Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Megéri továbbtanulni egyetemen...

Megéri továbbtanulni egyetemen kertészmérnöknek?

Figyelt kérdés

Erdélyben lakom. Közel lakom Marosvásárhelyhez,ahol van Sapientia és amely egyik szaka a kertészmérnöki.

Megérné továbbtanulni?



2017. júl. 10. 19:37
 1/9 anonim ***** válasza:
45%
Messziről kerüld
2017. júl. 10. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Mért? :O :D
2017. júl. 10. 22:29
 3/9 anonim ***** válasza:
75%
Én nem tudom,egész pontosan mit csinál egy kertészmérnök, de valaki egyszer azt mondta nekem, hogy a virágossághoz nem kell tanulni, mert azt végzettség nélkül is simán megcsinálják az emberek. Mármint anélkül is meg tudja, hogy konkrét papírja lenne róla, tehát fölösleges erre több évet rááldozni. De hogyha ez nem csak sima kertészséget takar, akkor nem tudom. De amúgy ezt mikor útkeresőben voltam, a virágboltos néni mondta nekem, ha jól emlékszem.
2017. júl. 10. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
95%

Először is: tudni kell, hogy mit szeretnél elérni, miért akarnád elvégezni.


Sokan megcsinálják, megvan a diplomájuk, utána pislognak, hogy a diplomájukkal és a kevéske rájuk ragadt tudással nem kapnak jól fizető állást, utána pedig azt mondják, hogy nem ér semmit a diploma. De ez vonatkozik akármilyen szakra. Önmagában a diploma semmit nem ér, ha nincs mögötte tudás, önbizalom és tanulási vágy. Ugyanis sok esetben a diploma mellé nem árt saját magunkat képezni, érdeklődni az adott szakma iránt, szakmai folyóiratokat olvasni, naprakésznek lenni és valóban jónak lenni abban, amit csinálunk. Ez persze sok munkával jár. Egy diplomát átlagos tanulási képességekkel nem nehéz megcsinálni úgy, hogy akár jó érdemjegyek mellett sem értesz a szakmádhoz.


Ha gyakorlati növénytermesztéssel akarsz foglalkozni, ahhoz valóban nem szükséges diploma, mert a növény nem kéri számon rajtad. Tudást ad, viszont azt tudni kell minden egyetemi képzésről, hogy főleg elméleti és nem gyakorlati tudást ad. Nappali képzésen több a gyakorlat, de legjobb, ha azt magadnak szervezed meg, még jobb, ha a családban vagy ismerősök körében van olyan aki növénytermesztéssel foglalkozik. De igazán csak a gyakorlatban fogsz profivá válni, nem az egyetemen. Ráadásul a kertészmérnök képzés, még specializáció után is rettentő sokrétű. Utána a gyakorlatban valószínűleg csak egy részletével fogsz foglalkozni és a gyakorlatban szerzel nagy tudást.


Az egyetemi képzések célja általában nem gyakorlati, hanem tudományos szakemberek képzése. Ehhez általában a Bsc kevés, és aki kutatással akar foglalkozni, az nem is fog megállni itt, hanem tovább megy Msc-re és Phd képzésre.


Szerintem az egyik legjobb szak ezen a szakmán belül a növényorvos. Arra mindig szükség van és jelenleg hiány is van belőlük. Természetesen itt is azokra gondolok, akik értenek is hozzá, nem csak elvégezték a képzést. Mellesleg ez az a szakág, amivel jól is lehet keresni. Sajnos a kutatás és a tudományos munka manapság nem a jól fizető szakmák közé tartozik, gondolj csak az egyetemi tanárokra. A többség nem a pénzért csinálja. Persze ha komolyabb céghez mész dolgozni, ott meg is fognak fizetni, de ahhoz nem elég a diplomát lóbálni.


