott rendszerekes (gyengeáramú) szakirányra. Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy ők azok akik a legkevesebb erőfeszítés nélkül végzik talán el, és a leginkább nekik vannak olyan tárgyak amik nagy átfedést mutatnak az EÜ mérn. mester tárgyaival. Pl. programozni alapból tudnak magabiztosan, beágy. opre-ket elég jól ismerik, a folyamatszabályzás gyakorlatilag szabtech. kissé másképp stb...


Hogy melyek ezek a cégek? Ergo végzés után hova tudnál menni? Elsősorban orvoselektronikai gyártó/fejlesztő cégek, Varian, Innomed, 77elektronika és a többi hasonló multihoz illetve hazai nagyobb KKV-hoz. Tulajdonképpen ezeknél a KKV-knál két erős szál van, az egyik azok akik az egykori MOM-Gamma Művek állami vállalatból, a többiek pedig a Medicorból alakultak át anno GMK-szintjén még. Érdekes munkák ezek, foglalkozhatsz pl. vérnyomásmérők tesztelésével/fejlesztésével, különböző labortesztberendezések, endoszkópos műszerek kutatásával és fejlesztésével, vérgázanalízist használó eszközökkel, sebészrobotokkal, programozhatsz GUI-kat ha elég rátermett vagy a mesterképzés során - ezeknél többnyire mind baromi hasznos az ÁOK-os tudás a határterület jelleg miatt. Illetve nyilván itt általános élettani bikém belgyógy folyamatokról van most szó, senki nem fogja kérni ezeken a munkahelyeken, hogy pl. a fül orr gégészet rejtelmeibe menj bele, hacsak nem olyan terméket gyártotok, de akkor meg speciálisan az úgyis érdekel, szóval tudod mit vállalsz. Nagy terület még a radiológia és az ahhoz kapcsolódó dolgok (nukleáris medicina stb.) ezeknél szintén jól jön az ÁOK-os végzettség.


Mit nem fogsz biztosan csinálni? Sok minden lesz, amit olyan mérnökök fognak csinálni, akik villamos/gépész/mérnökinfós vonalról jöttek. Ezek azok a területek, amik gyakorlatilag hátukon viszik ezt az ipart. Konkrétabban, nem fogsz feszültségkonvertert tervezni defibrillátorba, sebészrobot csuklóit, rtg. generátor vezérlését és teljesítményelektronikáját sem te fogod tervezni. Továbbá szép és jó dolog a programozás, de C-ben hajtás DSP-ket és bonyolult magasszintű dolgokat sem fogsz igazán tudni. Ez kissé lenézően hangozhat, azonban lássuk be, ez egy MSc, és 2 év alatt nem lehet 3.5 év anyagát elsajátítani. Pláne a nehéz, szemléletformáló alapozó tárgyakat nem, pl. mérnökinfóból grafika, adatbázisok, opre-k, algel, stb. villanyból elméleti villamosságtan, digit, elektro, szabtech., programozás mélységei...


Szóval összességében hajrá, érdekes és mindeképpen kapsz ízelítőt a mérnöki dolgokból, ha szorgalmas vagy és érdekel a simán el tudsz vele helyezkedni, érdekes munkáid lesznek. Az, hogy tudsz programozni nagy előny lesz sztem pár év múlva a bumfordi orvosok között, mert sokan nem hiszik el közületek (tapasztalat: volt b.nőm), hogy a jogsihoz hasonló tudás lesz ripszropsz egy alap algoritmizáló képesség ami az orvostechnikai gépek és sebészrobotok programozásához kell majd.


Na ja és a 7 kredites matek az elején húzós lesz, de nem lehetetelen, tény, hogy több időbefektetés sztem. mint egy biomérnöknek de nem hinném, hogy gond lenne. A nyílt napot ezek miatt a kérdések miatt is melegen ajánlom amúgy. Ott a kari és képzésfelelősök, oktatók is megjelennek ált.

2022. jan. 18. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!