Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Orvosira szeretnék menni, de...

Orvosira szeretnék menni, de van néhány problémám. Mi a véleményetek?

Figyelt kérdés
Szóval 16 éves vagyok, majdnem 10 éve szeretnék orvos lenni, mindig ez volt az elsődleges célom. De most látom nagyjából, hogy mi a helyzet ezen a területen: rengeteg munka, kevés lehetőség, kis fizetés, semmi megbecsültség és külföld is ki van zárva, bár eredetileg sem nagyon akartam elmenni itthonról, de a szükség nagy úr. Ezen kívül 6+5 évnyi tanulás nem két fillér, és nem nagyon dúskálunk a pénzben. Sok minden érdekel még, de az orvosi az, amit igazán a hivatásomnak érzek, annak ellenére, hogy még sok idő van. Tényleg ilyen rossz a helyzet? Nem érdemes orvosira menni? És ha igen, milyen orvosnak? Nem vagyok pénzcentrikus, de bolondság lenne azt állítani, hogy nem számít. Tudna valaki ebben segíteni? Esetleg olyan, aki orvos, hallgató, vagy van ismerőse? Köszönöm!
2013. márc. 7. 18:14
 1/9 anonim ***** válasza:
64%

szerintem nincs igazad, én ha tehetném, akkor orvosnak tanulnék

ha megnézed az orvos rendelési idejét, akkor látod, hogy egy nap olyan 3-4 órát "dolgozik" rendesen a többi mind plusz pénzért van ilyenek h kimegy házhoz meg magánrendelő amiért pedig milliókat kap!! lehetőség is van hiszem magyarországon eléggé orvoshiány van... a megbecsültség pedig nem tudom, hogy miért gondolod, hogy nincs, mert azért ha vki meghallja, hogy Dr. XY akkor szerintem arra felnéznek, hogy ez mégiscsak egy orvos meg fehérköpeny meg stb.

a tanulásban tényleg igazad van, hogy sokat kell tanulni, de megéri!! az meg h milyen orvosnak mész már csak tőled függ, mehetsz fogorvosnak, gyógyszerésznek (mert az is Dr.) vagy ált. orvosnak és utána szakosodsz még tovább valaminek ami a legjobban érdekel vagy megtetszett az egyetem alatt

én csak bátorítani tudlak :) Sok sikert!! :)

2013. márc. 7. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
6-5?
2013. márc. 7. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
75%

Na, azért amit az első írt, abban vannak hülyeségek.

Kapásból ez a 4 óra rendelési idő, a többi meg magánrendelés. Ügyeletről hallottál már kedves első? Van orvos ismerős, egészen konkrétan neurológus. Igen, valóban 4 óra a hivatalos rendelési idő az SZTK-ban, csak épp annyi beteg van, hogy ez MINDIG eltolódik 5-6-7 órákra! Ismétlem: mindig.

Hetente több napot kell ügyelni, sokszor éjszaka. Ezért nem kap milliókat, nem tudom mi ez a tévhit, de örülök, hogy azt hiszik az emberek, hogy az orvosok sz@rják a pénzt. Abból van pénze, amit ugye nem egészen legálisan kap zsebbe. Alias hálapénz. Amit - itt hangsúlyozom ki - amúgy nem fogad el, de sokszor előfordul, hogy a borítékot már nem is a betegtől, hozzátartozótól kapja meg, hanem egy nővér nyújtja át, tehát kvázi nem tud mit csinálni. Ha egy beteg adja neki a borítékot, azt sosem fogadja el. De balgaság volna azt állítani, hogy amije van, az a rendelési időből meg az ügyeletből áll.


