Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Amikor pálcát törnek valaki...

Amikor pálcát törnek valaki felett, az azt jelenti, hogy nem elverik büntetésből, hanem megölik?

Figyelt kérdés
2019. szept. 23. 18:29
 1/7 anonim ***** válasza:
83%
Nem. Csak elítélik, leírják, vége. Nem fizikailag.
2019. szept. 23. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
86%

Nem. Pálcát törnek felette vagyis valami rossz véleményt mondtak róla, elítélték valamiben.

Mondjuk összeültek a vénasszonyok megbeszélni hogy a Terka hogy viselkedett a bálban, pálcát törtek felette és kimondták, hogy egy céda, mert minden fiúval táncba ment.

Vagy pálcát törtek felette - az ő hibájának tartják a cégnél a veszteséget.

2019. szept. 23. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Molyember ***** válasza:
100%

Pálcát tör valaki felett


A szólás jelentése − „kedvezőtlen ítéletet mond valakiről” − egy régi német jogszokásban gyökerezik. Mielőtt a halálraítéltet kivégezték volna, utoljára, egy végső kihallgatásra a bíróság elé vezették. Ekkor a bíró kihirdette a végleges ítéletet, és egy fapálcát háromfelé tört, majd az elítélt lába elé dobta, s ezt mondta: „Segítsen Isten, én nem segíthetek rajtad.” A pálca eltörése azt jelképezte, hogy az ítéleten nem változtatnak. Egy XVIII. századi huszárrendtartás számol be erről a szólásról úgy, mint a katonai jogszolgáltatás élő eljárásmódjáról. Hajdan a magyar polgári bírók is a régi német szokás szerint hirdették ki a halálos ítéletet.


[link]

2019. szept. 23. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Egy török filmben láttam, hogy a bíró az ítélet kihirdetése után eltört egy ceruzát.
2019. szept. 23. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Pálcát törni valaki felett halálos ítéletkor volt szokás, az ítélet véglegességét hangsúlyozva.

A veszőfutás, az ami azt jelentette, hogy jól elver(et)ik büntetésből, többnyire a saját bajtársaival, akik közt át kellett futnia, mialatt azok megvesszőzték.(kvázi megvesszőzés/korbácsolás pár extra lépéssel)

2019. szept. 23. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi. Én a fekete városban láttam ezt a pálcatörést.
2019. szept. 23. 22:13
 7/7 anonim válasza:
51%
megvesszőzik
2019. szept. 24. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!