Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen az Állatorvosi Egyetem,...

Milyen az Állatorvosi Egyetem, hogyan kerülhetek be, illetve utána mennyi idő elhelyezkedni?

Figyelt kérdés

Még van majdnem 3 évem az érettségiig, viszont már kisgyermekkorom óta állatorvos szeretnék lenni, próbálok minden tőlem telhetőt megtenni a cél érdekében, viszont nem tudom, mire számítsak és hogyan tehetnék többet.

Kéttannyelvű iskolába járok, tehát a nyelv kicsit elsőbbséget élvez a természettudományokkal szemben, ezért még jobban odafigyelek ezekre, mivel ugye a biosz-kémia emelt érettségi fontos. Most is bejutottam az Irinyi 3. fordulójára, és igazából mindezt amiatt, mert azt mondta a kémia tanárom, hogy akár kémia faktra is bemehetek ha az állatorvosi a cél (bár még nincs fakultáció csak jövőre lesz)

Biosz faktosokkal voltam Semmelweisen ilyen pályaorientációs napon és oda is szívesen mennék, de valahogy az állatok annyira vonzanak, mindenképp szeretnék velük dolgozni. A kedvem azért ne vegyétek el légyszi, de bármilyen személyes tapasztalatra vagy véleményre nyitott vagyok, a tanácsokat is köszönöm előre.



2023. márc. 14. 22:56
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Amikor az orvosira jártam, volt állatorvos hallgató ismerősöm, és a szoros barátság miatt többé-kevésbé ráláttunk, hogy ki mennyit tanul. Ennek alapján az állatorvosi pontosan ugyanolyan kemény és hajtós, mint a humánorvosi. Náluk is megvannak azok a tárgyak, amiktől félnek a diákok, de megfelelő kitartással, szorgalommal el lehet végezni a szakot. Nekem azt mondták, hogy aki azért megy oda, mert "szereti az állatokat", az elég naiv (nyilván minden szakmának megvannak az árnyoldalai). A jelenlegi elhelyezkedési esélyekkel sajnos nem vagyok tisztában.

Ha lenne kedved, és van a környéken szimpatikus állatorvos, esetleg megkérdezheted, hogy eltölthetnél-e mellette némi időt pl. a nyári szünetben. Talán így kompetens forrásból választ kapnál a kérdéseidre.

2023. márc. 14. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%

Én is ennyire odavoltam az állatorvosiért mint te, de 3 év állatorvosi asszisztens munka után, végül inkább nem az állatorvosira jelentkeztem. Szerintem legalább nyáron te is mindenképp próbálj meg beállni egy állatorvos mellé (önkéntesként/megfigyelőként általában szívesen fogadnak), mert lelkileg nagyon megterhelő munka azok számára, akik teljes szívükből szeretik az állatokat.

Sajnos az átlag magyar még mindig ott tart, hogy a kutya riasztónak van a kertben, a macskákkal meg még ennyire se törődnek, az állatorvosi költségeket pedig ennek megfelelően próbálják minimalizálni. Illetve akik egyébként törődnek az állatukkal, azok közül is sokan nem engedhetik meg maguknak az akár több tíz-százezres számlát, ezért ha az altatás kevesebbe kerül, mint az operáció/kezelés, akkor sajnos sokszor azt választják, hiába lenne menthető az állat. Állatorvosként te pedig ilyen esetekben tehetetlen vagy. Nagy ritkán az állatvédő egyesületek megpróbálják a költségek egy részét állni, de náluk sincsenek felesleges százezrek, ezért minden állatnak ők sem tudnak segíteni.

Nem írtad, hogy az állatorvosi melyik része érdekel, nekem ez a tapasztalatom egy kisállatklinikán volt, de a haszonállat-gyógyászat se jobb ilyen szempontból, sőt.. a fenti probléma még jobban is kiütközik, hisz egy marhatelepen nem fognak többet költeni egy állatra, mint amennyi hasznot az hozna.

Ezzel nem elvenni akartam a kedved, csak sokan úgy mennek erre a pályára, hogy ezzel nincsenek tisztában. Egyetem alatt/után meg jön a pofáraesés, hogy ez igazából nem csak annyiból áll, hogy kiskutyákat oltogat az ember. Szóval szerintem érdemes elmenni pár hétre egy klinikára, hogy el tudd dönteni, te bírnád-e ezt csinálni évtizedekig. Én egyszerűen nem tudtam megemészteni, hogy azért tanulnék 5.5 évet, hogy utána ne használhassam a tudást, sőt még ártsak is az állatoknak, mert a pénz diktál mindent.


Na, de azért írok pár tippet a felvételihez is.

