Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ti melyik irányba indulnátok:...

Ti melyik irányba indulnátok: adattudomány vagy pénzügyi matek?

Figyelt kérdés

Eléggé egy elemző típus vagyok, imádom a matekot. Sok gondolkodás és kutatás után két szakmát találtam, ami nagyon megtetszett: addattudós és quant (quantitative analyst).

Az utóbbihoz húz leginkább a szívem, de félek, hogy nem fogok tudni vele elhelyezkedni, vagy csak nagyon nehezen. Sok külföldi fórumot olvastam, és azok szerint a válság óta eléggé megvágták a bankok a quant pozíciók számát. Nem tudom, mennyire higgyek ezeknek. Az emberi munkaerőt ráadásul nem fogja ezen a területen kiszorítani a gépi?

A terv mindenesetre az lenne, hogy a BME-n elvégezném a matek szakot sztochasztikára specializálódva, majd onnan Németországba mennék ki biztosítási és pénzügyi matek mesterszakra. A TUM-re gondoltam, egyébként.

Az adattudomány se lenne rossz, de ha azt választanám, akkor viszont a proginfó alapszak sokkal jobban megérné - egyrészt tantárgyak szempontjából, másrészt akkor nagyobb eséllyel tudok majd egyetem mellett jó melót szerezni, meg ha meggondolnám magam a pályámat illetően, erről sokkal több irányba tudok még menni. Nem utolsó sorban pedig sokkal nagyobb igényt látni adattudósokra, mint matematikusokra. Sokkal több álláshirdetést találni nekik a neten. Nagyobb jövőt is jósolnak ennek a szakmának...

Az is megfordult egyébként a fejemben, hogy elvégzem a pénzügyi matekot, majd mellé még egy adattudomány mestert lehetne csinálni.


Ti mit tennétek? Melyiket lenne érdemesebb választani?


Bónusz kérdés:

A nyelvtudást mennyire lehet ezekben a szakmákban hasznosítani? (Nyilván az angol alap; most az egyéb nyelvekre gondolok.) 5 nyelven (mire végzek az egyetemmel, talán 6) beszélek, ez jelenthet bármi előnyt?



2019. ápr. 22. 14:38
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mind a kettő nagyon jó választás. Amelyik jobban tetszik azt válaszd.

Adattudós esetében szinte csak az angol jó. Esetleg, ha gépi tanuláshoz is értesz, akkor német (autóipar). Másik pályát választva elképzelhető, hogy előny lesz, ha van egy plusz nyelv is, de előre nehéz megmondani

2019. ápr. 23. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A data science most borzasztóan pörög, hatalmas igény van rá. Mellesleg ha ilyen területen vagy, akkor foglalkozhatsz mesterséges intelligenciával, gép tanulással is - van átfedés.
2019. ápr. 24. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 bu_ válasza:
100%

hello,


én a pénzügyi matekot javasolnám neked, több okból is.


1) Nézd meg a data science / adat elemző álláshírdetéseket. Mit látsz, elsősorban milyen végzettséggel rendelkező embereket keresnek? Matematika / Fizika / Statisztika / Computer Science Msc. Mi a közös ezekben a szakokban? A brutál matek.

Az adattudomány alapja a matematika. Ahhoz, hogy megértsd az adatbányászatban használt algoritmusok működését, a legújabb kutatási eredményeket, esetleg te is hozzájárulj ezekhez elég jó matek tudás szükséges.


2) Igen, programozni tudni kell, adatbázisokkal és egyéb big data technológiákkal kell tudni bánni de nem úgy mint egy szoftverfejlesztőnek, vagy data engineernek. Azt amire neked szükséged van, online kurzusokon otthon sokkal hatékonyabban meg lehet tanulni, mint az iskolában. Ezzel nem az infó képzéseket becsülöm le, az is egy jó kiinduló pont egyébként, de adatbányászathoz szerintem valamivel jobb a matek. Programozni még a prog-infósok sem az iskolában tanulnak meg - tanulnak sok minden más, nagyon hasznos dolgot, amire egy szoftvermérnöknek, vagy egy IT managernek stb szüksége van, de amit effektív kódolásról tanulnak, azt online kurzusokon sokkal hatákonyabban oktatják már. Arról nem is beszélve, hogy az infó alapszakokon általában nem azokat a nyelveket, és keretrendszereket oktatják, amire egy adatbányásznak szüksége van, míg online értelemszerűen azt tanulsz amit akarsz.

Az induláshoz ez elég, minden mást pedig majd megtanulsz az első munkahelyeden.


3) A biztosítási és pénzügyi matematika, a matek mellett ad még egy nagyon fontos dolgot. Egy plusz szakmai hátteret, amire támaszkodhatsz, és ez a képzés pénzügyi része. Nagyon sok olyan adattudóst ismerek, akik kognitív idegtudománnyal, részecske fizikával, klinikai epidemiológiával, meteorológiával, közgazdasági elemzéssel / ökonometriával stb foglalkoztak. Ezeknek a területeknek az a közös jellemzője, hogy egyikről sem az adatbányászatra asszociál az ember. Viszont, bár elsőre nem látszik, mindegyiknek fontos része a matek, az informatika (kimondottan az adatbányászati módszerek), az elemzés / modellezés, és megtanulja az ember, hogy hogyan kell dolgozni egy kutatási projekten. Ezek az én meglátásom szerint sokkal-sokkal fontosabbak egy data scientis számára, mint amit egy informatika képzés ad. Ezek a jellemzők megvannak a pénzügyi matematikában is. Kvantitatív elemzésekben is erősen használják a gépi tanulást, deep learning algoritmusokat, rengeteget modelleznek, sok a statisztika, sztochasztika stb. Plusz mivel az adatbányászok jelentős része üzleti területen dolgozik, a közgázos / pénzügyes ismeretek is jól jönnek.


4) Egy PÜ matekos, és egy proginfós diplomával is elég sok területen el lehet helyezkedni. PÜ matekos diplomával is lehet belőled egyébként programozó, ITs stb. Nem tudom, hogy sztochasztikán egyébként milyen választható tárgyak vannak, de szerintem valószínű, hogy fel tudsz venni egy csomó ITs / programozós tárgyat is + ha érdekel otthon kicsit ráfekszel a programozásra, és suli mellett ugyan úgy megcélozhatsz egy junior fejlesztői állást, mint proginfósként.


5) lehet, hogy kevesebb a kvant pozíció a bankoknál, de ha adattudós leszel, akkor pont te fogod elvenni a munkájukat :)

2019. szept. 15. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!