Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a különbség a főiskola és...

Mi a különbség a főiskola és az egyetem közt?

Figyelt kérdés
Hallottam hogy megváltoztatták és alig van különbség.Ami érdekel:képzési idő,képzés minősége,megszerzett diploma értéke.

2015. aug. 23. 18:30
 1/3 anonim válasza:
AZ egyetem jobban cseng. Az egyetemnek múltja van. A főiskolának nem akkora..
2015. aug. 23. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Egy másik kérdésnél már válaszoltam erre. Bemásolom.


Az egyetem és a főiskola közötti különbséget illetően van még egy fontos szempont: a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) döntése. Tehát ahhoz, hogy egy intézmény egyetem vagy főiskola legyen, MAB akkreditáció dönti el. Ennek feltételei:


Egyetemként az a felsőoktatási intézmény akkreditálható, amelyik:

o legalább két képzési területen jogosult mesterképzésre, valamint legalább két tudományterületen doktori képzésre és doktori fokozat odaítélésére;

o munkaviszony, illetve közalkalmazotti jogviszony keretében foglalkoztatott oktatóinak, kutatóinak legalább ötven százaléka tudományos fokozattal rendelkezik;

o legalább három egyetemi karral rendelkezik;

o tudományos diákköröket működtet;

o az általa indított szakok egy részén képzéseit képes idegen nyelven folytatni.


Főiskolaként a felsőoktatási intézmény akkreditálható, ha

o a teljes munkaidőben foglalkoztatott oktatóinak létszáma eléri a 35 főt

o munkaviszony, illetve közalkalmazotti jogviszony keretében foglalkoztatott oktatóinak, kutatóinak legalább egyharmada tudományos fokozattal rendelkezik.


Természetesen van főiskola, ahol működtetnek doktori iskolát, így megközelítheti az egyetemmel szemben támasztott feltételeket, de ha nincs három kar, vagy az oktatók 50%-a nem rendelkezik doktori fokozattal, akkor nem minősítik egyetemnek.

2015. aug. 23. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Második:Köszi!
2015. aug. 23. 22:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!