Szerintem ha van rá lehetőséged, akkor menj át biosz-kémia faktra 11-től, vagy 12. őszén iratkozz be egy emelt érettségire felkészítő kurzusra, mert az állatorvosira bekerülni még így is brutál nehéz lesz. Átlagban 85%-os emelteket kell írnod (nyilván ha az egyik kicsit jobban sikerül, az kompenzálja a rosszabbat, de átlagban akkor is meg kell lennie a 85%-nak), amiket nagyon nem egyszerű elérni, még a megfelelő oktatás mellett sem, mert a biosz-kémia emelt a legnehezebb érettségik között van. Emellett a középszintű érettségikre is készülj rendesen, mert ha azokkal is foglalkozol, akkor ott könnyű 90% körüli eredményeket elérni és akkor kevesebb pontot kell elérned az emelteken, mintha duplázásra kényszerülnél.

Ugye jövő évtől változik a többletpontok számítása. Az állatorvosi egyáltalán nem fog plusz pontot adni az emelt érettségikért, nyelvvizsgákból is maximum 20 pontot tudsz összeszedni (és csak az angolt vagy a németet fogadják el), ezért én azt mondom, hogy az első nyelvedből csinálj egy felsőfokút, de ne a nyelvek élvezzenek prioritást, hanem mindenképp a biosz-kémia. Ugye a szóbeli elbeszélgetésről egyelőre nem tudni semmit, majd a jövőre felvételizőktől lesz érdemes megkérdezni, hogy ott pontosan miket kértek. Meg hát érdemes lenne minél több, olyan versenyre (sport és tanulmányi) elmenni, amit beszámítanak, mert középiskolásként még azokra tudsz plusz pontot kapni.

Szóval összességében nagy fába vágod a fejszédet, ha végül emellett döntesz, de természetesen nem lehetetlen bejutni. Ha tényleg csak ezt szeretnéd csinálni és semmi más nem érdekel, akkor ne add fel ha esetleg elsőre nem sikerül bekerülni. Én ismerek olyat is, akit csak harmadik nekifutásra vettek fel, de kellő kitartással sikerült elérnie az álmát és most állatorvosként dolgozik.


Diplomaszerzés után az elhelyezkedéssel nem lesz problémád, ugyanis állatorvosként rengeteg helyen dolgozhatsz. Viszont ha a kisállatorvosi a cél, akkor arra számíts, hogy kapcsolatok nélkül, pályakezdőként, ott nehéz lesz elhelyezkedned, mert az nagyon telített szakterület. Haszonállat-klinikán, élelmiszerbiztonsági cégeknél, hatósági állatorvosként, vagy egyéb helyeken viszont könnyen fogsz munkát találni és a többségük nagyon jól is fizet.


Úgyhogy hajrá és ha van kérdésed írj nyugodtan!

2023. márc. 15. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
75%
Eszedbe ne jusson feladni a nyelvek prioritását! Az emelt erettsegikre külön is jól fel lehet készülni. Kémiából szerintem a számításokra kell a legtöbbet készülni, a biosz érettségi az egyik legkönnyebb emelt. (Szakvaltas miatt 4 emeltet csináltam, így van nemi összehasonlítási alapom). Én is nyelvtagozatrol mentem az állatorvosira, nálunk fakt sem volt. HA már benn vagy, semmi hátrányod nem lesz (az ottani kémia pl. annyira könnyű, hogy az emelt mint kötelező előfeltétel ebből a tárgyból teljesen indokolatlan), de a stabil nyelvtudas nagy előny az egész életedben. A diplomaosztora már simán úgy mehetsz, hogy tudod, hol fogsz dolgozni, főleg ha nagyobb városban élsz vagy hajlandó vagy költözni (másik városba vagy vidékre) HA tényleg ezt akarod majd továbbra is, sok sikert hozzá! Szerintem nagyon szép, változatos pálya (akármilyen is a gazdik egy része, szerintem ez sem rosszabb, mint bármilyen más hely, ahol emberekkel is kell dolgozni. Az állat a legnehezebb gazdiert is kárpótol...)
2023. márc. 15. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
52%

#3: Nem tudom mikor csináltad a biosz-kémia emeltet, de ha az állatorvosira váltottál és előtte már jártál egyetemre, akkor nem összehosonlítható a te tapasztalatod, azok tapasztalatával, akik középiskolából rögtön felvételiznek. Ugyanis ebben az esetben neked már voltak érettségi vizsgáid és ráadásul egyetemi vizsgaidőszak(ok)on is túl voltál, mire a biosz-kémiát csináltad. Az egyetemen kénytelen vagy megtanulni, hogyan préselj a fejedbe több száz oldalt pár hét alatt, de ez a képesség egy középiskolásnak nincs meg. Többek között ezért is szenvednek annyit a diákok az emelt biosszal, mert korábban sose kellett egy vizsgára ennyi anyagot, ilyen pontosan megtanulniuk. Szerintem nincs mégegy olyan érettségi, ahol ilyen szerteágazó a követelmény és nem elég ha az ember bemagolja a dolgokat, hanem értenie is kell azokat, és a különböző témaköröket össze is kell tudni kapcsolni. Nekem eddig 3 vizsgaidőszakom volt az orvosin és már most is röhögve felkészülnék a biosz emeltre, akár 1 hét alatt is, mert az a mennyiség már meg se kottyan, de ettől függetlenül még mindig az a véleményem, hogy középiskolás fejjel az emelt biosz nehéz.

