Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mérnöki vagy menedzsmenti...

Mérnöki vagy menedzsmenti vonalon érdemesebb továbbmenni?

Figyelt kérdés

Mit gondoltok, melyik irányban van nagyobb potenciál? Mérnökhallgató vagyok, másodévet végzem, de az túlzott elméleti oktatás és a folyamatos tanszéki túlkapások után kezdtem úgy érezni, egyre távolabb kerülök a mérnökségtől. Mindeközben beszéltem mérnökökkel is cégeknél, és nem voltam elájulva attól, amit láttam: valódi mérnöki feladat (kiváltképp egy multinál) ritkán adódik, a jól bejáratott, évtizedes modellt kell követni, és nagyon sokan csak ellébecolnak egy életen át jó fizetésért. Máshol, kisebb hazai cégeknél pedig óriási a hajtás, jóval alacsonyabb fizetésért. Az is szembeötlő, hogy jóval kevesebb egyetemi szivatásért ugyanannyi vagy akár magasabb kezdőfizetéssel indulnak a menedzserek, és menedzsmenti tanulmányokkal gyakorlatilag vezető pozícióba kerülsz, és garantált, hogy nem te leszel egy cégben az utolsó csicskás (5-6 év keserves egyetem után).


Mit gondoltok erről, ti hogy látjátok a helyzetet?


2017. máj. 28. 11:30
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

melyik egyetemen vagy? nagyon BME-nek hangzik :D


nos, hosszasan fejtem akkor ki a dolgot


először is, ha tetszik a mérnökség, gondolkozz először egyetem váltáson

például Óbudai Egyetemen sokkal gyakorlatközpontúbb a mérnöki oktatás, mint egy BME-n, de mondhatnám a Széchenyi és Szent Istvánt is


"valódi mérnöki feladatok"... hm? milyen mérnök?

villamosmérnöknél elég sok a valódi feladat, míg 10 járműmérnöknél vszeg nem fog 9 új autót tervezni

persze, javarészt nem 'valódi mérnöki feladatok' vannak, de egy menedzser is jórészt a mát bejáratott úton folytatja a munkáját, minimális változtatásokkal



én amúgy műszaki menedzserként végeztem OE-n, és most műszaki marketinges vagyok (tudom tudom, milyen semmitmondó címek :DD de ez az egy év alatt itt tovább mélyítettem a képzésen kapott villamosságmérnöki ismereteimet; ami tök jó és széles alapot adott analóg és digitektől kezdve műszertechnikán át automatizálásig), egész jó fizuért egy egész jó cégnél

ezt a képzést sokan fikázzák, hogy kamu, meg büfé, meg miegymás, de sok itt végzett ismerősöm dolgozik most olyan pozícióban, ami a mérnök és a menedzser munkakör határán fekszik, Bosch-ban, Audiban, Mercedesben, Alpina-ban, stb stb

így megkapod a 'menedzseri iskola' előnyeit, de közben foglalkozhatsz az általad szeretett mérnöki dolgokkal is

+ mondjuk Óbudain volt olyan ismerősöm, aki a műszaki menedzser alapra épített rá egy Óbudais mérnöki mesterszakot; szóval egyetemen belül még akár ilyen lehetőség is lenne (egy másik meg BME-re ment mesterszakra, szóval ő most nagyon éli)


de az legyen a fő vonal, hogy te mit szeretnél

mert ha a mérnöki dolog érdekel, akkor az üzleti tárgyakkal halálra fogod magad unni

