Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Keleti nyelvek és kultúrák...

Keleti nyelvek és kultúrák (japán szakirány) : ELTE vagy KRE?

Figyelt kérdés

Japán szakra szeretnék menni. Éérdekelne, hogy a két egyetem közül melyiken jobb a japánoktatás, közösségi élet, tanárok, stb.

Előre is köszönöm a válaszokat. :)



2017. jan. 14. 20:12
 1/8 anonim ***** válasza:
86%

Én KRE japános vagyok, és szeretem. Ha kezdősként kezdesz (tehát még nem tanultál semennyi japánt előtte), akkor az első két félév még lájtos lesz, a tölteléktárgyakkal kell megküzdeni (nekem pl második féléven 11 vizsgám volt a vizsgaidőszakban), de magát a japánt még nem verik le annyira rajtad (persze ez tanárfüggő, de mindenképp otthon sokat kell foglalkoznod a nyelvtannal hogy megértsd és tudd használni). Kanjik terén, a legalapvetőbb 300-350-et tanuljuk meg két félév alatt. A Genki I és II-ből tanulunk, a bennük leledző karakterek kellenek, netről nyugodtan letöltheted és megnézheted. Továbbá nyelvgyakorlaton is kedves a japán tanár, szóbelin is nagyon segítőkész, és értékeli ha látja hogy készültél.

Harmadik félévtől aztán indul a móka s kacagás :)) Lesz szövegolvasás óra (ami 4 féléven át tart, tehát ha valamelyik félévben megbuksz belőle, az egy év csúszást jelent). Itt hetente írunk kanji zh-t, 100-150 szóból (és ugye egy szó általában több kanjiból áll), összesen 10-et egy félévben, s 50%-tól van meg a kettes. Véleményem szerint, sokan azért szenvednek vele annyira, mert lusták sok energiát belefeccölni, márpedig a kanji tanuláshoz jókora akaraterő és idő kell.

Emellett, még második félévben vélasztani kell egy specializációt vagy egy minort, amit a 2. és 3. félévben fogsz végezni 50 kredit értékben (tehát félévente kb 5 tárgyat jelent). A minor lehet magyar, töri, angol, német, holland, média, szabad bölcsész, talán szociológia is. A spec pedig lehet japán fordítói, kínai spec (ezt csak akkor veheted fel ha már első két félévben felvetted a kínai órákat, mert alap fokú kínai nyelvtudás szükséges hozzá), japán töri, irodalom-nyelvészet, multimédia. Ezeket össze-vissza lehet kombinálni, de ezt igazából akkor érted meg ha már felvettek és oda jársz.


Az ELTE-KRE különbségekről annyit tudok, hogy az ELTE-n nincs kötelező második keleti nyelv (ami a KRE-n kötelező bármely két félévben, és lehet kínai, koreai, perzsa közül választani, plusz ha lepapírozod akkor áthallgatással más egyetemen igazából bármit hallgathatsz -egyik csoporttársam pl hindiül tanul). Én speciel eleinte tartottam ettől, mert japánul se tudtam semmit, nem hogy kínaiul, de így második félévben felvettem és imádom, a tanárunk (aki egy fiatal kínai nő) írtó cuki és segítőkész. Sajnálom, hogy már nem tudom specializációnak felvenni (mert ugye azt első évben kellett és akkor még nem tanultam kínait), ez szerintem baromi nagy lehetőség.

Aztán annyit tudok hogy az ELTE-n nincsenek ilyen specializációk (pl kínai, fordítói, töri, irodalom stb), hanem első félévben minort kell felvenni, tehát egy másik szakot. Még annyit mondhatok, hogy a 2015-ös japán-magyar nagyszótárat a Károli tanárai csinálták, ami nem kis szó. A tanáraink az orientalisztikán belül nagy nevű kutatók, akadémisták, a japán származású tanárainkat mindenki imádja, és kb mindenki ismer mindenkit, mert eleve kb 100-an járunk a szakra, és sok kis csoportos foglalkozásunk van. Apropó foglalkozás, péntekenként van ingyenes, bárki által látogatható kalligráfia klub amit szintén japánok tartanak. :)


Hirtelen ennyi jutott eszembe, a fogalmazásért bocsánat, siettem, remélem minden érthető amit írtam.

