Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » ELTE, Pázmány vagy Károli...

ELTE, Pázmány vagy Károli kommunikáció- és média?

Figyelt kérdés
Megköszönném, ha aki ezek az egyetemek közül jár valamelyikre erre a szakra, az írna egy kis véleményt, mivel egyetemi jelentkezés elōtt állok és még kicsit bizonytalan vagyok. Ha esetleg másik budapesti egyetem hallgatója vagy ezen a szakon, akkor is szívesen olvasom, hogy ki melyik egyetemet javasolja és miért.:) Elōre is köszönöm!

jan. 13. 22:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
65%

ne tanulj kommunikáció és médiatudomány szakon

felesleges

nem fogsz munkát kapni

hiába érdekel, nincs lehetőség

ami kevés akad, az meg fenn van tartva ismerős ismerőseinek a szakmán belül

elég ha csak megnézed kik vezetik a műsorokat mostanság

egyik se tanult ilyesmit, csak benyomták az ismerősök oda

jan. 14. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
69%

Az első válaszolónak sajnos igaza van. Most direkt utánanéztem: tavaly országosan 1300 hallgatót vettek fel erre a szakra. S ha reálisan belegondolsz, még a legnagylelkűbb becslés szerint sem lehet évente 100-nál több újságírói és rádiós-tévés álláshely-üresedés Magyarországon. Ez pedig azt jelenti, hogy egy frissen végzett hallgató legfeljebb csak nagyon jó protekcióval tud elhelyezkedni. A többieknek ez a képzés alapvetően egy zsákutca, elvesztegetett 3 év és 6 felhasznált állami támogatású félév, szinte semmit nem érő diplomával a végén.


S akkor még arról nem is beszéltem, hogy az elhelyezkedett emberek állása és jövedelme sincs teljes biztonságban: rádió- vagy tévéműsorok simán megszűnhetnek egyik hétről a másikra, a nyomtatott sajtó az egyre csökkenő számú újságot rendszeresen olvasó ember miatt halódik, az internetes sajtó pedig alig-alig tudja fenntartani magát a reklámbevételekből. S ez nemcsak hazai-, hanem világjelenség: ez a szakma külföldön sem a biztos állásokról híres. Én rendszeresen kapok a világhírű Washington Post-tól kétségbeesett hangvételű, előfizetésre sarkalló emaileket, hogy havonta pár dollárért fizessek elő a lap online változatára, mert a lap már egyszerűen nem tudja fenntartani magát a nyomtatott változatból. Az egész szakma kínlódik, most ez a helyzet.

jan. 14. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Részben igazuk vannak ezek a fent megemlített munkákról a válaszolóknak szerintem.

De rengeteg féle munkalehetősége van egy ilyen végzettségűnek. Nézd meg a felvi.hu szakmatérképét. Ha ez érdekel akkor menj oda


A legrosszabb esetben is kapsz egy sima irodai munkát de rengeteg lehetőség van

jan. 14. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
47%

#3: Amit írsz, az kicsit olyan, mint fütyülni a sötétben, hogy ne féljünk. Az imént rákerestem a legjobbnak tartott álláskereső portálon (profession.hu), hogy a "Marketing, média és PR" kategóriában hány állás van meghirdetve az egész országban: összesen 291. Szinte biztos, hogy ezeknek az állásoknak legalább a harmada kizárólag marketing végzettségű embereknek van meghirdetve, vagy legalábbis csak ilyen végzettségűeknek van esélyük. S további legalább egyharmaduk munkatapasztalatot kíván, vagy legalábbis enélkül minden pályázó esélytelen. Szóval egy frissen végzett kommunikáció és médiatudomány szakos reálisan jelenleg legfeljebb 100 szakmába eső állásra pályázhat, ami esetében van is esélye. Ezt vesd össze a hozzászólásomban is említett évi 1300 végzőssel.


Egyszóval lehet álmodozni, de miután megkaptad a rektortól a kommunikáció és médiatudomány diplomádat és mosolyogva, büszkén lefényképeztetted magad az egyetem előtt, jó eséllyel vár a munkaerőpiaci realitások hidegzuhanya. Persze el lehet menni jobb híján (egy céges tanfolyam után) telefonos ügyfélszolgálatosnak is egy multihoz, de ilyesmihez egy érettségi is elég volna. Ezért 3 évet koptatni az egyetem padjait semmi értelme. Az egyetemet csak az érdekli, hogy legyen bevétele a hallgatók után, s ezért nyakló nélkül, tömegével veszi fel a kommunikáció és médiatudomány szakos hallgatókat, tudván, hogy a döntő többségük végül szinte semmit nem fog hasznosítani abból, amit tanul. Sajnos az egyetemek jelenleg kénytelenek ezt az etikátlan gyakorlatot folytatni, hogy a pénzügyi lyukakat úgy-ahogy befoltozzák, és ne adósodjanak el fenntarthatatlan mértékben. Ez a kegyetlen igazság sajnos, amit kevesen mernek kimondani.