Magánrendelés, igen ilyen van. Ez már egy egyéni dolog, hogy kinek hogy s mint éri meg. Múltkor voltam magán bőrdokinál. Késő volt már (este 7), 5000 ft volt a vizsgálat. Megkérdezte, hogy kérek e számlát. Nem kértem, nálam ilyeneket be lehet játszani, nem érdekel, hogy abból leadózik e vmit vagy sem, ennyi plusz neki is jár, ha már vette a fáradtságot és este fogadott, mert nekem akkor volt jó. De nem minden orvosnak van magánrendelése, illetőleg nem mindenkinek éri meg.


Kérdező: nézd, az orvoslás az egy hivatás, amit csak szeretetből lehet csinálni. Azért ne kezdd el tanulni, mert majd meggazdagszol belőle, mert ez sem feltétlenül igaz. Attól függ milyen szakterületet választasz. Persze egy magán plasztikai sebész biztos milliókat kaszál, de ha elmész egy SZTK-ba gyerekorvosnak (ahogy pl én is szeretném), akkor nem kell nagy luxus dolgokról álmodozni.

6+5 év. Igen, ilyen van. De azt se felejtsd el, hogy 6 év után Te dolgozol, ráadásul most már az állam is bevezetett mindenféle ösztöndíjat, egy-egy rezidens akár 100-200ezer forintot is kaphat havonta. Egyébként azt is csinálhatod, hogy a rezidens éveidet lemelózod külföldön, utána hazajöhetsz. A hallgatói szerződés szerint, 20 éven belül kell ledolgoznod itthon 12 évet, tehát keret volna rá. Én ezt nagyon javaslom (nekem is ez a tervem), mert addig is megtanulsz folyékonyan egy idegen nyelvet, kipróbálhatod magad külföldön, új emberekkel találkozol, ugyanakkor nem kell elhagynod az otthonod véglegesen, ha nem akarod. Szakorvosként meg azért nem olyan rossz, mint rezidensként, bár ez a szakterülettől is függ.

Itt Mo-n valamiért valóban nem becsülik meg az orvosokat, jó volna tudni miért. Legalábbis én még senkitől sem hallottam olyat, hogy "az a kedves orvos megmentette az életem" (pedig volna kitől hallani), de olyat rendszeresen, hogy "az a mocskos kontár, hentes stb". Mind1, ez talán változik majd egy kicsit ,mire végzünk. Most azért is orvosutálat van, mert hogy ki mernek menni külföldre. Tudnám, hogy miért csak az orvosokat kell utálni ilyen szempontból, a többieket miért nem, de hát ez már másik történet...



A lényeg: ha mindig is ez volt az álmod, azért ne add fel, mert itthon most ebben a pillanatban rossz a helyzet. Ha akkor is rossz lesz, nyugodtan ki lehet menni, fogsz annyit keresni, hogy visszafizesd a taníttatásod. Szerintem.

2013. márc. 7. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Orvosira járok, és unokatesóm orvos (traumatológus szakorvos jelölt), a felesége szintén orvos (háziorvos szakvizsgája van).

Előre leszögezem: egyetlen egy pillanatra sem bántam meg, hogy az orvosit választottam. Most sem döntenék másképp, DE:


1. Az szép és jó, hogy államin tanulok. De azért nem kell azt hinni, hogy ingyen van. Első évben a tankönyveimre kb. 80 ezer forintot költöttem úgy, hogy nem vettem meg mindent, és egy részüket nem épp teljes áron szereztem.

Másodévben szintén hasonló volt a kiadás. Orvosi tankönyv ugyanis nincs 10 ezer forint alatt, de van 35 ezer, 20 ezer, 17 ezer forintos könyvem is. Emellett kell köpeny, fonendoszkóp (ami megint csak röpke 24 ezer forint, ha az ember normális minőségűt szeretne), nyári gyakorlatra normális fehér papucs, amiben egész nap tudsz mászkálni (szintén nem két fillér).

És akkor még nem nyomtattál ki semmit, nem kajáltál, nem fizettél lakbért stb...

Tehát államin is igen drága.

Az ösztöndíj meg ehhez képest igen szerény.


