Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Érdemes szlavisztikát tanulni...

Érdemes szlavisztikát tanulni egyetemen? Tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Már egy ideje gondolkozom ezen, ugyanis 1-2 éven belül el kell döntenem hogy szeretnék-e egyetemre menni. Eddig csak angolt tanultam idegen nyelvként, vele nem túl sok problémám van/volt. Viszont maga a szláv kultúra nagyon érdekel, kifejezetten a lengyel nyelv tetszik. Tudom, hogy az egyik legnehezebb nyelv, de úgy érzem hogy lenne elég kitartásom megtanulni.

Megérné belevágnom? Hol tudnék elhelyezkedni ilyen végzettséggel?

Esetleg, akik ezen vagy hasonló karon hallgatók, tudnának kicsit részletesebben mesélni erről?

Köszönöm szépen a válaszokat!



2022. márc. 18. 21:27
 1/7 anonim ***** válasza:
54%
Ha B2-es szintet eléred lengyelből, mire felvételizel, akkor rendben, de szerintem nagyjából sehol se lehet vele elhelyezkedni. 6 elpazarolt államilag támogatott félév.
2022. márc. 18. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
49%
A szak nem a nyelvet tanítja, annak ismeretét elvárja, hogy egyáltalán el tudd végezni.
2022. márc. 18. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell előzetes nyelvtudás a szakhoz.
2022. márc. 19. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
3. De nincs is értelme! Főleg, ha még nyelvtudás sem feltétel.
2022. márc. 19. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
93%

Röviden: nem.

Bár elvileg nem követelmény, hogy ismerj előre egy szláv nyelvet, mivel elvileg ott tanítanak ( ha jól emlékszem orosz + egy választható). De saját tapasztalatból mondom, hogy előzetes tudás nélkül nem lesz könnyű dolgod.

ELTE-n vettem fel szabválként a bevezetés a szláv nyelvészetbe tárgyat, úgy, hogy 3 szláv nyelvet beszélek, egyet anyanyelvi szinten.

Nos így, könnyedén teljesíthető volt a tárgy, érdekes is volt. A tanár hatalmas tudással rendelkezett, rengeteg példát hozott különböző szláv nyelvekből. De! Hogy azok a hallgatók, akik nem ismertek eleve legalább 1-2 szláv nyelvet alaposan, hogyan értették ezt a tárgyat, hát nem tudom.

A másik probléma, és ez igaz ugyanúgy a ruszisztika, skandinavisztika stb. "isztika" szakra: nagyon maximum egy gyenge felsőfokúig jutsz el, azt is úgy, ha nagyon szorgalmas vagy. Ezeken a szakokon a fő hangsúly az irodalmon, a nyelvtörténeten van. Tudni fogod, hogy ezt vagy azt miért úgy mondják ahogy, ismerni fogod az irodalmi nyelv fejlődését, stb, de nem fogsz olyan szinten beszélni, hogy mondjuk tolmács legyél. Esetleg ha erasmussal kimész a célországba, az sokat segíthet.

2022. márc. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Értem, sokat segítettek a válaszok. Köszönöm szépen!:)
2022. márc. 19. 18:49
 7/7 anonim ***** válasza:
31%

Én konduktor vagyok, az egy más szak, más terület.

De! Az ismerkedés során kiderült, hogy 5-en a 80 fős évfolyamból lengyelek, vagy az egyik szülőjük lengyel.

Két lány lengyel állampolgár is volt, ott végezték el a középiskolát.

Akcentus nélkül beszéltek magyarul, lehet kint elő magyar közösség miatt, de ők saját magukat lengyelnek vallották.


Na most: szerintem épp ezért van lengyelül felsőfokon beszélő ember elég.

Nem hiszem, hogy piacképes.

2022. márc. 24. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!