Én nemrég végeztem Kertészmérnök Bsc-n. Nyilván nálunk is sok olyan ember van, aki csak azért csinálja, mert nincs jobb ötlete. Na, ezek az emberek nagyon fogják szidni, hogy ezzel nem lehet jól keresni. Én nem tudok és annyira nem is akarok Msc-re tovább menni (munka mellett végeztem levelezőn, így sok esélyem nincs is a nappalis msc képzésre). Ezáltal tudom, hogy szűkül az a kör, ahol alkalmaznának, ugyanis tudományos munkatársakat általában Msc-sek, még inkább Phd-sok körében keresnek. De tovább megyek, nem is alkalmazottként akarok boldogulni, mert ebben a szakmában nem nagyon lehet jól keresni alkalmazottként. Mihez kellene a kertészmérnök képzés, amiért megfizetnek? Egy kertépítő cégnél fizikai munkásokra van szükség, ahol előny lehet a tudásod, de azzal nem fogsz meggazdagodni és szét is dolgozod magad. Önkormányzatoknál a tájépítőket vagy kertépítő mérnököket lehet, hogy jobban keresik. Szóval egyértelmű, hogy vállalkozóként egyszerűbb boldogulni, de ehhez elszántság és tudás kell, meg persze nem árt némi tőke az induláshoz.


Ha növény- vagy gombatermesztéssel akarsz foglalkozni, akkor szerintem nagyon jó alapot ad az egyetem. Én szerettem csinálni, tanulni, és egyáltalán nem bánom, hogy elvégeztem. Viszont tisztában vagyok vele, hogy ez önmagában kevés ahhoz, hogy sikeres legyek. Vannak céljaim, vannak ötleteim, de a megvalósításukért meg kell dolgozni, a diploma nem dolgozik helyetted.


Összességében érdemes elvégezni, de ha azt várod, hogy a diploma birtokában majd sokkal több lehetőséged lesz, akkor azt felejtsd el. Nem a diplomától, hanem a tudástól lesz több lehetőséged, de sajnos sok diplomásnak nincs tudása, csak papírja. Nézz meg pár gazdag/sikeres embert, akár a világ leggazdagabbjai között, hogy mennyien fejezték be az egyetemet. Nem sok. Nem azt mondom, hogy nem éri meg befejezni, de nem attól leszel okos vagy sikeres, ha van hozzá papírod.


Amihez egyébként jó alapot ad ez a szak:

- növény- vagy gombatermesztés - ebből jól meg is szedheted magad, de ahhoz nagyon jól kell csinálni és sajnos pénz is kell az induláshoz, mint minden vállalkozáshoz.


- tanácsadás, kertépítés/tervezés/rendezés - a kertépítés/tervezés általában a kertépítő mérnök dolga, sokszor építészmérnök végzi ezt is. De egy kis fantázia segítségével és ha nem kell komolyabb építészeti tervezés, akkor simán jól lehet ebből élni. Nem egy ismerősöm csinálja ezt és a legtöbb nem panaszkodik, sőt.


Amihez kellhet, de amihez kevés a Bsc:

- növényorvos - ehhez mindenképp Msc kell, viszont jól meg lehet élni belőle. Ő tervezheti meg a gazdálkodóknak a permetezési menetrendjét, tanácsot adhat és ami a legfontosabb, csak rajta keresztül lehet megvásárolni az I. forgalmi kategóriájú növényvédő szereket, így lényegében minden növénytermesztő rá van utalva a növényorvosra.


- szaktanácsadó - ehhez specializálódni kell. Manapság egyre többen vesznek igénybe szaktanácsadót, és számtalan lehetőség van, hogy miben adhatsz tanácsot, de ehhez tovább kell képezned magad egyetem után és lehetőleg járnod kell a világot, a különböző módszerek megismerése érdekében.


- kutató - rengeteg része van a kertészetnek, ahol kutatások folynak. Növénynemesítés, -termesztés, -genetika, biotechnológia, génmódosítás, műtrágyagyártás, stb.


Lehet látni, hogy a lehetőségek száma nagy, viszont azt is, hogy a kertészmérnök diplomáddal mehetsz az OBI-ba kertészeti részlegre árufeltöltőnek, csinálhatsz saját vállalkozást, de akár pl egy genetikai kutató céghez is mehetsz vezető kutatónak (persze nem Bsc után azonnal).

