Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szabad bölcsészetképzéssel...

Szabad bölcsészetképzéssel hol lehet elhelyezkedni?

Figyelt kérdés

Pl elmehetek írónak, vagy például irodavezetőnek?


Köszönöm.



jan. 17. 20:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha úgy érted az íróságot, hogy szépirodalmi műveket szeretnél alkotni, ahhoz semmiféle végzettség nem muszáj, hogy legyen neked, viszont a szó szoros értelmében "elhelyezkedni" ilyen munkával senki nem tud. Az írók kivétel nélkül magánvállalkozók, akik eseti szerződés alapján adják át a már kész kéziratukat egy kiadónak publikálásra. Viszont akármilyen végzettséged van, ismeretlen kezdő íróként abszolút nem garantált, hogy találsz olyan kiadót, aki vállalni kész a könyved kiadásával együtt járó anyagi kockázatokat. Egy másik probléma pedig az, hogy a hazai könyvpiac leépülésben van: egyre kevesebben olvasnak, s akik olvasnak, azok egy része is csak illegálisan letöltött ebookokat, ezért (a befutott sikerírók kivételével) csak alacsony példányszámban kelnek el a szépirodalmi könyvek. Ennek egyenes következménye, hogy az egy-két tucat hazai sikeríró kivételével, akiknek a könyvei 10-20 ezer példányban kelnek el, a könyvírásból lehetetlen megélni. Az eladott könyvek eladási árának nagyságrendileg 5%-a jut a szerzőnek, így ha mondjuk nagy szerencsével sikerül az első könyvedet mondjuk 4000 forintért 1000 példányban kiadatni és eladni, annak az 5%-a 200 ezer Ft, ami után még adóznod is kell. Egy jó könyvet lehetetlen 1 hónap alatt megírni, s mindebből azonnal az következik, hogy felkopik az állad. Aki író, annak a 95%-a az írás mellett mást is csinál, hogy meg tudjon élni. Jelenleg ez a könyörtelen helyzet.
jan. 17. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Megköszönöm kimerítő, egyben szomorú válaszodat(Nekem szomorú). De azért reménykedem. Abban is, hogy az emberek rájönnek, mennyi mindent kaphatnak egy könyvtől, nem pedig egy fényes, jobb sorsra érdemes kijelzőtől.
jan. 17. 23:43
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Erre megoldás a közösségi platformok. Nézd meg pl. Tóth Mátét, aki orvosi végzettséggel üzemeltet 3 kocsmát, írt 3 könyvet, és van rá kereslet, mert van követői tábora, jó humora, jó gondolkodásmódja. Nem a kiadóhoz viszi az általa írt könyveket, csak a nyomdába, ő meg egyesével elpostázza a több ezer megrendelőnek, így az 5% bevétel helyett 80% illeti meg (nem tudom mennyi lehet a nyomda költsége, csak írtam egy számot). Volt egy jó ötlete, amit évek alatt felépített; igazságot tóth máténak, Tibiatya, és nem szorul rá arra, hogy úgymond "dolgozzon". Mondjuk szerintem így is többet dolgozhat, mint az átlag.


Írónak bárki elmehet, ahogy előttem írták, irodavezetőnek biztos, hogy nem. Nem lesz bárkiből vezető, max üzletvezető, de ahhoz is rengeteg munkatapasztalat kell. Ha irodai vezető szeretnél lenni, a ranglétra aljáról kell kezdeni, azután az ottani képzéseket megcsinálni, kiemelkedő munkát végezni, ismerettséget szerezni, évek. Én nem is tudtam, hogy létezik ilyen szak, de a Milton Friedman egyetem honlapján, ezzel a végzettséggel az alábbi munkakörök tölthetők be, specializációtól függően:


"- A kulturális és művészeti élet számos területe, intézményi kommunikáció, szakújságírás, műsorkészítés

- könyv- és lapkiadás, hírközlés és mobilkommunikáció,

- kutatóintézetek, igazgatás, oktatás, pályázatírás,

- egyéb kulturális, sport-, szabadidős és szórakoztatási foglalkozások."

jan. 18. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

#3: Az általad említett könyv-magánkiadást illetően nem teljes képet festő, amit írsz, ezért leírnám, hogyan működik ez. Én egy kiadó igazgatójától személyesen tudom, hogy egy normál könyv nyomdaköltsége kb. a könyv árának 30%-a. A könyvterjesztők (Libri, Líra, stb.) pedig a könyv árának kb. 50%-át megtartják maguknak. Így normál esetben a kiadónál a szerző kifizetése után a könyv árának 15%-a marad. Ebből kell a kiadónak megfinanszíroznia az eladhatatlannak bizonyult könyvekből származó veszteségeket, a saját dolgozóinak bérét, valamint a raktározási és egyéb költségeket. Mindezek alapján egy szerzőnek az alábbi három lehetősége van:


1. Talál egy kiadót, aki hajlandó a könyvét kiadni, és belenyugszik az említett 5%-ba, amelyből szinte biztos, hogy órabérbe átszámolva még a minimálbér sem jön ki.


