Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen képzésre kell mennem...

Milyen képzésre kell mennem az egyetemen ha fordító/tolmács szeretnék lenni?

Figyelt kérdés
Mindenhol csak mesterszakot írnak, tehát gondolom kell előtte valami szakot elvégezni. Plusz ha esetleg ezt egy tolmács olvassa, szívesen meghallgatnám ő hová járt és milyen volt.

2023. jan. 27. 02:44
 1/8 anonim ***** válasza:
89%

BME INYK Tolmács- és Fordítóképző Központ, az egyik legrégebbi szakfordító- és tolmácsképző


[link]

2023. jan. 27. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, milyen területen akarsz fordítani.

Én csak sima gépész vagyok, de ki akartam használni a nyelvtudásom, ám rögtön a nyakamba sóztak egy borászati - szőlészeti szakmunkát, aminek magyarul sem ismertem a módszerét, szakszavait, eljárásait, így beláttam, hogy reménytelen a vállalkozásom.

Talán irodalmi műfordításokat a legkönnyebb végezni, csak ahhoz meg lírai, prózai véna kell, ha irodalmár vagy máskülönben, akkor azzal érdemes próbálkozni, vagy olyan szűkebb területen, amihez értesz, például a politikához sokan konyítanak valamit.

2023. jan. 27. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Szak- vagy műfordító akarsz lenni?
2023. jan. 27. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Egy nyelvi alapszak mindenképpen kell. Arra lehet ráépíteni tolmács-fordító képzést.
2023. jan. 27. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem muszáj nyelvi szaknak lennie, ha pl gazdasági alapot végzel, akkor rögtön a szaktudás is meglesz.
2023. jan. 27. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
45%
Osztatlan nyelvtanári mesterképzés után mennyire egyszerű a fordító szakra bejutni?
2023. jan. 28. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Snowy_owl ***** válasza:
100%

Én fordító és tolmács mesterképzésen végeztem, alapszakon nincs fordítói képzés, így először mindenképpen el kell végezned egy BA/Bsc képzést, ami gyakorlatilag bármi lehet, az én évfolyamomon a többség valamilyen nyelvszakos alapdiplomával érkezett, de akadtak pl. gazdasági vagy nemzetközi tanulmányok alapszakról érkezők is (tulajdonképpen senkit nem érdekel, hogy honnan jössz, a mesterképzésre felvételi vizsga van, ahol fordítanod és tolmácsolnod kell, szóval csak az a lényeg, hogy legyen egy megfelelő szintű nyelvtudásod addigra, nem számít miből van a diplomád - max. annyiban, hogy pl. ha az angolt jelölöd meg első idegen nyelvednek és nem anglisztika szakról jössz, akkor felsőfokú angol nyelvvizsga kell helyette, de ez egy fordítói mesterszakon nem nagy elvárás).


Ha egy tippet elfogadsz, szinte az összes anglisztikán/germanisztikán végzett csoporttársam azt mondta, hogy semmi olyat nem tanítottak gyakorlatilag az alapszakon, aminek gyakorlati haszna lett volna, így ha bizos vagy benne, hogy a fordítás érdekel, akkor inkább keress egy olyan területet, ami nagyon érdekel (pl. mérnöki, természettudományos, pénzügyi), szerezz belőle egy alapdiplomát és így lesz egy szakterület, aminek ismerni fogod a terminológiáját és egy sima bölcsészhez képest előnyre tudsz szert tenni.

2023. jan. 29. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Snowy_owl ***** válasza:
100%
6-os válaszoló: nincs olyan, hogy egyik szakról könnyebb bekerülni, mint a másikról, mindenkinek ugyanaz a felvételi vizsga a mesterképzésre, minden a nyelvtudásodon múlik, elég pontot kell szerezned a fordítói és a tolmács vizsgarészeken is és bekerülész (mesterképzésen 2 idegen nyelvet kell választanod, mindkettőből vizsgázol felvételin, de nekem pl. egy harmadik idegen nyelvből is volt nyelvvizsgám, erre járt plusz pont).
2023. jan. 29. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!