Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Menjek tanári képzésre, vagy ne?

Menjek tanári képzésre, vagy ne?

Figyelt kérdés
Most kezdem majd a harmadik évemet az egyetemen történelem-magyar szakon. (1 évet csúszok minorváltás miatt.) Ebből úgymond adja magát az az út, hogy tanári MA-ra megyek, s ez is volt a tervem sokáig. Ugye most szeptembertől változások lesznek a tanárképzésben, meg emelni is akarnak a tanárok fizetésén, stb. Az utóbbi időben elgondolkodtam azon, hogy megéri-e. Tudom, azt szokás mondani, hogy aki így nézi ezt a dolgot, az nem is való tanárnak. Én szeretnék tanítani, de nem mindenáron. Mint leendő családfő szeretnék majd egy jó életet biztosítani anyagilag a családomnak, és megmondom őszintén, nem feltétlenül látom azt, hogy péládul középiskolai tanárként ezt maradéktalanul tudnám teljesíteni, főleg ha én lennék egyedül a kenyérkereső a családban. Ezért azon gondolkoztam el mostanában azon, hogy nem biztos, hogy tovább tanulok tanárnak. Elvégzem a történelem-magyar alapszakot (egyébként sima töris diplomával rendelkezőknek is láttam már álláshirdetést, például levéltárba), és még marad 4 államilag támogatott félévem, ami például egy felsőfokú/felsőoktatási szakképzéshez pont elegendő. Gimnáziumi tanáraim közül is mondták páran, hogy tanárnak ne nagyon akarjunk menni, sőt, az egyetemen is volt olyan tanár, aki azt mondta, hogy ő már megbánta döntését. Pár hete beszéltem egyik ismerősömmel, aki történelem-magyar szakos tanárként végzett, s ő már több, mint 2 éve keres vele munkát, most épp cukrásznak tanul, hátha azzal boldogul. Ti mit tanácsolnátok? Ha nem egy "mindenáron tanár" személy vagyok, csináljam meg mégis? (Plusz ugye történelem-magyar szakos tanárnak mennek legtöbben tanári képzésen.) Vagy biztosabb, ha csinálok helyett valami mást? Például felsőoktatási szakképzést, vagy szakmát? Előre is köszönöm a választ!

2013. aug. 16. 19:11
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia!

Szerintem a mai fizetési viszonyok között anyagilag nem éri meg a tanárság, már csak azért sem, mert nem akkor fogsz több pénzt kapni, ha jól végzed a munkád, hanem ha minél több éve dolgozol, én úgy tudom. Ez egy átlag nem állami munkahelyen szerintem másképp van, ha jól dolgozol, többet kapsz. Tanárnak én úgy vélem, akkor érdemes menni, ha olyan "mindenáron tanár" típus vagy... :-) De ha azért van vonzalmad, akkor azért meg lehet élni, csak nem nagy luxusban, illetve ha nem Te vagy az egyedüli kereső. Jól gondold meg, okosan. :-)Szurkolok, hogy megtaláld az utad!

2013. aug. 16. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Szia! Nagyon szépen köszönöm a válaszod. :) Csak olyan sok tanárom panaszkodott, hogy rosszul döntött, meg hogy erre, meg arra nincs pénze. Én pedig szeretnék mindent megadni a családomnak, azt hiszem ez természetes. Félek, hogy ha most beleugranék a tanár-létbe, akkor mire ténylegesen odaérkeznék, hogy dolgoznék vele és családom lenne, s akkor rájönnék, hogy ez nem érte meg, miért is nem mentem másik irányba, akkor már késő lesz mást tanulni.
2013. aug. 16. 23:20
 3/6 anonim ***** válasza:
Hát őszintén szólva történelem-magyar szakkal nem tudom milyen olyan állást találhatnál, amivel egyedüli keresőként mindent megadhatnál a családodnak a mai Magyarországon.
2013. aug. 17. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igen, nekem is ez az aggodalmam. Köszönöm a választ.
2013. aug. 17. 13:17
 5/6 anonim ***** válasza:
Szia! Első válaszoló vagyok. Szerintem is, ha váltasz, még most érdemes megtenned, nem mintha később nem lehetne, csak úgy már nehezebb. Jó, hogy ilyen felelősségteljesen állsz a dolgokhoz! Az a baj, hogy tuti szakma-tippet én sem tudok adni, mert most azért sehol sem keresnek túl jól... Viszont ha magyaros vagy, plusz tanárszakra készülsz, akkor nagy az esély, hogy jó a kommunikációs készséged ("el tudod magad adni"), nem? Lehet, hogy ilyen irányban kéne továbbmenned, ahol ezt tudod kamatoztatni. Csak biztatásként: van egy rokonom, akinek szintén van egy magyartanári diplomája, de nem dolgozott sosem tanárként, viszont kiment külföldre, megtanult angolul, utána meg fölvették valami nagy céghez élelmiszeriparba, értékesítőnek, mert dumálni azt tudott mindig is. Sok ilyen cégnél volt már azóta és jól keres. De amúgy ha nem tudod eldönteni, mit tanulj inkább, azért végezd el a tanárit, mert a diploma azért nagyon fontos, hogy legyen. Meg aztán, ha nem találsz mást, lehetsz tanár is.
2013. aug. 18. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Szia!

A töri-magyar alapszakot elvégzem, így az a diplomám meglesz, de most úgy állok, hogy végül nem megyek tovább tanári MA-ra. Most készülök a felsőfokú angol nyelvvizsgára, szeretnék elkezdeni megtanulni németül, felfrissíteni a holland nyelvtudásom, elkezdek valamit még tanulni jövő tavasszal és így, több lábon állva hátha jó lesz majd. Köszönöm válaszod. :)

2013. aug. 20. 13:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!