Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Tippek érettségihez? (azokhoz...

Tippek érettségihez? (azokhoz szól elsősorban akik már túl vannak rajta)

Figyelt kérdés

Mi az amire legjobban oda kell figyelni? Van bármilyen feladatmegoldási technikátok törinél/magyarnál? Ti hogy csináltátok? Mit javasoltok? Mi az amit utólag megbántatok, hogy nem tettetek meg érettségi közben?

Előre is köszönöm a válaszokat:)



2017. máj. 4. 19:07
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem fontos, hogy próbál ne izgulni (tudom, szinte lehetetlen), és előző este aludd ki magad. Legyen nálad valami csoki, meg innivaló. A magyarnál(középszint) a szövegértés résznél arra figyelj, hogy a kérdésre válaszolj (ha szeretnél gyakorolni vannak fent régebbi érettségik az interneten). Az esszénél a helyesírásra nagyon figyelj, mert azzal sok pontot lehet bukni. Ezenfelül a felépítésre is figyelj oda (bevezetés, tárgyalás, befejezés). Legyen logikus, legyenek benne bekezdések. Olyan témát válassz, amiről tudsz írni.

Törinél(középszint) lehet atlaszt használni (legalábbis amikor én érettségiztem lehetett). Én a mozaikos piros atlaszt használtam. Nézd előtte át, hogy mi van benne, mit hol találsz stb... Oldj meg gyakorlásként előző évi érettségiket. Történelemnél is fontos, hogy figyelj a helyesírásra. Az érettségi első fele az ilyen ábra meg szövegértelmezés stb... típusú, a második felében 3 esszé van, ebből 2 rövidet és egy hosszút kell választani. A rövid kb. fél, a hosszú kb. egy oldal. Itt arra kell figyelni, hogy az érettségiben megadott választási kombinációk közül válassz, és olyat amihez tudsz szakszavak, kifejezéseket. A fogalmazást mindenképp helyezd el térben és időben, illetve a forrást mindenképp használd. Ehhez is ajánlom megnézni pl. a tavalyi érettségi feladatsort, hogy lásd milyen kritériumai vannak a pontozásnak.

A szóbeli érettségire ne utolsó nap tanuld meg a dolgokat, rengeteg tételed lesz, oszd be jól az idődet érettségiszünetben. Itt is érvényes az, hogy kb. kipihenten menj oda és ne izgulj, a saját tanáraid fognak vizsgáztatni, nem szeretnének téged megenni. Törihez szintén használhatsz atlaszt, magyarhoz meg ha elemezni kell valamilyen verset akkor lesz szöveggyűjtemény. Lesz időd átgondolni és kidolgozni a tételeket mielőtt el kell mondanod. Törinél erősen ajánlom, hogy használd az atlaszt, mert majdnem minden benne van, ha jó tételt húzol, és a megadott forrásokat is elemezd néhány szóban. Ne ess pánikba hogyha kihúzol egy tételt és hirtelen nem jut eszedbe róla semmi, mert tényleg lesz időd átgondolni és az atlasz vagy a források fognak segíteni. Ha úgy érzed nem tudsz semmit, akkor is inkább próbáld meg róla összeszedni a gondolataidat, mert ha kapásból új tételt kérsz akkor már nem lehet olyan jó a pontszámod.

Amire érdemes időt szánni az a témakörök (tételek) kidolgozása az érettség szünetben, vagy már előtte. Legyen logikusan felépített, átlátható. Legyenek benne fogalak és szakszavak. Szó szerint ne magold be a tételeket, inkább szedd vázlatpontokba (legalábbis nekem így jobban ment), mert otthon témaköröket dolgozol ki és érettségin lehet, hogy annak csak egy részét kérdezik. Pl. Én magyaron Az ember tragédiáját húztam, otthon a tételemben az elemzést minden szempontból kidolgoztam, de érettségin csak megadott szempontok alapján kellett elemeznem. Asszem ennyi. Sok sikert az érettségihez! Ne izgulj!

2017. máj. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szövegértésnél és a feladatok leírásában mindig húzd alá a lényeget akkor is, ha tök érthetőek, mert így bármikor könnyebben vissza tudsz keresni a szövegben, és sokkal gyorsabb leszel. Egy rakás üdítőt és kaját vigyél. Én úgy csináltam, hogy először ittam egy energiaitalt, aztán cukrot, aztán összetett szénhidrátot (ala a kedvenc fornettim), aztán közben folyamatosan cukrot ettem, és ízesített vizet ittam hozzá (zéró kóla meg ilyesmik kifejezetten rosszak, mert leviszi a vércukorszintedet, nekem az ízesített ásványvíz működött), úgy tudtam koncentrálni, mint a kisangyal.


Nekem segített az időbeosztásomban, hogy először mindig átlapoztam a feladatlapokat, és csak utána kezdtem neki a munkának.

Magyarnál az esszéírásnál, ha úgy érzed, kezdesz elmenni, és kezd szétcsúszni a szerkezet, csak olvasd el az első pár mondatodat, és azzal zárj, hogy a végén visszatérsz az eredeti gondolathoz abból, amibe elmentél, így olyan, mintha az esszédnek lett volna értelme.


Töriből mindent meg lehet találni az atlaszban, és kb minden feladathoz, amihez forrás van, a válasz megtalálható a forrásban.


Esszénél, ha több téma se fekszik, de valamit muszáj választanod, akkor szerintem érdemes azt választani, ami történelmileg korábban van, mert ahhoz kevesebb konkrétumot kell írni (kivéve, ha a másikhoz tök jó adatok vannak persze).


A szóbelire a tételeket kell megtanulni, ott csak annyi a lényeg, hogy ne hagyd, hogy a vizsgabizottság eltereljen, és ha világos bőrű lány vagy, mint én, ne tegyél fel alapozót, akkor sápadtabbnak fogsz tűnni, és bár nincs sok köze semmihez, sosem árt, ha lehet veled szimpatizálni. :D (a középsulis tanáraid egyébként sem fognak szívózni veled)


Kábé ezek vannak, de lehet, hogy másoknak tök más működik. Én így csináltam.


Végül is semmit nem bántam meg, mert totál zéró tanulással - még ha nem is olyan hűdejók, de - kifejezetten jók lettek (magyar 90, töri 85 a végeredményben, és magyar 95, töri 79 az írásbelik alapján), én örültem nekik. :)


Remélem, neked még jobban fog sikerülni, drukkolok holnapra. :)

2017. máj. 7. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!