2017. máj. 28. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Először a könnyebbet próbáld!Én mérnöknek tanulok,de már rég azt gondolom,hogy rohadtul deficites ez az egész.Alapvetően a mérnök képzés a BSC rendszerben gagyi.Bár rengeteg hasznos dolgot megtanultam,de annál is több haszontalant.Ez a rendszer korrupt és bürokratikus,mert a hibákat el kell fedni valahogy.Majd államvizsgán fogok szembesülni azzal,hogy a diplomám 25% tudásból,25% intelligenciából és 50% felesleges harcból áll.Miért?Hát azért,mert nem lehet mindenkinek mérnöki diplomát adni.
2017. máj. 28. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
31%
A mérnöki diploma az jól eladható a munkaerő piacon.Feltételez egy olyan tudásszintet hogy azon a területen helyt állsz,megvan a tudásod ahhoz hogy rád tudjanak bízni mérnöki vagy vezetői feladatokat.A menedzseri diploma az olyan jófajta meg modern dolog de szerintem önmagában ha nincs megfelelő hátszeled akkor kevésbé eladható.Sok munkaadó inkább az ott dolgozó mérnökök közül csinál idővel vezetőket mint hogy valami ismeretlen embert felvegyenek az utcáról hogy ossza az észt.A másik dolog hogy semmittevésért sehol nem szoktak jó béreket fizetni.
2017. máj. 28. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A jelenlegi képzést mindenképp be szeretném fejezni. Viszont abban egyre kevésbé vagyok biztos, hogy ezt szeretném csinálni, ezért vetődött fel valami menedzserközeli mesterképzés. Közgáz és menedzsment tárgyakból jó is voltam, érdekeltek is, szívesen tanultam, és nem is hagyott egy életre szóló traumát, ellentétben a mérnöki tárgyakkal, a maguk 80% bukási arányaival... :D


A fizetések terén pedig: ahogy a gyakornokok megfizetését nézem, a legtöbb multi nem fizet 800-900Ft bruttónál többet mérnöki feladatra. Minimum aggasztó, hogy ezt, illetve a későbbiekben elérhető 200ezres kezdőfizetést mondják álomfizetésnek. (És annak is viszonylag sok idő kell hogy elteljen, hogy ez tényleg felkússzon magasabb szintre.) Ne értsetek félre: nem a pénz a fő célom, viszont az nem tetszik, hogy egy jóval lazább képzésről kikerülve jobb kezdőfizetésekkel és jobb munkakörülményekkel van lehetőséged kezdeni, pl. gazdasági, menedzsmenti tanulmányokkal, míg mérnökként meg bizonyos cégeknél konkrétan a beledet is kitapossák, és egyáltalán nem szárnyalnak azok a fizuk úgy, ahogy a köztudat belengeti. :)


Mondjuk ezt némiképp árnyalja a #3 válasza, hogy nagyon sokszor mérnököket tesznek meg menedzseri pozícióba.

2017. máj. 28. 19:46
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

jogos (első vagyok)


bár azért nem aprópénzért, de mérnök ismerőseim akörül kapnak, mint én

nekem így első munkahely a műmen diplomával nettó 200

(más műszaki menedzser BSc-s ismerőseim meg nettó 220-260al kezdtek...)


gépész ismerőseim nettó 180-240 között kezdtek

villamosmérnök kicsit feljebb



"viszont az nem tetszik, hogy egy jóval lazább képzésről kikerülve jobb kezdőfizetésekkel és jobb munkakörülményekkel van lehetőséged kezdeni"

ez meg olyan, hogy relatív... tudok olyan menedzser jellegű képzést, ahol beled kiköpöd, és olyan mérnökit, ami sétagalopp (persze a főiskola is olyan ott)

+ van műszakis ismerősöm, aki már egy mikro+makro-t se tudott megtanulni, mert hogy ez komplex és érthetetlen, míg üzletes haver statikán 4szer bukott, mert hogy ez neki lehetetlen

egy tré menedzseri végzettséggel (Gábor Dénesről és társairól) OKJ szintű munkákra veszik fel az embereket

2017. máj. 28. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha mindenképp befejezed, akkor fejezd be, és menj műszaki menedzser, vagy vezetés és szervezés msc-re, főleg, ha tényleg BME-n, vagy, mert ott elég könnyű az átjárás a GTK-ra.


Nyilván függ attól is, hogy milyen mérnök vagy, de én műszaki menedzserként nettó 230-at keresek, a barátom BME-s építőmérnökként nettó 170 ezret úgy, hogy ez már a harmadik helye másfél év alatt, és eddig soha nem érte el a nettó 150-et...

2017. máj. 29. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!