Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a különbség a 6 hónapos és...

Mi a különbség a 6 hónapos és a 2 éves szakképzések/felnőttképzések között?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez egy baromira hülyének tűnő kérdés, de máris kifejtem.

Először is elnézést ha nem vagyok tisztában a fogalmakkal, néhány oldalon olyan mintha ők maguk se tudnák, hogy technikumuk, szakképzésük vagy felnőttképzésük van és össze-vissza vannak használva a fogalmak akár egy oldalon belül is.


Nade, a kérdésem az arra a képzésre irányul, ami helyettesíti az OKJ-t.

Rengeteg szakmánál látom, hogy állami formában 4 féléves, de ugyanazt a bizonyítványt adja mint egy fél éves önköltséges képzés.


Konkrétan minden ugyanaz ahogy néztem. Mármint a 4 félévesnél is úgy írja, hogy elvégzik a képzést és utána jön egy írásbeli és szóbeli vizsga amire ugyanúgy a krétába lehet jelentkezni. Tehát tényleg ugyanazt a vizsgát teszik le. Miben különbözik a képzés? Tehát mennyivel tudhat többet az aki a 4 féléves képzésben vesz részt?



2023. júl. 2. 06:35
 1/7 anonim válasza:

Bár azt nem írtad, hogy melyik oktatási intézményről van szó, de amit én észrevettem, amikor ezeket néztem.


1. A pár hónapos (2-6) képzések általában részszakképesítést adnak, vagy egy olyan szakmát, amit nem is lehet megtalálni 2 vagy 4 féléves formában. (Pl targoncás) Általában önálló a gyakorlat, nem biztosítja az intézmény. A végén oklevél van, nem bizonyítvány.

Bizonyos esetekben akkor lehet ilyen rövid a képzési ido, ha előtte szint vizsgát teszel, és “intenzív” képzésnek titulálják.


2. A 2 féléves képzések teljes értékű szakmát adnak, biztosítják a gyakorlatot, de felnőttképzésnek minősülnek. Választható munkarend (de. vagy du. , hétköznap vagy hétvége)


3. A 4 feléves a már ismert nappali tagozatos oktatás, aminél lehet igényelni pl diák igazolványt. Bejarsz hétfőtől-péntekig, kb mintha szakmunkasba járnal.

2023. júl. 2. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Hat hónapos képzések a legtöbb esetben részszakképesítések, amiket többnyire felnőttképzésben elérhetőek, önköltséges formában.

A két éves képzéseket technikumban lehet elérni, ezek nappali tagozatos képzések. Ezeket is lehet estin egy év alatt elvégezni, ugyanazt a bizonyítványt kapod. Ezek valamivel komplexebb képzések, többeknél bizonyos számú gyakorlat is van. Kettó technikumi képzés ingyen van, OKJ-tól függetlenül.

2023. júl. 2. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

2) vagyok véletlenül elküldtem, még annyit kiegészítőként:

Két részre szedték a dolgokat, vannak bizonyos képzések, amiket csak technikumban lehet elvégezni és vannak olyannok, amit csak felnőttképzésben lehet elvégezni.

2023. júl. 2. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! :)


Most csak a saját példámat tudom hozni, de rémlik, hogy más szakmáknál is láttam ilyent.

Én egy 7 hónapos képzésnél végzem a gyógypedagógiai asszisztensit és egy ismerősöm keresett fel pár hónapja, hogy ő a két éves ingyenes technikumba gondolkodik ugyanennél a szakmánál. El is küldte a tantervet, de összevetve az enyémmel teljesen ugyanolyannak tűnt.


Akkor ezek szerint az én asszisztens képzésem csak részszakképzés lehet?

Csak mert nézegettem az oldalát annak ahol tanulok és ott szakmai képzésnek írja az gyógyped asszisztensit illetve az egyéb érettségire épülő szakmákat, de szakmai oktatásnak a résszakképzéseket (és ahogy néztem ezek többnyire nem is követelnek meg érettségit).


Úgyhogy kicsit zavaros nekem a történet :D ettől függetlenül nem kételkedek abban, hogy a 4 féléves képzés több tudást adhat mint az én fél éves képzésem (habár nagyon jó oktatóm volt), de nyilván ha már éveket szánok erre akkor inkább az alapszakba gondolkodok egyetemen semmint 2 évbe ami gyakorlatilag ugyanazon munkakör betöltésére ad lehetőséget mint a fél éves gyorstalpaló.