2. Dolgozni nem lehet mellette. Egyszerűen nincs idő. Max. éjszaka mehetsz árufeltöltésre, de akkor mikor alszol? Nyilván sok lemondással is jár, hiszen elég sokat kell tanulni. A nyárból egy hónapod marad, mivel egy elmegy a vizsgaidőszakra, egy meg a kötelező nyári gyakorlatra, amiért természetesen nem kapsz fizetést. (Jah de, bocs, az egész hónapért összesen kaptam 2700 forintot a sulimtól, je:D)


3. Az oké, hogy a szakképzés idején már dolgozol, tehát fizetést is kapsz, nah de mennyit? Most a fizetésemeléssel kb. 140 ezer forint (de lehet, hogy csak a hiányszakágakban emelték fel, nem tudom). Tehát jó esetben 24 évesen kikerülsz az egyetemről, ha a szüleid vagy te magad nem gyűjtögettél, akkor nulla anyagi háttérrel. 140 ezer forint elég arra, hogy ne halj éhen, de olyan nagyon sok minden másra nem. Mikor is lesz ekkora fizuból pénzed arra, hogy mondjuk gyereket vállalj? Mert azért 30 év alatt jó lenne azt is megejteni.

Persze ha van egy gazdag pasid/nőd, aki eltart, akkor okés...de azért valljuk be, az orvosisok többsége orvosissal jön össze. Tehát a párod is jó eséllyel hasonlóan szarul fog keresni.


4. A rezidensek nem igen kapnak hálapénzt. Azt a főorvos úr kapja.... De ha kapsz is...úgy őszintén, egy jó érzésű ember szerintem nem a 80 éves mamika összekuporgatott nyugdíját elvéve szeretne meggazdagodni.


5. Magánpraxisod nyilván csak akkor lehet, ha már szakorvos vagy. A legtöbb szaknál a képzés 5 év az egyetem után, de van, ahol még több. Tehát mire egyáltalán lehetőséged lenne egy praxisra, már 29-30 éves vagy. Na de a magánrendelőhöz mi kell? Sok-sok pénz. A 140 ezres fizudból mikor raksz el annyi pénzt, hogy nyiss egy rendelőt?

Pl. egy nőgyógyászati vizsgálószék fél millió forint. Egy ultrahang vagy 10 millió, hozzá 1-1 fej 2-2 millió környéke. És akkor még nincsenek eszközeid, nincs helyiséged, nem fizeted a fűtést, a villanyt stb...

És persze vannak olyan szakok is, ahol nem igen tudsz magánpraxist nyitni (pl. oxyológus hogy nyit magánpraxist? "Újraélesztés 10 ezer"?)


6. Ahhoz, hogy szakorvos legyél, el kell végezned kötelezően bizonyos tanfolyamokat. Amik bizony-bizony pénzbe kerülnek. Méghozzá nem is olcsóak. Van, hogy egy 3-4 napos tanfolyam 60 ezer forint.


7. Ha már szakorvos vagy, akkor is pontokat kell gyűjtögetned ahhoz, hogy dolgozhass. A pontokat meg továbbképzéseken kell gyűjtened. A továbbképzek mg bizony pénzbe kerülnek.


8. Háziorvosként tény, hogy szépen meg lehet élni. De bizony a praxist meg kell venni hozzá. Vidéken 3 millió, nagyobb városban 5 millió forint.


9. Régen még volt megbecsülésük az orvosoknak. Ma már nem igen. Bizony a betegek egy része úgy néz az orvosra, mint egy darab sz.rra. Az orvos idióta, a beteg mindent jobban tud...csak az a kérdés, hogy akkor minek megy orvoshoz?:D Miért nem kezeli magát?

Az, hogy hány embert mentesz meg, nem sok mindenkit érdekel. Pl. most voltam 2 napos szülészet gyakorlaton, a 2 nap alatt 2 nő (és persze 2 gyerek) életét mentették meg a szemem előtt. Láttad ezt esetleg vmelyik híradóban? Gondolom nem.