A két tárgy közül szerintem egyébként a kémia könnyebb, hiszen ott az elmélet mennyisége töredéke a biológiáénak, a számolások meg igazából típuspéldák, amiket a korábbi érettségik alapján nagyon jól ki lehet gyakorolni, ha jól osztják be az idejüket 12-ben. És ezzel el is érkeztünk a nyelvek kérdésére.

Egyetértek, hogy fontos a nyelvtudás, de ha nem akar kihagyni egy évet érettségi után, akkor jobban teszi ha legalább az utolsó éven leadja és az emeltekre koncentrál, mert anélkül is sok lesz a 4 kötelező mellett felkészülni rájuk. Teljesen más ha valakinek csak két tárgyra kell készülni, mert évekkel később vált egy másik szakról, vagy mert nem vették fel elsőre és ezért újra kell vizsgáznia 1-2 tárgyból, mint amikor egyszerre kell letenni hatot. Arról nem is beszélve, hogy én olyannal még nem találkoztam, aki a középiskolában tanult meg normálisan egy nyelvet. Akik a felsőfokú nyelvvizsga szintjén vannak, ők vagy eljártak magántanárhoz, vagy mindent az adott nyelven néznek, olvasnak szabadidejükben, esetleg huzamosabb ideig külföldön éltek. Az iskolai oktatás max egy erős alapot tud adni, hiszen 20-30 diákot tanítanak egyszerre és ilyen létszámnál biztosan lesz olyan, akinek nem megy annyira a nyelvtanulás, a tanárnak pedig hozzá kell igazodni, nem a jobb képességűekhez. Az alapokat viszont 10. végére bőven megkapja, úgyhogy semmi értelme abban a két évben még azzal is foglalkoznia emelt szinten, iskolai keretek között. Ha az érettségire készülés mellett még marad ideje, akkor magától is tudja fejleszteni a nyelvtudását, de gyanítom, hogy anélkül is lesz elég dolga.


"akármilyen is a gazdik egy része, szerintem ez sem rosszabb, mint bármilyen más hely, ahol emberekkel is kell dolgozni. Az állat a legnehezebb gazdiert is kárpótol"

Úgy látom nem értetted, amit próbáltam magyarázni. Nem az emberekkel volt bajom, hanem azzal a tehetetlenséggel, amikor ott volt előttem a 2 éves gyomorcsavaros kutya, aki ráadásul műtettel, nagy eséllyel felépült volna, mert időben behozták, de a gazdái nem voltak hajlandóak kifizetni a műtét árát, hanem inkább az altatást választották, mert az olcsóbb, másik kutyát meg tudnak szerezni ingyen is. Ez csak egy eset a sokból, rengeteg hasonló volt és ilyenkor nincs ami kárpótol. Nekem minden egyes ilyen alkalommal megszakadt a szívem, de elismerem, hogy nem mindenki gondolkodik így. Ők valószínűleg egy szolgáltatásként tekintenek az állatorvoslásra, ahol azt csinálják, amiért megfizetik őket, az pedig lényegtelen számukra, hogy az állatnak mi lenne a legjobb.

Aztán lehet csak kifogtam egy rossz klinikát, meg az is közrejátszhatott, hogy ez vidéken történt, a fővárosban talán másképp mennek a dolgok (remélem, bár szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban), de ha nekem hosszabb távon kellene ezt csinálnom, akkor abba belerokkannék. Ezért írtam, hogy mindenképp próbálja ki, hogy neki menne-e, mert feleslegesen ne fektessen bele annyi energiát, ami az állatorvosira bejutáshoz szükséges. Mert azért valljuk be, ez az egyike azoknak a szakoknak, ahova a legnehezebb bekerülni.

2023. márc. 15. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen ezt a sok választ mindenkinek, nem gondoltam volna, hogy ilyen gyorsan elér ennyi emberhez akik személyesen is be tudnak róla számolni, szóval hálás vagyok.