jan. 14. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
32%
Még annyit tennék hozzá az iménti (#4) hozzászólásomhoz, hogy óva intenék minden pályaválasztót attól, hogy bedőljön az olyanféle, egyes egyetemek honlapjain található reklámszövegeknek, hogy például a náluk végzett kommunikáció és médiatudomány szakos hallgatók 95%-a egy éven belül elhelyezkedik. Persze, csak azt felejtik el megemlíteni, hogy a végzettek hány százaléka az, aki valóban szakmán belül helyezkedik el. Ha egy frissen diplomázott ember nem szeretne egész nap a szüleinél tétlenül és pénztelenül otthon ülni, akkor pár hónapos sikertelen szakmán belüli elhelyezkedési kísérletezés után szinte biztos, hogy "ideiglenesen" el fog helyezkedni valahol szakmán kívül. Például ügyintézőnek, ahol a feladata minden kreativitást nélkülöző, unalmas, rutinszerű papírmunka lesz. S mivel az efféle munkatapasztalat semmiképp nem nevezhető szakmainak, hiába próbál egy ilyen fiatal pályázgatni szakmai állásokra, szinte semmi esélye nem lesz labdába rúgni. Így hát beleragad abba, amig kezdetben ideiglenesnek gondolt.
jan. 14. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
91%

#4 igen igazad van. De mégis a nap végén erre kell jelentkezni mert ez érdekli az embert.

Minek menjen másik szakra az ember, hogy több munka között választhasson, több fizetése legyen? Aztán rámegy az a mentális, fizikai egészségére a stressz meg hogy céltalan lesz stb.


Az embernek boldogsága szempontjából sokkal jobban megéri az hogy megpróbálja(és lehet hogy nem sikerül neki elsőre) mintha egy biztos utat választana és olyan szakot ami nem annyira érdekli

jan. 14. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
46%
#6: Persze, teljesen megértem azt, amit írsz. Az az idealista értékvilág, amit leírsz, a legtöbb fiatalban ott él, s ez érthető is. Azonban legkésőbb a családalapításkor szinte mindenkinek átrendeződik ez az értékvilága. Addig, amíg csak a saját életedért és a saját testi és lelki jólétedért vagy felelős, az a látásmód, amit leírsz, etikailag tartható is. Onnantól viszont, hogy a gyerekednek kell a pénz a 150 ezer forintos babakocsira, vagy a fél évente újabb pár cipőre, már sokkal nehezebb az önmegvalósítás útján járni. S 35-40 évesen, munka, társ, és gyerek (vagy gyerekek) mellett, levelezőn átképezni magad egy biztosabb megélhetést nyújtó szakmára már nagyon-nagyon húzós dolog. Akkor az ember visszamenőleg már könnyen megbánhatja, hogy annak idején, fiatalon, függetlenül nem más szakra járt.
jan. 14. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

#7: Szerinten ebben nincs "biztos recept", mert mindenre van példa. Olyanra is, aki elhelyezkedik akár ezzel a diplomával, vagy egyéb hasonló, mások által lebüfészakozott szakkal. Van, aki szerencsés, vannak kapcsolatai vagy nagyon szorgalmas és tehetséges, így ilyen szakokkal is elhelyezkedik a szakterületén, viszonylag jó fizetésért, de biztos ők vannak kevesebben, mások a szakterületükön helyezkednek el, de kevés fizetésért, vagy szakmán kívül, akár jó, akár rossz fizetéssel (ez is szubjektív általában, hogy kinek, mi a jó és a rossz fizetés).


Olyan is van, aki pályát vált és bejön neki, több pénzt kap más területen és megszereti azt is, de van, aki próbál pályát módosítani, de vagy kiég azért, mert annyira utálja, vagy nem is sikerül annyi pénzt keresnie, ami azon a területen elérhető lenne abban az esetben, ha szeretné azt a munkát és beletenné azt az energiát, amit sokan mások beletesznek, és nagyon jól keresnek (tipikusan ilyen szerintem pl. a programozó szakma, ahová egy időben rengetegen próbáltak átképzéssel bekerülni).


Csak arra akarok rávilágítani, hogy nem minden ennyire fekete vagy fehér, gyakran kísérletezni kell és felmérni az egyéni lehetőségeket, aztán jó esetben lesz egy arany középút, ahol az embernek a fizetés is kb. elég, és valamennyire szereti is, de nem fog mindenki csupán az elérhető fizetés alapján dönteni.

jan. 15. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

Összefoglalva: nem létezik olyan munka, amit ne tudnál betölteni a kommunikáció-média szak elvégzése nélkül is.


Nekem az az ajánlatom minden pályaválasztó ismerősömnek, hogy először szerezzen egy kézzelfogható "szakmát", ami feljogosít tevékenységre. Legyél orvos, mérnök, jogász, közgazdász vagy akár tanár (bár az utóbbira senkit nem bíztatok). Aztán, ha úgy érzed, hogy nem teljesedtél ki, hobbiból tanulj régészetet vagy kommunikációt, de ne alapozd erre az életed. Ha agilis vagy és jól kommunikálsz, akkor úgyis megállod a helyed ezen a területen is, de teljesen felesleges egy ilyen humbug szakkal eltölteni 3 évet érettségi után.

jan. 19. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
56%
U.I. két érettségiző ismerősömet sem tudtam eltántorítani a kommunikáció-média szaktól, most első félév után az egyik ki fog iratkozni és más szakot kezd, a másikon pedig látom, hogy teljesen csalódott. Nem fogsz bekerülni egyik tévécsatornához vagy újsághoz sem alanyi jogon a kommunikáció diplomával, ez nem olyan, mintha fogorvos lennél és kapkodnának utánad minden településen. Ne légy saját magad ellensége, nézd objektíven a dolgot.
jan. 19. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!