Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a Szabad-ötl...

Mi a véleményetek a Szabad-ötletek jegyzéke c. József Attila irományról?

Figyelt kérdés
Valójában a gondolatok nagy részét elnézve egy görbe tükör az emberekre is? Mert ahogy olvastam eszembe jutott, hogy bárkinek lehetnek ilyen gondolatai és teljesen bemutat egy valóban őszinte ember gondolatmenetét, minden "hibáival", aki épp nem játssza meg magát.

#szabad-e #tletek jegyzéke
2020. ápr. 14. 18:30
 1/7 Szávai István ***** válasza:
67%

Egyrészt.

Ha jóízűen akarod inni a tejet, ne nézd végig, ahogy a higiéniásan meglehetősen sok kihívással küzdő tanyasi ember lefeji a trágyás istállóban. Gyönyörű művek mögött bizony időnként nem a legfényesebb életeket élő alkotókat találunk. Képzőművészeknél nem is ütközünk meg különösebben, na de a gondolatok, a szavak emberénél?

Másrészt

A szabad ötletekben felbukkanó szavak, kifejezések nyersanyaga riasztó, versbe épülve megragadó. ( Hasonló ez ahhoz, mint amikor egy zavaros álomból ébredsz, és még nem tudod pontosan mi volt az álom, mi a valóság. Utánad jön néhány kép, néhány kifejezés. Kell néhány másodperc, mire megszabadulsz tőlük. Ha nem szabadulsz, az már szkizofrénia. Lehet játszani vele, megmaradni az álomképzetekben, de veszélyes. Nem tudom J. A.-nál mennyi volt a valós szkizofrénia, és mennyi a menekülés a betegségbe.) Már, ha beépül. Itt most a beépülés előtti szövegeket olvashatjuk.

Harmadrészt.

„Arányosak-e hozzám dolgaim?” – kérdezi valahol emlékeim szerint. (Gyanús, mert a Google nem dobja ki, majd utánanézek. A memóriám csal meg, vagy nem szeretnek szembesülni vele a kutatók?) Tudjuk, hogy jónéhány dologban vállalta túl magát, amikor mindennapi élete értékrendjévé szerette volna tenni alkotásainak értékrendjét. ( Heller Ágnes bővebben járja körül a problémát a Reneszánsz ember-ben.)

Negyedrészt

Amikor erotikáról ír, be kell számítanunk két dolgot. Alex Comfort írja, hogy a tapasztalt hivatásos szexmunkás mindig levon 30%-ot a kliensek vágyaiból. Ha szó szerint veszi vágyfantáziáikat, elveszíti a kuncsaftot. J. A. Ódáját olvasva a testiség olyan szavaival találkozunk, amik versben szépek, de egy valóságos szerelmi helyzetben igen zavaróak lehetnének. (Pl.: belek alagútjain haladó anyag.)

Ötödrészt.

Erotikáról írni lehetetlen vállalkozás. Az író nem teheti meg azt, amit a fotós, képzőművész megtehet, hogy az erotikus élmény közben szemünkre ereszkedő fátyol mögé rejti a témát. Legalább is én még nem találkoztam ilyen szöveggel.

Meg még lenne pár rész, de a végére ugranék: szabad-e egy ilyen embertől verseket olvasnunk gyerekeinknek? Megmutassuk-e nekik a szabad ötleteket. Igen, és ne!

2020. ápr. 18. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Szávai István ***** válasza:
100%
Bővebben lásd pl.: [link]
2020. ápr. 18. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 tgt ***** válasza:
90%
Ez nem irodalmi szöveg, hanem a pszichiátere javaslatára írta le kontroll nélkül a fejében futó asszociációkat. Mindannyian tudnánk ilyet írni és az sem lenne szívderítőbb.
2020. ápr. 18. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Szávai István ***** válasza:
76%

Nem egyértelmű, hogy orvosi utasításra írta volna. Ezt Németh Andor feltételezte. Amikor Gyömrői Editet később megkérdezték, azt felelte: „Nemcsak hogy nem

én írattam, de nem is tudtam róla, soha nem is láttam. Én nem tudom, hogy más

pszichoterápisták csinálják-e, én soha nem csinálom. Ha én dolgozom egy beteggel,

akkor nem azt akarom tudni, amit ő tud és tudva gondol, hanem amit nem akar

tudni. És akkor én arra figyelek, hogy mi jön keresztül a sorok között. Tehát nem

bátorítom arra, hogy megkomponálja a gondolatait. írni pedig nem lehet úgy, hogy

az ember nem fogalmaz. Irodalmárok szerint a szövegen érződik bizonyos szerkesztettség, talán még dolgozott volna rajta, de lehet, hogy csak életrajzi dokumentumként hagyta meg. Azt azért vitatnám, hogy akárki tudnak ilyet írni, bár az azóta eltelt évek, az új internetes kommunikácós csatornák felszabadító hatására talán ebben tévedek. Azért egy cáfolatnak örülnék.

2020. ápr. 18. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 tgt ***** válasza:
100%
Valóban nem egyértelmű, mert máshol meg azt mondta Gyömrői, hogy neki írta a szöveget József Attila, csak nem adta neki oda. Ráadásul a szövegben is gyakran hivatkozik a költő arra, hogy Gyömrői mondta neki, hogy írja le.
2020. ápr. 19. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Szávai István ***** válasza:
26%
Én főiskolás koromban néztem kicsit utána Attilának. Volt egy tekintélyes nyelvész tanárnő a szegedi tanárképzőn, aki azt mondta: igaza volt Horger Antalnak, hogy nem engedte tanári diplomához jutni. Nekem addig J. A. fény volt, meg itt-ott pokoltűz, de minden szavában érvényes. Végül is arra jutottam, hogy egy vérbeli tanár azzal kezdte volna: Kedves Attila. Maga egy tehetséges költő. Azonban érdekelne, hogy a nincsen apám versben vajon mennyi a szerep, és mennyi az alanyi motívum. És innen egy beszélgetés jött volna, aminek a végén lehet, hogy azt mondta volna. Nézze! Kívánom, hogy nőjjön fel vállalt feladatához a mindennapi életében is. Mert úgy látom, hogy.... Mi póbálunk segíteni, amiben tudunk, de azt tudnia kell, hogy az öt évet ugyan elvégezheti, de ha négy év múlva is ugyanezt fogja mondani, akkor sajnos tanári diplomát, valószínűleg nem fogunk tudni adni Önnek.
2020. ápr. 25. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Gimes Katalin válasza:
100%
Sok vita volt annak idején, hogy egy ilyen személyes írást szabad-e megjelentetni. Én úgy gondolom, igen. És még valamit gondolok: a szöveg egy költőé. Úgy érzem, József Attila sejtette, hogy ez egyszer nyilvánosságot fog kapni. Irodalmi szöveg.
2020. nov. 18. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!