2017. júl. 11. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

huh, kösz #4, hogy ezt összeszedted. Hangosan felnevettem a harmadik válaszadón, aki azt hiszi, hogy a kertészmérnökökből virágárus lesz... :D

egyébként én láttam már sikeres kombinációt építész, várostervező, urbanista szakokkal, a természetalapú városfejlesztés épp az aktuális sztár a szakpolitikában.

2017. júl. 11. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Mérnök szakok közül ezeket éri meg elvégezni:


Gépész, villamos, mechatronikai és informatikai mérnök. Esetleg még logisztikai mérnök lehet jó ha a gépgyártás területén sikerül vele munkát szerezni.



Többi mérnöki irányzat erősen alul fizetett. Kertészmérnökként meg szerintem kevés pénzért is nehéz munkát találni.

2017. júl. 18. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen,csak az a helyzet,hogy erre a szakra van lehetőségek illetve a közegészségügyi szolgáltatások és politikák szakra.
2017. júl. 19. 01:36
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

6-os jól írja, hogy az általa felsorolt mérnök képzésekkel könnyebb munkát találni, ezért is gondolom úgy, hogy kertészmérnökként érdemes vállalkozásban gondolkozni, ott viszont sokféle lehetőség van.


Nyilvánvaló, hogy pl építészmérnökként könnyebb munkát találni, hisz egy épület megtervezése jóval nagyobb felelősség, mint egy növénytermesztési menetrend kialakítása, vagy egy park/kert karbantartása. Sokan nem fizetnek tanácsadót, nagyon sok rossz termesztő van. Kertek, parkok tervezését is sokszor építész végzi (ez mondjuk az elmúlt pár év Budapesten látható közterületi megoldásaiban jól látszik).


Mondok egy példát: Örs vezért téren volt egy nagy betn placc, egy üres rész, nem volt itt semmi. Ezt felújították. Nem vagyok se építész- se útépítő mérnök, de még tájépítész vagy kertépítő mérnök sem. Viszont egy ilyen területet kb 5 mp gondolkodás alapján jobbá tudnék tenni. A terület közepén végig elfért volna egy fasor, ami árnyékot adott volna. Mivel a terület csak gyalogos forgalom alatt áll, ezért füves részek kialakítása is célszerű lett volna. Ezt még egy normálisabb építész és megcsinálta volna. Helyette mi lett? Feltörték a régi betont, újrabetonozták és színes festékkel lefestették a betont, ami viszont már ronda foltos. Tehát csináltak egy nagy semmit, ami a nyári forróságban szintén elviselhetetlen. Tettek le 5 padot, amire viszont nem lehet leülni, mert nincs fa, ami árnyékolna. De a rakpart egy részének felújítása is hasonló.


A probléma, hogy ezekhez a munkákhoz eszükbe sem jut legalább bevonni egy kertészmérnököt, aki tudná, hogy milyen fákat érdemes ültetni, ami nem pusztul ki 5 év múlva. Vagy pl ha az allergiát okozó fafajok közül nem ültetnének termős, csak hím ivarú egyedeket, akkor is kisebb lenne az allergiások gondja, de gondolom ezeket a fákat is csak megvették és elültették, ugye ahhoz nem kell feltétlenül szakértelem. Szóval feladata lenne a kertészmérnöknek, csak nálunk nem fizeti meg senki. Nyugaton talán jobban.


Ettől függetlenül rajtad múlik, hogy mit választasz. A politikai és kertészmérnöki, illetve közegészségügyi képzések nagyon távol állnak egymástól. Mindegyiket megérheti elvégezni, ha téged érdekel. Ha nem érdekel, akkor mindegyik szenvedés lesz és ezáltal tuti, hogy nem is fogsz vele munkát találni. Ha valamelyik érdekel, akkor azt szívesen fogod tanulni és csinálni, így nagyobb az esély, hogy munkát is találsz vele.

2017. júl. 19. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#3-nak köszönöm szépen!

Esetleg elmondanád,hogy ha nem vállalkozóként mennék tovább,hanem egy cégnél vagy egy növényorvosként akkor mik a lehetőségeim? :)

2017. júl. 21. 00:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!