Orvos legyek, vagy ne?

Figyelt kérdés

16 éves lány vagyok, most megyek 11. osztályba, szóval szeptembertől már fakultációim is lesznek. Sima általános gimnáziumba járok, nem vagyok tagozatos sem. A problémám az, hogy nem tudok döntést hozni a jövőmet illetően, mindig jön a "de mi lenne ha...".

Még márciusban kellett leadni a fakultációs jelentkezési lapot, amin biológiát és matematikát jelöltem meg, de ezt szeptemberben még meg lehet változtatni mindenféle következmény és vizsga letétele nélkül. Azért ezt a kettőt választottam, mert matekból jó vagyok, értem és érdekel, emiatt szeretem is. A biosz leginkább azért jött, mert más opció nemigen volt, a fizikát tiszta szívből gyűlölöm (ami inkább a tanár hibája mint a tantárgyé), valamint mérnök nem szeretnék lenni semmiképp sem. Ebből kifolyólag informatikát sem választottam, mert tényleg nem tudom elképzelni magam egész nap a gép előtt ülve, elég volt látnom a szüleim példáját. Plusz, a biosz is érdekel, főleg az embertan része.

Már akkor is felmerült a biosz-kémia párosítás, egy csomót görcsöltem rajta hogy mégis mi legyen. Végül azért maradt mégis ez a kettő, mert ez az ami érdekel, viszont a baj az, hogy ilyen emelt érettségikkel nem nagyon tudnék mit kezdeni a jövőben. A kémiát pedig azért nem vettem fel első körben, mert nem jövünk ki annyira jól, 4 év alatt 2 tanárnak sem sikerült megértetnie velem. Aki az utóbbi 2 évben tanított, borzalmas volt, az osztályom gyakorlatilag nagy ívben szart a tantárgyra és a tanárra is, szóval ő szépen lassan feladott minket és hagyta hogy puskázással átcsusszanjunk a dogákon. Hiába kedvelem mint embert, tanárnak tényleg szörnyű, se magyarázni se fegyelmezni nem tud, és sajnos 99% esélye van hogy ő lesz a fakos tanár. Végül a kémia záróvizsgámra magamtól készültem fel, 90%-os lett, és rájöttem hogy egész érdekes.

Az igazi problémám viszont az, hogy szinte ötletem sincs mihez kezdjek felnőttként. Azért mennék orvosira, mert szeretnék az embereknek segíteni. Előtte sokáig pszichológus akartam lenni, és még a tanári pálya is megfordult a fejemben, és végülis mindkettő szóba jöhet még mindig. Angolból idén érettségiztem le emelt szinten, szóval a kötelező tantárgyakkal nem lenne baj egyiknél sem.

Tudom hogy az orvosi hihetetlenül nehéz és időigényes, mind az egyetem mind pedig maga a hivatás, viszont úgy érzem hogy meg tudnám csinálni. Most a szünetben voltam a pécsi orvosi egyetemen egy táborban (középiskolások hete), és nagyon tetszett, tényleg érdekes volt szinte az összes előadás. Az egyetlen akadálya annak, hogy orvos legyek az az, hogy nem annyira bírom a vért. Persze, helyzetfüggő, de van rá esély hogy ezt ki tudják irtani belőlem? Ha ez nem lenne, nyugodt szívvel venném fel a bikém kombót. Hogy mennyire jön ez elő az sok mindentől függ, pl. egy elsősegély órán majdnem beájultam amikor arról beszéltek hogy a katonák a belső combjuk vénáit szokták felvágni ha elfogják őket hogy hamarabb meghaljanak, és az egyetlen szerencsém az volt, hogy mielőtt kirohantam volna levegőzni, mondta a csávó hogy "oké, szünetet tartunk". Viszont mindez kb délután kettőkor volt egy levegőtlen, szűkös szobában, kint kb 40 fok, semmi szél, és én aznap még semmit sem ettem/ittam. Ezek alapján lehet hogy az orvosi tényleg nem nekem való, viszont van egy csomó olyan ága, ahol nem nagyon találkoznék vérrel, plusz engem a kutatás is nagyon vonz például a genetika terén.

Így összességében tényleg tanácstalan vagyok, ha leadom a matekot akkor nagyon behatárolom magam, viszont ha így hagyom akkor ugyanez a kérdés fog felmerülni másfél és múlva is, csak az orvosi lehetősége nélkül. Egy másik necces opció pedig az lenne, hogy matek biosz fakultáció, és 12.-ben elmegyek egy kémia tanfolyamra ami az emeltre készít fel, ha jól láttam akkor a Semmelweis egyetemnek van ilyen képzése. Kérdés hogy rendes iskolai alapok nélkül mennyire lenne hatásos, és hogy meg tudnék e csinálni 3 emelt érettségit egyszerre.