A nyelvtanulás miatt talán lett egy kis félreértés, mivel ugye kéttannyelvű a tagozat, a legtöbb tantárgyat franciául tanulom(biológiát lehet például választani, hogy magyarul szeretnéd-e, úgy több értelme van), és a végzős évben kötelező felső fokú nyelvvizsgát tenni, ami az esetek 90%-ának sikerül. Angolt csak második nyelvnek tanulom, de abból már van nyelvvizsgám és aktívabban is használom, németből semmit sem tudok, de az a nyelv eléggé ijesztő számomra...

De ezek eléggé részletkérdések, pár pontot biztos kapok majd a nyelvvizsgákért, de mire oda kerülök, fogalmam sincs, hogy lesz a pontozás.

2023. márc. 15. 11:38
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
4-es, és nálad ez a képesség hogyan fejlődött ki? Már fél éve én is orvosin vagyok, de úgy érzem, hogy ez a több száz oldalt megtanulok hétről hétre képességem a mai napig nem tudott kifejlődni. Elnézést, amiért ez kicsit off topic, de szerintem a kérdezőnek, meg sok más embernek is segítene.
2023. márc. 15. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#5: A most kiadott dokumentumok szerint, jövő évtől egyetlen pont se fog járni állatorvosin a francia nyelvtudásért. Így még inkább azt mondom, hogy hagyd a kéttannyelvű tagozatot és az emeltekre koncentrálj. Az angolt kéne felhoznod C1 szintre, egyetemen is annak veszed majd hasznát, nem a franciának.


#6: Az első vizsgaidőszak ilyen szempontból nem igazán mérvadó, nyugi. Ott még középiskolás fejjel gondolkozol és csak keresgéled, hogy neked milyen módszerek jönnek be. Én is rengeteget tanultam az első féléves "hibáimból".

Szerintem egyébként nincs pontos válasz erre, mert nagyon különbözőek vagyunk és mindenki máshogy tud hatékonyan tanulni. Én pl nem szoktam jegyzeteket írni, hanem olvasom a tankönyv szövegét, amit közben fejben értelmezek és amikor egy nagyobb fejezet végére érek, akkor saját szavaimmal felmondom diktafonra (természetesen ekkor még előttem van a könyv, hogy biztos ne maradjon ki semmi) és utána már csak a felvételt hallgatom többször egymás után, vizsga előtti nap pedig még egyszer elolvasom ismétlésként a könyvet. De ez a módszer egy vizuális típusnak valószínűleg nem lenne jó, ők általában színes jegyzeteket írnak és azok segítségével jegyzik meg a lényeget. Szóval mindenképp neked kell rájönnöd, hogy számodra melyik módszer a leghatékonyabb, ezért szerintem próbálj ki több fajta technikát. Alapvetően az a fontos, hogy az anyag lényegét tudd és értsd, ha ez megvan, akkor az apróságokat logikusan hozzá tudod majd kapcsolni.

Ha még nem tetted, akkor mindenképp szerezz tanulótársakat is, akikkel össze tudtok ülni pár alkalommal a nehezebb tárgyak tanulásakor. Az sokszor nagy segítség ha együtt át tudjátok beszélni az anyagot, ugyanis mindenki agya egy kicsit másként működik és így felhívhatják a figyelmedet olyan részletekre is, amik fontosak a megértéshez, de magadtól lehet, hogy átsiklottál volna felettük.

Remélem azért valamennyire tudtam segíteni. Erre tényleg nincs egzakt megoldás, de biztos vagyok benne, hogy 1-2 féléven belül meg fogod találni a számodra megfelelő módszert.

2023. márc. 15. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Milibindi ***** válasza:
100%

Ha szereted az állatokat tiszta szívből akkor ajánlom még a biológust is. Én is imádom az àllatokat , ezért mentem biosz szakra. De állatorvos nem tudnék lenni, nem bírnám idegileg. Olvastam olyat, hogy valaki a használatos gyakorlatok miatt hagyta ott az állatorvosit, mert nem bírta. Nem csodálom. Nekem volt egy állatjólét nevű speci tantárgyam ( egyetemen vannak kötelező, kötelezően választható meg speci tantárgyak ) ott is egy óra róluk szólt. Még online volt és óra ütközés miatt mindig visszaneztem az órát. Na ezt az egyet képtelen voltam, csak a diák olvasva is kirázott még a hideg is.

Amit fentebb írtak sajnos valóban ez a helyzet , hogy inkább elaltatjàk az állatot a saját állatorvosom is mondta egyszer. Olyat is hallottam, hogy volt aki azért is altatni akart kutyát, mert szegény férges volt. Ezt egy kutyás mesélte, akinek a barátnője àllatorvos .

Ezt is gondold át, hogy bírnad-e idegileg . Az, hogy nehéz bekerülni meg nehéz szak ne vegye el a kedved, de lelkileg tudnod kell bírni. Ez a lényeg szerintem

2023. jún. 1. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!