Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Vegyészmérnök vagy biomérnök?

Vegyészmérnök vagy biomérnök?

Figyelt kérdés

Mindenképpen BME-re akarok menni, és eredetileg vegyészmérnöknek akarnék menni, de oda nagyon félek, hogy nem lenne meg a pontom (tavaly 433 volt), viszont biomérnökire tudom, hogy me tudnám szerezni az elegendő pontot (399). Mindkét szak érdekel. Illetve vélemények, hogy melyik érné meg jobban, elhelyezkedési lehetőségek, érvényesülési lehetőségek, egyszóval minden. Fejtsétek ki tapasztalataitokat, és én nagyon hálás leszek!!

Köszönöm!



2016. jan. 5. 21:17
 1/6 anonim ***** válasza:
79%

Biomérnök :


Munkalehetőségek : A biotechnológia dinamikus fejlődése meglehetősen stabil elhelyezkedési lehetőséget biztosít a végzettek számára. Ma már üzemszerű technológiák működnek a biomassza üzemanyagként történő alkalmazására, használjuk a megújuló energiaforrásokat, léteznek biológiai alapú és komposztálható új csomagolóanyagok, és óriási fejlődés előtt áll a nano-biotechnológia. Ennek megfelelően a végzett biomérnök is többféle irány közül választva kezdheti meg pályafutását: a gyógyszergyártás, a vegyipar, az élelmiszeripar mellett az agrárszektor, a környezetvédelem, a talaj- és vízgazdálkodás, az egészségügy-egészségvédelem és az államigazgatás is igényli a modern biotechnológiához értő szakmérnökök munkáját. A biomérnökök iránti kereslet a jövőben várhatóan csak növekedni fog. Új, komoly kihívást jelentő lehetőségek nyílhatnak számukra a szövettenyésztés és őssejtkutatás, a kriobiológia, a biomechanika és a bioinformatika területén is.


Elhelyezkedés :

Magyarország egyik fontos gazdasági ágazatának tartják a nano-biotechnológiát és a 21. század műszaki fejlődését is ebből az irányból várják. Komoly kihívást jelentő utak nyílnak meg a szövettenyésztés, az őssejtkutatás, a kriobiológia, a biomechanika és a bioinformatika területén, így a biomérnökök iránti kereslet a közeljövőben valószínűleg csak növekedni fog, ami reményteli kilátás a fiatal álláskeresők számára.


Mindezek alapján stabil elhelyezkedési lehetőséget kínál a frissdiplomásoknak a gyógyszergyártás, a vegyipar, az élelmiszeripar, az élelmezés- és táplálkozástudomány, a mezőgazdaság, a környezet- és egészségvédelem, a talaj- és vízgazdálkodás és a finomkémia, valamint az államigazgatás. Két fő példát kiemelve megújuló energiaforrások, többek között a biomassza és új komposztálható csomagolóanyagok kifejlesztése is a biomérnökök érdeme.


Vegyészmérnök :


Munkalehetőség : A munkaerő-piaci felmérésekből, szakértői véleményekből az derül ki, hogy a diplomás vegyészmérnökök itthon és az unióban is keresett szakemberek. A végzett vegyészek számára a gyógyszergyártás, a vegyipar, a könnyűipar egyes területei (elsősorban a textil- és papírgyártás) vagy a környezetvédelem mellett a kémiai, vegyipari kutatói szféra is jó eséllyel elérhető. Vegyipari folyamatmérnökként, fejlesztőmérnökként, termelésirányítóként vagy a vállalati menedzsment munkatársaként, minőségbiztosítási mérnökként, esetleg a vegyipari, gyógyszeripari nagykereskedelem területén helyezkedhetnek el.


Elhelyezkedés :


Az alapszakon végzett vegyészmérnökök a vegyiparban és más olyan iparágakban helyezkedhetnek el, ahol kémiai technológiai eljárásokat alkalmaznak, továbbá kutató-fejlesztő laboratóriumokban, minőség-ellenőrzés területén, környezetvédelemmel kapcsolatos munkakörökben is találhatnak munkahelyet. Friss diplomásokat vegyipari folyamatmérnöki, termelésirányítói munkakörökben, illetve a vállalati menedzsment munkatársaként a vegyipari, gyógyszeripari nagykereskedelem területén alkalmaznak. Jobb lehetőségeket biztosít, ha a friss diplomásnak gazdasági ismeretei és jó idegennyelvtudása van, de alapvetően a vegyészmérnökökre nagy a kereslet itthon és külföldön egyaránt. Munkaerőpiaci kutatások szerint a szakon végzettek az egyik legjobb kezdőbérre számíthatnak a versenyszférában.


A vegyészmérnöki szakma gyakorlásakor gyakran veszélyes anyagokkal kerülnek kapcsolatba, ezért alapvető kritérium a szakon végzettekkel kapcsolatban a pontosság és megbízhatóság. A sikeres vegyészmérnökök képesek a magas szintű szakmai kommunikációra és együttműködésre a világ bármelyik táján elő kollegájukkal, magas szintű informatikai tudásuk segíti őket abban, hogy azon a területen, amire specializálódtak folyamatosan a legfrissebb szakmai információk birtokában tudják munkájukat végezni.

2016. jan. 5. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
2016. jan. 6. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Igen, igen, ezeket én is el tudom olvasni, sőt el is olvastam. Személyes tapasztalatokra vagyok kíváncsi, ott tanuló diákoktól, végzettektől, akárkitől aki személyesen tud a két szakról valamit mondani, hogy melyik éri meg jobban.
2016. jan. 6. 23:28
 4/6 anonim ***** válasza:

Vegyészmérnöknek akarsz menni, de félsz, hogy nem lesz elég pontod. Ha annak akarsz menni menj annak, még ha pár ezer forinttal kisebb jövedelemre is számíthatnál. De ráadásul pont nem így van mert a vegyészek jóval többet keresnek mint a biomérnökök, mint láthattad a linkelt oldalakon. Ez persze nem törvényszerű, mert nyilván van némi átfedés a két szak között, nem is olyan kicsi, de jellemzően így van.


Egyébként, ha az elhelyezkedést, érvényesülést vagy a jövedelmet nézzük mindenképp a vegyészmérnöki éri meg jobban.

2016. jan. 7. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
BME-n vagyok Biomérnökin, első félév nagyon hasonló a két szakot tekintve, annyi különbséggel, hogy a vegyészeknek mikmak-van(közgáz), nekünk pedig sejtbioszunk(ami véleményem szerint az egyik legjobb óra). Viszont egy nagy negatívum a kémiaoktatásban, hogy a zh-ra és a vizsgára való bejutást beugróhoz kötik, és annyira komolyan is veszik, hogy elég nagy a kiszórási arány ezek által...(példaként áltkémia szóbeli vizsgára 134 beugrókérdés van). Ez persze mind azért van, hogy a tanárok "terheit" csökkentsék...
2016. jan. 11. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Mindkét szakon elég erős a kémia és a vegyipari technológia oktatás, az első pár félévben nincs túl sok különbség a két szak között.

5. félévtől van szakirány, onnantól lehet specializálódni. Vegyészmérnökön gyógyszervegyész, analitika, anyagtudomány, műanyag, textil meg folyamatirányítás van, biomérnökön pedig alkalmazott biotechnológia, egészségvédelem, élelmiszerminősítő és környezetvédelmi szakirány van.

Szerintem mindkét szak igényes, el lehet vele helyezkedni, szerintem azt érdemes mérlegelni, hogy van-e olyan szakirány az adott szakon, ami érdekel.

2016. febr. 10. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!