Sajnálom ha hosszú és zavaros lett, tényleg nem tudom mit csináljak.



2018. júl. 24. 12:45
 1/9 anonim ***** válasza:
89%
Szerintem menj biológus szakra.
2018. júl. 24. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
85%
Ha szeretnél embereknek segíteni és még a tanítás is érdekel, akkor javaslom még a gyógypedagógiát. (Ha van róla kérdésed írj)
2018. júl. 24. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is biológus inkább vagy gyógyszerészet ezekkel is ugyan úgy tudsz segíteni az embereken. Az a baj a vér iszony vagy elmúlik vagy nem igazából akkor derülne ki amikor odakerülsz órán hogy na akkor boncoltok és ha ott nem bírod akkor valószínű abba kell majd hagynod. Szóval itt inkább az a kérdés hogy biztosra akarsz menni vagy ha tényleg nagyon érdekel és ez az álmod és hogy később 100% ne bánd meg próbáld ki és ha nem jó akkor válts. De a fizikával és kémiával viszont nagyon meg kellene barátkoznod mert sajnos a biológiával főleg az orvosival mindkettő egyben jár.
2018. júl. 24. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha ennyit agyalsz az orvosin, szerintem vállald be! :)

Én sem tudtam dönteni anno, vagyis tudtam, hogy az orvosi nálam a #1 (szerintem a lelke mélyén mindenki tudja, hogy mi akar lenni, csak fél belevágni, vagy nem tiszta a kép előtte), de léptem, és most remélhetőleg holnap megkapom az értesítést is arról, hogy felvettek. Szerintem szimplán az ne tartson vissza az orvositól, hogy félsz a vértől, mert ismerek olyan végzett medikát, aki még a tv-ben sem bírta a véres jeleneteket, de túlélte a gyakorlatokat is, aztán szakosodáskor nem kell feltétlen sebésznek menni. Vannak ilyenek, és szerintem előbb-utóbb meg lehet szokni a vér témát is, csak realizálni kell magadban, hogy ez szimplán vér, semmi más, nem túlpörgetni kell az agyat, hanem lenyugtatni.

Apropó, a matek emelttel kapcsolatban ahány embert hallottam mind horrornak mondta, úgyhogy szerintem már önmagában is bőven elég az emelt biosz-kémia. Ráadásul van még időd bőven, fel tudsz készülni, emiatt ne aggódj.

2018. júl. 24. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek, még van egy hónapom átgondolni, addig úgyis teljesen rá fogok stresszelni.. :D Az a baj, hogy egyik pillanatban szinte 100% biztos vagyok az orvosiban és abban hogy bírni fogom a boncolásokat is, stb, máskor meg úgy vagyok vele, hogy semmiképp nem kellene bevállalni, mert túl kevés vagyok én ehhez. Mindenesetre majd azért lehet még írok ide, és a gyógypedagógiának is jobban utána fogok nézni, habár anyukám most éppen annak tanul az egyetemen. Sima biológiára viszont én azt hallottam sok embertől, hogy nem érdemes menni, mert nem nagyon lehet vele elhelyezkedni meg ilyenek. De köszönöm az ötleteket, mindent át fogok gondolni. Utolsó, neked pedig szurkolok hogy felvegyenek, majd írj!
2018. júl. 24. 22:23
 6/9 anonim ***** válasza:

Az első 2 évben annyi vért látsz, amíg ápolástan nyári gyakorlaton vért veszel, injekciót adsz.


Mondjuk nem teljesen igaz, mert élettan gyakon is vannak véres gyakorlatok, de itt 1-2 csepp vérről van szó

2018. júl. 25. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#6, köszönöm, ez bíztató, addig talán összegyűlik elég tudás hogy realizáljam magamban hogy nem kell tőle félni és tök természetes dolog. Mondjuk van hogy még képeken sem bírom, meg a kicsit bizarrabb dolgokat sem. Amikor voltam a PTE táborában, akkor volt egy előadás az igazságügyi esetekről és voltak boncolásokról képek. És az egyiken az arckoponya csontjait már eltávolították, viszont oldalnézetből teljesen sima volt a fej elülső része, se szájüreg, se szem, semmi, csak valamilyen lilás, vöröses sima

felület, mintha nem is lett volna arca az illetőnek. Nem akarok itt szakérteni mert nyilván nem értek hozzá, lehet hogy tényleg így kell kinéznie (bár ezt magamban még mindig erősen kétlem) de én ott kicsit elkezdtem szédelegni.

2018. júl. 25. 20:34
 8/9 anonim ***** válasza:
4-es vagyok, végül felvettek! :)
2018. júl. 27. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Gratulálok, sok sikert az egyetemen! :)
2018. júl. 27. 20:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!