Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen hatásai vannak a...

Milyen hatásai vannak a társadalmunk egészére nézve a kultúrális kasztosodásnak?

Figyelt kérdés
Az utóbbi időben egyszer-kétszer kikandikáltam a szűkebb értelemben vett úgynevezett komfortzónámból, és arra lettem figyelmes, hogy mennyire zárt kasztrendszerek vannak kialakulva a társadalmunkon belüli egyes kultúrkörökben. Például ilyenekre gondolok, mint az írók kasztja, a pedagógusok kasztja, a celebek kasztja, de ide sorolnám még a politikusok kasztját is, stb. Ki hogyan látja, milyen hatással vannak ezek az erősen zárt kasztok, kasztrendszerek a társadalmunkra, a társadalmunkon belüli kultúrális átjárhatóságra, együttműködésre, közös gondolkodásra? Egyáltalán, Ti tapasztaltok ilyen zárt kasztrendszereket a társadalmunkon belül, és ha igen, mi a véleményetek ezekről?

2020. máj. 27. 21:11
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez nem feltétlen kasztosodás, mert a kaszt zárt társadalmi csoportot jelent és nem lehet átjárni rajta. Ezek inkább foglalkozási közösségek, érdeklődési csoportok, ahová egyelőre még bárki bejuthat, illetve kikerülhet onnan. Persze kialakulhat egy olyan folyamat, hogy az adott közösség nem enged be a köreibe idegeneket, ezt pedig elősegítheti a vagyoni különbség, továbbá a csoport egységes elfogadása. Ma Magyarországon bárki lehet politikus vagy filmes/színházas, habár a bejutás már nehezebb, de talán mindig is az volt ezekre a helyekre, celeb pedig tényleg akárkiből lehet.

Én inkább a nagy vagyoni különbségekből fakadó szétválást látom kasztosodásnak, mert akinek van pénze, az a legjobb iskolákba íratja be a gyermekét, a legjobb munkákat szerzi neki a kapcsolati tőkéje által, akinek nincs, az pedig él, ahogyan tud. És csak meg kell nézni, hogy bárki kikerülhet az adott "kaszt"-ból, ha éppen egy súlyosabb vagy felkapottabb botrányba keveredik, akkor könnyen kegyvesztetté válik. Úgyhogy nálunk inkább a vagyon és a kapcsolati tőke dominál, nem feltétlen a foglalkozás.

2020. jún. 6. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Igen, idézőjelesen kellett volna írnom a kasztosodást, de hirtelen nem találtam jobb szót a jelenségre.
2020. jún. 6. 06:33

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!