Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért van csökkenőben az...

Miért van csökkenőben az orvosi pálya presztízse?

Figyelt kérdés
Manapság már senki nem ájul el attól, ha vki orvossá válik, pedig nagyon kemény munka eredménye! Ez olyan igazságtalanság! :(

2013. okt. 17. 15:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez elég összetett probléma szerintem.

Az egyik ok az, hogy a kevés fizetés miatt egyre kevesebb az orvos. Akinek van megfelelő nyelv- és szaktudása, az elmegy külföldre. Ki marad itt? Az, aki tartja a markát a hálapénzért, és jól meg is él belőle (ezt ugye nem szeretik az emberek, mert kapzsinak tartják), meg az, aki hülye ahhoz, hogy külföldön érvényesüljön. (Meg persze egy-két mártír). Emiatt egyre több a rossz orvos itthon, aki nem foglalkozik megfelelően a beteggel.

A másik dolog, hogy az eü elég szarban van. Kevés a pénz, kevés az eszköz, kevés a munkaerő. Ha 3 órát kell várni a szakrendelésen, mert az orvosnak a rendelés közben még az osztályra is fel kell rohangálnia, meg háromszor annyi beteget kellene ellátnia, mint amennyi az időbe belefér, akkor az emberek azt hiszik, hogy az orvos csak a golyóit vakargatja meg kávézik ahelyett, hogy vele foglalkozna. Eszébe sem jut, hogy más dolga is van.

Vagy mondjuk ha egy műtétre csak 3 hónappal későbbre jegyzik elő, rögtön azt hiszik, hogy az orvos lusta dolgozni. Holott mondjuk az oep nem fizet abban a hónapban több műtétet...

Aztán hozzáadódik még az is, hogy manapság az interneten mindent meg lehet találni. A beteg sokszor már úgy megy be a rendelőbe, hogy otthon "diagnosztizálta" magát (persze sokszor tévesen), aztán fel van háborodva, és kételkedni kezd az orvos szaktudásában ha nem olyan vizsgálatra küldi el, amilyet ő éppen kigondolt..


Egyébként szerintem már az oktatás színvonala sem olyan, mint régen. Mármint én csak a mostani rendszert látom, de úgy gondolom a hallottak alapján, hogy régen sokkal jobb volt...

Mi spec. 200-an vagyunk az évfolyamon, pedig ez egy vidéki egyetem. Pesten kétszer ennyien vannak.

Kisebb csoportokra vagyunk bontva, de még így is rengeteg ember jut egy orvosra.

A kórtermek picik, alig férünk be, 15 embernek kell végigvizsgálnia egy embert. Van, hogy nincs is gyakorlat, mert képtelenség orvost találni, aki ráér a diákokkal foglalkozni.

Végzés után sem túl rózsás a helyzet. Az idősek nem érdekeltek abban, hogy továbbadják a tudásukat. Hiszen ha rendesen megtanítanak vkit, akkor elesnek egy csomó betegtől és ezáltal egy csomó hálapénztől.

2013. okt. 17. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Én is vidéken tanulok orvosnak, és most kezdtünk el vizsgálatokra járni a klinikákon. Kicsit idealista voltam, és úgy gondoltam a klinikai orvosok mind rendkívüli emberek. Ehhez képest egy-két ilyen van, akire nagyon fel lehet még nézni, a többiek meg teljesen tönkre vannak menve, és bele vannak keseredve a munkába. Ez is érthető, de így nehéz motiváló tényezőt szerezni ahhoz, hogy itthon folytassam majd... Ráadásul a betegeket legtöbbjének a felháborodását is megértem, és sajnálom is őket, de nem az orvos hibája, egy csomó háttérmunkát is el kell végeznie, amit a beteg nem lát, és úgy fogja fel, hogy az orvos már megint eltűnt a semmibe/ nem vele foglalkozik.
2013. okt. 17. 17:05
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, belefáradt egy csomó ember. Tényleg kevés olyan van, akire fel lehet nézni. De a negatív példákból is lehet tanulni.
2013. okt. 17. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Kezdek rettegni, hogy engem is majd elér idejekorán ez a burnout. Sok van hátra, eddig úgy éreztem tudom mit akarok, erre pofán csap a valóság. Na mindegy, mindig előre kell menni! A választ köszi :)
2013. okt. 17. 17:18
 5/10 anonim ***** válasza:

Pedig vannak jó/hozzáértő orvosok.

A fiatalabbakat meg a közvetítő cégek nagyon csábítgatják külföldre-

Marha jó,itt drágán (ingyen) "kiképzik" őket, aztán

egy csomóan elcsábulnak

2013. okt. 17. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Nagyon elhivatottnak kell lenni és "szeretni" kell az embereket/ a betegeket-

Csak úgy lehet orvosként "kibírni"

2013. okt. 17. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Elég együttérző típusú ember vagyok, és gyakran felhúzom magam egyik másik csoporttársam érzéketlenségén. Mondom, én szeretnék itt maradni, de azért az már sok, amikor a rezidensi fizetésen élcelődnek sok helyen, vagy amikor minden nap szinte olyan orvossal van dolgom, aki láthatóan kb. idegroncs, mert maximalista, de nincs meg az a közeg, ami biztosítaná neki a professzionalizmushoz a megfelelő eszközököket / környezetet. Ezen felül, még egyik másik beteg kioktatja őket vagy számonkér, és ezt szerintem régen már csak az orvos tudását tisztelve nem lehetett megjátszani. Persze tudom, hogy ez a mai világ 'ilyen', de elborzaszt.
2013. okt. 17. 23:19
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

gytk-s vagyok, de azert elmondanam a velemenyem, ha megengeded :)

Sztem az emberek azert nincsenek "elajulva" az orvosi palyara keszuloktol, mert egyreszt tenyleg rengeteg negativ tapasztalat van (mint ahogy az elozo kommentekben is olvashato), masreszt az orvosok/orvostanhallgatok nagyon nagy %a CSAK azert ment orvosnak, mert szerinte az orvos a vilag kozepe es o sz*rta a spanyol viaszt. Az ilyeneken hihetetlen modon meglatszik, h lenezik a betegeket/a tobbi embert. Aki csak azert lesz orvos, h ott legyen a dr a neve elott es h doktorurnak/nonek szolitsak, rossz szakember lesz, es sajnos egyre tobb ilyen van...szemelyes tapasztalatom is van,pl az egyik borgyogyasz, akihez kontrollra jarok, o prof. dr., mindenki a s*gget nyalja az osztalyon, es egy akkora paraszt, h azt le se lehet irni...

2013. okt. 18. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
hát igen, ez a másik, az biztos, hogy ilyenné nem szeretnék válni. Nővérem joghallgató, és mondta, hogy ott is mindenki azt képzeli magáról, hogy 'felsőbbrendű', világ közepe szakmája lesz dr.-ral stb. Akkor el is döntöttem, hogy jogi pályára nem megyek, de azért az ÁOK-n is van elég sznobizmus sajnos:(...
2013. okt. 18. 14:25
 10/10 A kérdező kommentje:
beképzeltség terén azért remélem még mindig a jog- és fogorvoshallgatók viszik a pálmát!
2013. okt. 18. 14:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!