Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Nem megy a műelemzés. Hogyan...

Nem megy a műelemzés. Hogyan fejleszthetném?

Figyelt kérdés
Szeretek olvasni, a kötelezőek közül is csomó olvasmány tetszik vagy érdekesnek találom. Az írásaimat is dicsérni szokták, jó jegyeket kapok rá. Ugyanakkor a műelemzés valahogyan mégsem megy... Valamiért nehezen ismerem fel a különböző mintákat, eszközöket, komplexebb gondolatokról már nem is beszélve. Ha valaki elmagyarázza, hogy miről mit gondol vagy esetleg rávezet, akkor már megértem és nekem is leesik, hogy 'jé, tényleg', de egyedül nem megy.
2018. nov. 23. 20:42
 1/3 anonim ***** válasza:
67%

Mindig is szerettem a magyart és jól is ment, szóval megpróbálok segíteni.


Ami szerintem először fontos, hogy alapos és elmélyült tudásod legyen a különböző műfajokról, költői eszközökről, alakzatokról, szimbólumokról, stílusirányzatokról, korstílusokról stb. Ha ezekkel tisztában vagy és különbséget is tudsz tenni köztük, az már jó.


A műelemzésnél az az első lépés, hogy valami benyomást, gondolatot fogalmazz meg magadban, hogy milyen érzést ébreszt benned. Sokan feleslegesnek tartják ezt, mert szerintük nincs értelme (és valóban nem kell minden műnél ezt figyelembe venni), de az irodalomnak az esztétikai értéke is fontos. Nálam általában úgy szokott lenni, hogy ha érzek valamit a művel kapcsolatban, akkor az a gondolat, amit megfogalmazok, röviden összefoglalja, bemutatja az egészet, vagyis egy tartalmat ad, amit aztán a költői eszközök és más elemzési szempontok segítségével bontasz apróbb egységekre.


Verseknél lehet először vershelyzetet/beszédhelyzetet nézni, de ezek sincsenek mindig a versben. Az a lényeg, hogy a fent felsorolt elemzési szempontokat nem szabad minden műre ráhúzni (sem novellára, sem versre), az adott mű figyelembe vételével kell alkalmazni a tanultakat, de ehhez az kell, hogy megalapozott, biztos tudásod legyen.

2018. nov. 23. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
0%

Hú tesó,

Ugyan ebbe a szituba voltam (bár én olvasni is rüheltem (igazából tetszett, csak sok időm elvette és nem szeretek semmit félbe hagyni, egy másfél órás filmet egyszerűbb megnézni, mivel közbe tudok mást is csinálni, de egy 500-1000 oldalas könyvnél) és nem is voltam a legjobb magyarból).

A műelemzést soha nem is értettem. Mit gondolt volna ugyan egy nemi beteg alkoholista költő?? Vagy aki többször próbált öngyilkos lenni?? Semmit... Nem tudom már melyik költő ült be egy előadásra a művével kapcsolatba és mikor a tanár elkezdte elemezni a művet, hogy mit gondolt a költő ő felállt, hogy "gondolta a fene" majd távozott (tanárnőm mesélte).


Én magam részéről úgy oldottam meg, hogy elkezdtem neten keresgetni költői képek, szimbólumok stb között. Elolvastam jó pár elemzést, hogy még is hogy kell szépen fogalmazni gyakorlatban. Tisztába kell lenni a költőkkel/írókkal is. Van fent a neten műelemzési szempont sor, azt bemagolod és pontról pontra megpróbálod elemezni az adott verset vagy novellát.

Így írtam pár 4est is, pedig 4 éven keresztül a kettes volt mindíg a vágyálmom, még az 1/2 nek is örültem, mert kicsit legalább felfelé huzza.


Próbáld te is, hogy neten olvasgatsz a témába. Neked mint műveltebb embernek lehet nagyobb az esélyed, mint egy ilyennek, hogy ha a számba rágták, hogy melyik sor mit jelent akkor se értettem, hogy a tavasz az mért a megújulás?? Ha egyszer tavasz volt mit írjon szerencsétlen??

2018. nov. 23. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Amúgy egyetemen tanulok, szóval azért van egy fajta alapom, hiszen gimiben tanultunk ilyesmit, de mégis nehezebb. Most idegen nyelven kell és hiába beszélem a nyelvet, azért a szakszavakkal van egy kis problémám. Viszont ezzel azért boldogulok, tanulás kérdése. Ami viszont már problémásabb az az, hogy teljesen más, mint gimiben. Gimiben azért mindig volt valami, amibe lehetett kapaszkodni pl.az alkotó élete, munkássága vagy valamilyen korszak, stílus és ott sokat foglalkoztunk költői képekkel is. Most viszont csak kortárs műveket kell elemezni és nem a leghíresebb alkotókat kapjuk, legalábbis a nagy részük számomra ismeretlen. Sőt, olyan is volt, hogy egymás műveit kellett elemezni, ami megint elég érdekes volt... Szóval inkább arra kell koncentrálni, hogy hogyan íródott, milyen formában, mi mit jelképez, mire utal, mire hasonlít stb. és mindig ott van az a kérdés is, hogy miért.... Nekem szinte sosem jut eszembe semmi sem, max. ha valami tényleg nagyon egyértelmű.
2018. nov. 24. 09:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!