Kutatónak milyen lenni?

Figyelt kérdés
Hogy és hol dolgozik pontosan? Kötött vagy kötetlen munkaidő? Lehet oktatni mellette? (Nem csak Egyetemre gondolok) Milyen továbblépési lehetőségek, fokozatok vannak? Mennyit lehet vele keresni? Kutató alatt értem fizika, csillagászat, ilyesmi.

2023. jan. 24. 10:20
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Én fizikus MSc-n vagyok, és benne vagyok egy kutatásban. Egyetemen az emberek kutatnak és oktatnak párhuzamosan. Itt kötöttebb a munkaidő, mivel amikor óráid vannak bent kell lenni. Itt leginkább aza probléma, hogy egyensúlyozni kell, az oktatásra és kutatásra szánt idő között.


Apa is kutató, ő kutatóintézetben. Ő nála jobban belelátok a dolgokba. Mindig mindenhova utazik, külföldiekkel együtt dolgozni, és konferenciára. Olyan kétévente megfordul Japánban, Amerikában vagy akár Indiában. Nála kötetlen a munkaidő, gyakran be se kell mennie az intézetbe, hanem dolgozhat itthonról is. Viszont a kutató munka az tipikusan olyan, hogy nem ér véget, amikor hazajössz a munkahelyről, hanem simán otthon is dolgozol vele, mivel az eredmények számítanak nagyon. Pénzkeresésnél pontos összeget nem tudok, de nem élünk rosszul, meg ki kell menni külfödre, és ott sokkal jobban lehet keresni.

2023. jan. 24. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Egyes általánosságban ügyesen összeszedte, inkább csak megerősíteném.


Molekuláris biológia és gyógyszerészet területén kutatok orvosegyetemen, és hasonló a tapasztalatom. Oktatni és kutatni is kell, és ha mindkettőt jól akarja az ember csinálni, akkor többet kell beletenni mint heti 40 óra. Sokkal többet. És hétvégén is van meló rendszerint, emiatt a családdal nagyon össze kell hangolni, főleg nőként nekem. A munkaidő bizonyos szempontból rugalmas is meg nem is. Az oktatás fix, az teljesen kötött, és nálunk sok megbeszélés van, mivel sokan vagyunk, így azok is. Egyébként magának osztja be az ember, mikor mit csinál, de ezzel vigyázni kell, mert a kötetlen munkaidő akkor jó, ha hatékony és fegyelmezett munkavégzéssel társul. Néhányan elcsábulnak a herevere irányába, és akkor gyorsan felkopik az ember álla.


Jól keresek, bár az eredeti szakmámban jobban keresnék, de nem vagyok elégedetlen. Alapfizetésem 600 bruttó, erre rakódnak rá pályázati pénzek, ösztöndíjak és idegennyelvű oktatásért óradíj, így jelenleg 750-900 nettó körül keresek. (De ez ugye változó ösztöndíjaktól és teljesítménytől függően.) Van otthonunk, tartalékunk, tudunk nyaralni, stb. Ugyanakkor ez a kutatói pályán nem evidens, a kutató egyfajta vállalkozó, pályázik és megpróbálja eladni a kutatását, ötleteit és magát, tehát menedzseri képességeket is igényel. Ha az ember témája nem kelendő és nincs kutatási output (szabadalmak, cikkek), vagy nincs pályázati lehetőség (kinek mit intézett a kormánya, ugyebár), akkor ez lehet sokkal rosszabb.

2023. jan. 25. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!! Én kutató és oktató is szeretnék lenni egyszerre, ha egyszer odaérek! Tehát akkor lehet a kettőt egyszerre, mert ez eddig nem volt tiszta! Izgalmasnak tűnik, egyébként nekem a Csillagászat a cél!! Szóval, ha oktató és kutató is vagy egyszerre akkor többet tudsz keresni, mintha csak külön-külön lennél valamelyik? Tudom nem a fizetésről kellene beszélni, mert nem erről szól, és ezt tudom, mert elsősorban nem is ez érdekel, de mégis csak ez lesz a munkám! Mégegyszer köszönöm a nagyon hasznos válaszokat!!!
2023. jan. 25. 06:57
 4/5 anonim ***** válasza:
A kereset attól függ. Ha csak kutatsz, és jól támogatott a kutatás, akkor jól lehet azzal is keresni. Kevésbé népszerű kutatási területen az oktatás viszont szükséges a létfenntartáshoz. Összességében nehezebb a kettő együtt, de nyilván többet is lehet emiatt keresni vele. (Amiatt ne magyarázkodj hogy érdekel a fizetés, a kutatóknak sem adnak kenyeret a boltban ingyen... Igenis fontos szempont.)
2023. jan. 25. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 xp ali ***** válasza:
100%
Ha egyetemen kutatsz, akkor nem lehet, hanem KELL oktatni. Sztem am jó kutatónak lenni, ha van, aki kutattasson. :) Ha jó vagy, és beszélsz minimum angolul, akkor előtted a világ!
2023. ápr. 27. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!