De ha történik vmi komplikáció (lehet, hogy nem is az orvos hibájából!!!), akkor tele van vele a TV, és már látatlanban meglincselik az embert. Még ki sem derült, hogy hibázott-e vki egyáltalán, de már fröcsögnek az emberek....


10. A magyar eü szarul működik. Nincs pénz, nincs személyzet, nincs eszköz, sok a beteg. Hiába szeretnél normálisan dolgozni, ha nincsenek meg hozzá az eszközeid. Hiába szeretnél ellátni mindenkit, ha egyszerűen nincs rá kapacitás. És persze az emberek idegesek, ha várniuk kell (miért ne lennének?), és bizony rajtad fogják letölteni.


Megmondom őszintén, nem is értem, hogy azok az orvosok, akiknek jól megy, hogy a francba csinálták. Mert persze én is látom, hogy egyeseknek nagyon jól megy.

Szerintem vagy apucitól megörökölték a praxist, vagy külföldön gyűjtöttek pénzt, vagy a hálapénzből meggazdagodtak. Más ötletem nincs....


Unokatesómék húzták itt egy ideig, de sosem lett volna lakásuk, kocsijuk, ha itt maradnak.

Kimentek Angliába, és bizony 14 hónap alatt (úgy, hogy ebből 10 hónapig csak a egyikük dolgozott) 7 millió forintot tudtak félretenni úgy, hogy közben normálisan éltek. Nem nagylábon, de nem szűkölködtek.

Aztán hazajöttek, mert a honvágy nagy úr. Az angolok meg hülyék:D Csak azért írtam, hogy lásd a különbségeket...


Igen, az orvosi az egy hivatás, nem csak munka. Csak az a baj, hogy ezzel az állam és az emberek pofátlanul visszaélnek. Az emberek úgy gondolják, hogy az orvosnak kötelessége lemondani a saját életéről, és feláldoznia magát az orvoslás oltárán. Egyszer vki azt mondta nekem, hogy ha vki orvos, akkor is el kellene végeznie a munkáját, ha nem kapna érte fizetést. Sőt, alapból ingyen kellene gyógyítani.

Persze, ez nem is lenne baj, ha mondjuk akkor cserébe ingyen kapnám az ételt, a villanyt, a gázt stb.

Nem értem miért gondolják azt, hogy egy orvosnak le kellene mondani a családról, gyermekvállalásról....

2013. márc. 7. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

nem tudom, hogy miért kellett lepontozni...

ha nem akarsz ügyelni, ne menj orvosnak vagy ne vállald el az ügyeletet (mert a magánrendelődben akkor ügyelsz csak ha akarsz), de azért ne sajnáljam már, mert 6-7 órát dolgozik a behirdetett 3-4 helyet...(és ezt TI írtátok) van aki 10-12 órát dolgozik naponta és nem csak "ügyel" hanem dolgozik!!

2013. márc. 8. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
és az orvos nem korlátozódik le az SZTK-ra!!
2013. márc. 8. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

86%-os: Nagyon el vagy tévedve, már ne haragudj. (Bár egyébként nem én pontoztalak le).


Egy orvos nem csak az SZTK-ban dolgozik. Oké, hogy ott 4 óra rendelési idő van kiírva, de utána az orvos felmegy az osztályra, és még ott dolgozik.

Nehogy azt hidd már, hogy napi 8-10 óránál kevesebbet dolgoznak. Maximum az az orvos dolgozik kevesebbet, aki csak magánrendel.

Az összes többi minimum 8 órában (de általában tovább)...

2013. márc. 8. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
83%-os én pontosan ugyanezt mondtam, úgyhogy nem tudom, hogy miért lennék eltévedve
2013. márc. 9. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Véletlen elírtam a címzést:D

79%-osnak címeztem a dolgot:)

2013. márc. 9. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!