Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Aki magántanuló mesélne...

Aki magántanuló mesélne tapasztalatokról? Tizedikes vagyok jelenleg és gondolkodtam azon hogy magántanuló leszek, Valaki mesélne arról hogy ez hogy működik? Hogyan tanul, mikor ír dolgozatot és mennyit stb.

Figyelt kérdés

2014. nov. 7. 15:26
 1/2 anonim válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Jómagam immár 4 éve magántanulói státuszban folytatom tanulmányaimat. Jelenleg (hozzád hasonlóan) 10. osztályba járok. Sajnos nincs sok időm , de rengeteget tudnék mesélni neked. Most röviden foglalom össze , de ha van konkrét kérdésed nyugodtan kérdezz.

Tehát:

Mint már említettem négy éve vagyok magántanuló . Sajnos nem én választottam ezt a státuszt , egészségügyi okok miatt nem járhattam (járhatok) közösségbe.

Eleinte nagyon más volt , teljesen más szisztéma szerint kellett tanulni , de még egy tankönyvhöz is másképp nyúltam régebben. Azt tegyük hozzá soha nem voltam egy közösségi ember , soha nem kedveltem igazán az osztálytársaimat tehát ilyen szempontból nem voltak nehézségeim. Annál inkább a tanulással és a hirtelen jött "szabadsággal".

Például , hogy neked kell eltervezned, beosztanod minden tanulnivalót, lebeszélni az iskolával (mert kapcsolatban kell állni egy intézménnyel) a teendőket , és bizony minden átkozott nap elő kell venned az aznapra betervezett tanulnivalódat.

Eleinte nem tudtam és nem is gondoltam bele, hogy kéne tanulni . Beletelt egy jó másfél évbe mire kitapasztaltam.

Ha azt kérdeznéd mi a legnehezebb része , hát az a válasz; rájönni hogyan kell tanulni.

Ha már elkezdtem felsorolni a nehézségeket , akkor folytatnám is. Nem tudom, hogy máshol hogy van (én vidéken járok iskolába) de ez a suli elég rugalmas.

Igaz főképp általánosban volt pár tanár aki teljesen megvetette , lenézte , semmibe vette a magántanulókat.

Úgy kezeltek mint a bukottakat ( elképzelhető , hogy a vizsgarendszer miatt erről majd később).

Nehézségként kell még megemlítenem a felkészülést is természetesen , hiszen elég kemény dió. Sok függ a tanároktól . Rajtad kívül tőlük függ az egész. Azt jobb ha tudod, elvileg köteles az iskola különórát biztosítani a magántanuló számára felkészülés gyanánt , de ez(is) tanártól függ. Ha eleve elmarasztalóan tekint rád a tanár, és elzárkózik a különórától ( hiába lenne kötelessége) akkor saját tanárt kell találnod az adott tárgyra. A tanár nélküli felkészülést senkinek nem javaslom . A 7. évfolyamból pár tantárgyat így csináltam meg , és pokoli nehéz volt. Mivel nem tudtam mit kell tanulni mindent megtanultam. De ezt jobb ha elkerülöd hidd el . A bizonytalanság a legrosszabb. Visszatérve a saját tanárhoz ( ergo magántanár). Röviden jellemezném őket . Ha megtalálod a hozzád illő magántanárt, az jobb tud lenni bármilyen iskolai felkészítésnél, de borsos áruk tud lenni. És bizony volt már olyan magántanárral dolgom aki szerette elhúzni az anyagot a több pénz érdekében.

-Tanárokról ennyit. Most nézzük a további nehézségeket.-

Ha meg kell még említenem negatívumokat, akkor az az önállóságot megkövetelő rendszer.

Sajnos a közoktatás szinte egyáltalán nem ad semmilyen támaszt e-téren. Mondhatni teljesen mellőznek minden önállóságot fejlesztő eszközt a rendszerből : Bemész a suliba, tanórákra bejársz , ott leadja a tanár az anyagot ( már , ha leadja ugyebár) , kapsz házit, megcsinálod esetleg dolgozatra többet készülsz és ennyi.

Na mármost, ez itt egyáltalán nem működik.

A lehető legapróbb részletig mindent gondosan meg kell tervezned , és aszerint kell tanulnod egész évben. Soka kell konzultálnod a tanárokkal, kapcsolatot kell tartani minden oktatóddal és az intézmény igazgatójával személyesen .