2017. jan. 14. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hű, nagyon szépen köszönöm. A leírásod alapján nagyon tetszik a KRE. :D
2017. jan. 14. 21:26
 3/8 A kérdező kommentje:
Lenne még egy kérdésem. Abból lehet valami hátrányom, hogy nem vagyok vallásos? Vagy a vallásnak van valamilyen hatása az egyetemre? Mert ugye református egyetem, és félek, hogy valami baj lenne abból, hogy én nem vagyok az.
2017. jan. 14. 21:28
 4/8 anonim ***** válasza:
81%
Ó dehogy, senkit nem érdekel hogy ki milyen vallású, ateista is lehetsz vagy akár buddhista :D Annyiban nyilvánul meg egyedül, hogy van egy egyházismeret nevezetű tárgy, amit túl kell élni, levizsgázni belőle, ennyi. Meg az évnyitó (amin én mondjuk nem voltam), illetve a diplomaosztó egy templomban van. De amúgy amint meglátod hogy milyen egyedek járnak az egyetemre, elfelejted hogy egyházi fenntartású (gondolok a rózsaszín hajkavalkádokra meg az érdekesebbnél érdekesebb öltözékekre) :D
2017. jan. 14. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Értem, akkor megnyugodtam. :DD

Most vacilálok, hogy az ELTE keleti nyelvek és kultúrák koreai szakiránya legyen az első, vagy a KRE japán szakja. Az ELTE japán kiesett, túl sok jót hallottam a KRE-ről. :)

Mindkettő nagyon tetszik, de szerencsére még van egy hónapom dönteni. :D

2017. jan. 14. 21:45
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
A koreaira magas a ponthatár, a KRE japánra viszont szinte biztos felvesznek (persze lehet hogy a 400+ ponthatár csak nekem tűnik magasnak :D). Meg amúgy nálunk a Károlin kötelező második keleti nyelvként lehet koreait választani, meg most idén van haladó koreai óra is azoknak akik már érzik magukat olyan jónak belőle (persze nem biztos hogy jövőre is lesz, nem kötik az orrunkra).
2017. jan. 15. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Hát igen, elég magas a ponthatár. Az előző évekhez képest valamiért nagyon megugrott tavaly. Viszont a KRE-re nagy valószínűséggel meglenne a pontom. :D
2017. jan. 15. 11:19
 8/8 anonim ***** válasza:
67%

Tapasztalatból írom, hogy elsőnek döntsd el, hogy japán vagy koreai, mert a kettő nem megy egyszerre. Maga a döntés, ha nem akarod szívatni magadat, akkor legalább a szakod befejezése végéig szól, mint egy háziállat, amit karácsonyra kérsz, törődni kell vele és csinálni, még akkor is ha nincs kedved. Felvin jelöld meg mint a kettőt, aztán még júniusban úgyis tudsz módosítani sorrendet. Viszont ezt a félévet szánd rá, hogy eldöntöd, hogy melyikkel szeretnél először foglalkozni, aztán ha lesz erőd, akkor majd vágj bele a másodikba.


btw, ha tényleg meg akarsz tanulni japánul akkor KRE + fordítói alap + haladó fordítói és készülj keményen mert az ösztöndíjakért óriási verseny van.


Azonban, ha nem tudod, hogy még mi szeretnél lenni, csak érdekelnek a keleti nyelvek akkor minornak angol vagy németet vegyél fel, mert se itthon se külföldön nem tudnak mit kezdeni a speciális diplomáddal kb egyenértékű egy magyar szakkal. Viszont az európai nyelvszakosokat könnyeben tudják integrálni a vállalati struktúrába.

2017. jan. 20. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!