Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A középkorban itthon korábban...

A középkorban itthon korábban is lehettek olyan költész-zenész művészlelkek mint később Balassi, vagy Tinódi, csak nem maradt feljegyzés róluk?

Figyelt kérdés
szóval lehet hogy az akkoriak ismertek olyan kreatív emberkéket akit a korabeliek akár el is ismertek hasonló művészies költeményeikért, csak épp semmi se maradt belőlük és feledésbe merültek? mert közbejött egy tatárjárás, egy aktuális háború, bármi, és nem kerültek megemlítésre
2020. máj. 19. 23:39
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem biztosan volt rá példa.

Vagy megannyi legenda, szóhagyomány ami elhalt a háborúk vagy a feledések miatt.

Ott van például az "Ó Magyar Mária siralom" senki nem tudta a létezését, aztán mégis lett. És még mekkora eszmei értékkel.

Ezekbe jobb bele sem gondolni... (legalább is engem mindig elkeserít a gondolatuk).

2020. máj. 19. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A Középkorban a trubadúr és vágensköltészet volt a divat. Ezeknél a művészek ritkán nevezték meg magukat. Ott voltak még az egyházi alkotások is. Ezeknél sem hagytak hátra írót. Továbbá a legtöbb ilyen latinul íródott.

A legmeghatározóbb ok viszont az volt, hogy nem volt még nyomtatás, így az iratok csak nagyon kevés példányszámban voltak megtartva, ezzel csökkentve a megmaradás esélyét.

De amúgy Janus Pannoniusunkról még tudunk ma is (1434 - 1472).


[link]


"János volt a nevem, s Janus, ki e verseket írta!

Megmondom, ha netán, tudni kivánod okát.

Nem buta gőgből hagytam cserben a régi nevem, nem!

Tudna-e bárki különb s szebb nevet adni nekem?

Ezt hittem magam is s lásd, Janus lettem, amint a

Múzsa magához emelt s megkoszorúzta fejem."

2020. máj. 20. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!