Hidd el nekem , ez lehet furcsán hangzik , de egy vizsgán teljesen máshogy néznek rád, ha ismeretlen idegen vagy , vagy ha már ismernek, és tudják egész évben tanultál , és igyekeztél követni a tanmenetet. Esetleg még a felkészülés során a tanácsaikat is megfogadtad. Nem azt mondom , hogy nyalj be mindenkinek , de sokat számít az ismeretség.

Több nehézség nem jut eszembe , inkább összefoglalva az a nehéz, hogy ezeket mind te csináld, mind egyszerre . Sokfelé kell figyelni , sok adminisztráció stb...

- Következő nagy rész: a vizsgák -

Ez nemrég reformokon esett át, szóval most az új rendszert fogom írni.

Két vizsgát kell a magántanulóknak tenni egy évben, a félévi-osztályozóvizsgát valamint az év-végi-osztályozóvizsgát.

Ezekre kérhetsz felkészítést az iskolától, de egyénileg is felkészülhetsz rájuk .

Amit tudni kell róluk : Soha nem olyan nehéz mint a többieknek év közben.

Vagy nagyon könnyű , vagy nagyon nehéz . De soha nem az átlag.

Félévkor és tanév végén vizsgát kell tenned minden tantárgyból .

És (majdnem)mindig két részből áll egy vizsga.

Az egyik az írásbeli , a másik a szóbeli.

(Informatika kivétel, itt gyakorlati is van).

Az írásbeli a lényeg , és a szóbelin ronthatsz , vagy javíthatsz ( kellemes esetekben csak javíthatsz ) az eredményeken.

Fontos még, hogy készségtárgyakból nem kell vizsgázniuk a magántanulóknak. Tehát Ének , Rajz , Testnevelés , Tánc-dráma, kiesik.

A vizsgákról lényegében ennyit szerettem volna.

Most jöjjenek a kellemesebb dolgok .

- Tehát : Az előnyök -

Hát, elég logikus mi lesz az első ..

Nem kell suliba járni.

Ez magában tényleg elég jó, persze annyira azért ne örüljünk van mitől szenvedni rendesen .., de tényleg jól jön , hogy nem kell órákat látogatnod .

Bemehetsz az órákra (ha szeretnél) , de semmi sem kötelező. (Hozzátenném , hogy jelenleg 3 tantárgyból járok be folyamatosan minden órára a többiekhez.) Ha ezt az opciót választod, akkor egyedi órarendet kell magadnak csinálni , összeegyeztetni kinek, mikor, mi a jó és az alapján rohangálni magántanár1-suli-haza-magántanár2-haza-suli-haza-suli.

Másik nagy előny , hogy te osztod be az idődet . Ezt már említettem a hátrányok között is, de azért van jó oldala... pl nem kell 7-kor kelni minden nap.

Előny még , hogy [ezt zárójelbe írom, mert parányi az esély rá de azért nem lehetetlen ] ha sikerül lebeszélned a tanárral , megírhatod a dolgozatokat amiket a többiek is írnak és azokat beleszámítják a vizsgaeredménybe - de ez tényleg elég ritka , viszont nagyon hasznos.

Igen, tehát lehet trükközni apróságokon...

Pl. (ritka, de) van olyan tanár aki szinte elmondja mi várható a vizsgán és az alapján készülhetsz.

-Ennyi lett volna az előny.-


Lezárásképp azért azt megemlítem, hogy nem olyan könnyű magántanuló státuszba kerülni . Én pl. tartós betegség miatt kerülhettem be, de ez nagyon ritka . Epilepsziával nem fognak ilyen státuszba küldeni , tényleg valami nagyon ütős dolog kell , ha így szeretnél bekerülni.


Másik módja a bekerülésnek , a szociálisan elszigetelt ( nem ez a szakkifejezés) magyarán , ha pl. agresszív, dilis stb. vagy.


Harmadik módja, a "saját felelősségre" alapon szülői kérelemre történő bekerülés. Ez elég rizikós. Gondolom nem kell részleteznem miért. És ebben az esetben az iskola sem köteles a vizsgán kívül semmire.


Ház, szépen elszaladt az idő . Sokat tudnék még mesélni ,de sajnos most mennem kell.

Ha van konkrét kérdésed ezeken felül , akkor privátba, vagy itt kérdezd nyugodtan (talán célszerűbb itt, úgy több mindenkinek segíthetünk).


Remélem segíthettem :)



Üdv.: R.M.

2014. nov. 10. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ennyi elég :)
2014. nov. 11. 21:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!