Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mennyibe kerül az egyetemen...

Mennyibe kerül az egyetemen kollégistának lenni?

Figyelt kérdés
Nem csak a havi díjra gondolok, hanem az étkezésre és a felmerülő költségekre amik valóban kellenek.Szociális ösztöndíjból, meg kollégiumi támogatásból mennyire tudok kijönni belőle, vagy van-e másféle ösztöndíj így első félévben? Esetleg kénytelen leszek dolgozni egyetem mellett így első félévben mellett pusztán megélhetés miatt? Köszönöm a válaszokat előre is, várom a tapasztalatokat, tanácsokat!:) 18/F

2013. júl. 23. 17:31
 1/9 anonim ***** válasza:
72%

Én ilyen kollégiumi támogatásról még nem is hallottam.

A szoctám nem olyan sok, sőt. Olyan 25 ezer körül van a maximum. Ebből lejön a kolidíj (nálunk 10 ezer, de valahol 15 ezer). Szóval nem marad nagyon sok.

A munka az szakfüggő. Valahol belefér az ember idejébe, de valahol abszolút nem.

Én mindig napi egy ezrest számolok, de ez is változó (mennyire fogsz tudni főzni magadra, hova jársz vásárolni, vagy kajáldában fogsz enni stb).

Amúgy szeptemberben nem fogsz még kapni semmi ilyesmit arra készülj fel.

2013. júl. 23. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Van ilyen, hogy a koli díjának valahány százalékát elengedik hasonlóan a szoctámhoz. Így 5-10k ra jön ki a koli, ha sikerül ezt elnyernem, meg ahogy írtad, a 25k körüli szociális. 10-15k maradna a hónapra, ami elég szűkös. Nincs más út, csak a munka? Villamosmérnökire megyek, ott aztán tanulni is kell majd, nem csak a lábamat lógatom, így nem tudom, hogy fér be majd a meló...


"Amúgy szeptemberben nem fogsz még kapni semmi ilyesmit arra készülj fel."


De még ebben a félévben azért csak kapok szoctámot nem? Mert azt tudom, hogy tanulmányi, csak 2. félévtől jár.

2013. júl. 23. 17:43
 3/9 anonim ***** válasza:
85%

Van még a diákhitel. Én is felvettem, ne ijesszen el a "hitel" szó, mert a legkedvezőbb hitel. Meg ha nyomni fogod a tanulást, akkor 2. félévtől össze tudsz szedni annyi tanulmányi ösztöndíjat, hogy ne kelljen tovább a diákhitelt felvenned. Így csak 1 félévre kéne, ami nem olyan nagy összeg.


Szoctámot októbertől adják, de a diákhitellel ugyan ez a helyzet. Szóval a szeptembert így is úgyis valahogy meg kell oldanod. Próbálj meg most nyáron elmenni diákmunkára, annyit még simán össze tudsz szedni.

2013. júl. 23. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
78%
Nem tudom milyenek a körülményeid, de én nem számolnék maximális szoctámmal a helyedben. Nem osztogatják túl bőkezűen, én pl. senkit sem ismerek aki megkapta volna a maximális összeget.
2013. júl. 23. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Maximálissal nem is számolok, de van esélyem a hátrányos helyzet, nagycsalád, egy főre jutó jövedelem miatt.
2013. júl. 23. 20:25
 6/9 anonim ***** válasza:
Oké, én csak örülök neki, ha összejön, de hidd el én is esélyesnek tartottam magam gólya koromban. :) Aztán 3 év alatt egy forintot nem kaptam a szociális helyzetemre. De remélem te nem jársz így! :)
2013. júl. 24. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nálunk az egyetemen (SZE) aki hátrányos helyzetű az (azt hiszem) a minimálbér 10%-át kapja meg, aki nagycsaládos az 20%-át. Tehát ha te nagycsaládos vagy akkor mindenképp megkapod a maximumot, tehát a 25000 forintot. Emellett ösztöndíjat is kaphatsz, de azt csak a második félévtől és csakis akkor, ha jól tanulsz.

A szüleid nem tudnak támogatni? Otthonról is vihetsz nem romlandó kajákat pl. konzerveket, főtt kaját (eláll pár napig hűtőben), így ezeket a napokat megúszod. Mint előttem írták, kajára napi 1000 ftot számolj, de ez persze emelkedhet attól függően, hogy hol és mit eszel. Azt is számold, hogy a hazautat is fizetni kell, plusz a városban nem árt ha van buszbérleted, arra az esetre ha a kollégium messze van az egyetemtől vagy az egyetemnek különböző helyen vannak a városban épületei vagy hogy egyáltalán a városon belül mozogni tudj.

Nem akarlak elkeseríteni, de ha a szüleid nem tudnak támogatni akkor kénytelen leszel dolgozni, de sajnos az sem biztos, hogy találsz majd diákmunkát, nemhogy olyat, ami a te időbeosztásodhoz lesz igazítva.

2013. júl. 24. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
diákmeló. Fürgediáknál annyi fővárosi van, hogy tuti tudsz valamit választani. Aztán még nem is beszéltünk a kismillió noname diákmelóközvetítőről. Igaz, az a zsé is csak következő hónap 10. körül lesz meg, max kérj kölcsön, de szerintem semmiképpen ne vegyél fel diákhitelt. Valahogy tuti, meg fogod oldani. Ha meg tényleg olyan szegény az eklézsia, muszáj lesz melóznod, heti 2 napból is összejön havi 25 ezer, 564es bruttóval 8 órában.
2013. júl. 26. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Fővárosban tényleg sok a munka minden diákszövetkezetnél, de a kérdező nem írta, hogy a fővárosban fog tanulni. Én vidékre járok egyetemre (Győrbe) és itt alig lehet kifogni diákmunkát, jobbfajta munkáról meg csak álmodni lehet. Egyébként Tatabányán lakom, itt is van főiskola, de itt meg aztán abszolút semmi munkát nem tudnak adni, nem is értem itt minek vannak iskolaszövetkezetek. Úgyhogy ha nem a fővárosba mész tanulni kedves kérdező, akkor én nem bírnám a havi megélhetésem a munkára.
2013. júl. 26. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!