2023. júl. 2. 07:59
 5/7 anonim ***** válasza:

Más lesz a bizonyítványban a szám a felnőttképzésben elvégzettnek 01194001

Pedagógiai munkatárs

(Gyógypedagógiai asszisztens).

A technikumot végzetteknek a következő a bizonyítványba kerülő számnak 4011901 Pedagógiai munkatárs

(pedagógiai asszisztens).

Nagyvonalakban annyi a különbség, hogy a technikumban szerzett végzettséget azok, "felsőoktatási felvételi eljárás során pontszámítás szempontjából figyelembe vehető

szakmák és szakképesítések".

A felnőttképzésben végzettek legtöbbje pedig nem vehető figyelembe.

Szerintem a felnőttképzésben megszerzett is teljes szakképesítés jelen szakmát nézve, de ha gondolod kérdez meg.

Szerintem ha nem játszik az egyetemi felvételi, akkor a továbbiakban már nem játszik szerepet a "szám",ha tananyagban meg "elméletileg" tudásban megegyezik nagyjából a kettő.

Munkavállalási szempontból, meg úgysem az fog dönteni végső soron, lehet hogy bizonyos helyeken számít valamennyire de nem ez fogja felrakni az i-re a pontot.

Megjegyzem mostanában azt tapasztalom, bármelyen oktatási kérdésben érdeklődöm, akár felsőoktatás, felnőttképzés stb., még az ezzel foglalkozó ügyintézők is némelyik kérdésben elég bizonytalan választ adnak, illetve valamire nem is tudnak válaszolni, amit nem is tagadják, hogy nem tudják. 2-3 évvel ezelőtt még mindig mindenhonnan korrekt válaszokat kaptam.

2023. júl. 2. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

5-ös:

Nagyon szépen köszönöm ezt a kifejtős választ :)


Sajnos mi is tapasztaltuk amit írtál.

A vizsgánk még hátra van (jövő héten lesz), de a képzés lejárt és utolsó órákon beszélgettük arról, hogy fogunk többen is felvételizni (vagy akár pótfelvételizni) alapszakra. Kiderült, hogy Pécsen például nem fogadják el, de a Bárczin igen. Aztán többen írták, hogy érdeklődtek helyi 'kisebb' egyetemeken (Egri, Miskolci, Soproni) és nem tudtak információt adni, hogy elfogadják-e. Szerintem ez döbbenetes, hisz a felsőoktatási intézmények már hónapokkal a felvételi előtt közzé kellett tegyék a követelményeiket - és ezzel együtt szerintem evidens, hogy azt is meghatározzák mi jelenthet többletpontot.


A kérdésem egyébként azért vetődött fel, mert kevés reményem van annak kapcsán, hogy pótfelvételin marad-e hely (sajnos az általános felvételi eljárásról lecsúsztam), de nem akarok tétlenkedni egy évet, tanulnék még valamit (már csak azért is, hogy ne essek ki a rutinból) és ekkor találkoztam megint azzal, hogy vannak 4-6 féléves állami képzések és 6-12 hónapos gyorstalpalók.

2023. júl. 2. 09:09
 7/7 anonim ***** válasza:

Kérdező, az alábbi linken megtalálod, hogy az "Érettségi pont számítása meghatározott szakképzettség alapján" módját.

A mellékletben pedig a képzések listáját és, amelyek beszamithatóak szakágonként, illetve szakokra lebontva, feltéve, ha ezt a pontszámítás lehetőséget választod. OKJ esetén 54...,55... kezdődő számokat jehet. A leírásban és mellékletben minden benne van.

[link]

Ha nem ezt a pontszámitasi lehetőséget választod tanulmányi pontok, érettségi pontok alapján, illetve azok valamelyikének duplázásával.

Szóval többletpontként szeretnéd a szakképesítést beszamitani, arra itt található információt:

[link]

Megjegyzés: Technikumban esti tagozaton 1 év alatt lehet képzést végezni, kettő ingyenes (az OKJ nem számít bele)

2023. júl. 2. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!