2. A kiadó kihagyásával, magánkiadásban adja ki a könyvet, és közvetlenül a nyomdával köt szerződést. Ez azt jelenti, hogy mondjuk 1000 példányban kiadott 4000 forintos könyv esetén a 4 millió forint 30%-át már induláskor zsebből ki kell fizetnie, azaz 1,2 milliót. (Ennél kisebb példányszám esetén a könyvekénti nyomdaköltség meredeken emelkedik, úgyhogy nemigen éri meg.) Ezután kopogtathat a könyvterjesztőknél a könyvével, ám semmi garancia arra nincsen, hogy a könyvének árusítását ezek a bolthálózatok felvállalják. Ha sikerül, akkor a könyvek árának 50%-a bevételként jelentkezik a szerzőnél, azaz végül 800 ezer forintos nyeresége lesz. (Persze hozzá kell tenni, hogy a könyvterjesztők csak a már általuk eladott könyvek után, utólag fizetnek.) Ha a szerző nem talál kiadót, akkor rajta ragadnak a könyvei, és le kell nyelnie az 1,2 milliós veszteséget.


3. Ugyanaz, mint a 2. pontban, ám a szerző (kényszerűségből vagy önszántából) a könyv terjesztését is maga vállalja. Mondjuk erre valóban ott az internet, ám szerintem ahhoz, hogy egy ismeretlen szerző első regényének híre a potenciális olvasókhoz egyáltalán eljusson, és ezek közül legalább mondjuk 500 hajlandó is legyen 4000 forintot látatlanban kifizetni, valamilyen módon előtte ismertté kell válni. S ez szerintem egyáltalán nem könnyű. Nagy a tülekedés az ismertté, celebbé válásért a médiában; elég csak a valóságshowkat megnézni.


Egyszóval egy újdonsült szerzőnek mindhárom lehetséges út rögös és bizonytalan. Ezért én a kérdezőnek azt javasolnám, hogy egy lehetőségként próbálkozzon mondjuk vagy a magyar alapszakkal, vagy egy magyarral párosított, kétszakos tanárszakkal. Az előbbi esetben irodai munka mellett, az utóbbi esetben tanári munka mellett, esténként és a hétvégéken írogathat. Kell ugyanis egy biztonságos, fix jövedelmet nyújtó megélhetés. Ha esetleg íróként nagyon befut, akkor ott lehet hagyni a fix állást. Addig azonban az íróság önmagában túl kockázatos.

jan. 18. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Csak íróként nem nagyon tudsz megélni. Ahhoz, hogy megélj abból, hogy író vagy, az kell, hogy sikeres legyél, járj haknikra, stb.

Na, ahhoz, hogy író lehess, nem kell végzettség. Az kell, hogy tudj olyat írni, ami eladható. Ma a könyvpiac túltelített ahhoz, hogy ez egyszerű legyen. Egy kiadó nem igazán fog egy új noname arcot beemelni, ezzel kockáztatni a bevételét, csak ha valami nagyon extrát tudsz nyújtani.

Szóval kezdőként az növeli az esélyeidet, ha már ismert vagy egy olyan közönség előtt, ami piaca annak a terméknek, jelenesetben könyvnek, amit te eladsz.

Ez pedig nem a diplomán múlik

jan. 18. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Én azt mondanám, hogy ha ez érdekel, tanuld nyugodtan, mert rengeteget hozzád tesz.

Ám legyen valami egyéb végzettséged, amivel el tudsz helyezkedni. Sok helyen előny ha van diplomád, akár bölcsész, akár más. Én is ezt az utat jártam be és rengeteget köszönhetek a bölcsészetnek, nagyon sokat hozzátettek a személyiségemhez az ott tanultak. Azonban nem derogál nekem pl. egy áruházban dolgozmi, amíg nem találok jobbat. Ilyen kondíciók mellett tudom ajánlani.

jan. 18. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
0%
mcdonalds burger sütő putlnál.
jan. 19. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!