Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szabó Magda regényeiben a...

Szabó Magda regényeiben a házasság, a család mennyire központi kérdés?

Figyelt kérdés
Persze vannak gyerekek, meg szerelmek, de összeségében a karakterek jellemfejlõdésére koncentrál. Fõ motivuma az összes regényének a Horthy-korszak és a nagypolgári élet kritizálása, és a Kádár-rendszer, a kommunista értékek (egyenlõség, alázat, önfeláldozás) felmagasztalása
2021. aug. 4. 11:46
 1/6 anonim ***** válasza:
Ezt honnan vette, hogy SzM regényeiben a Kádár-rendszer felmagasztalása lenne? Tudna példát írni vagy idézni? Ez nagy hülyeség, rég nevettem ekkorát. Nem ismeri SzM-t egyáltalán.
2021. aug. 4. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem a Kádár-rendszer, hanem a Kádár-rendszer értékeinek és a kommunista értékek felmagasztalása.
2021. aug. 4. 12:11
 3/6 anonim ***** válasza:
Jó, akkor arra írna példát vagy idézetet?
2021. aug. 4. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Én pont azt láttam, hogy nem magasztalja fel. A kommunizmusban nem igazán szerették a vallásosságot, volt, hogy tiltották is. A Freskóban (50-es évek!) meg épp egy református pap család a központi alakja a műnek. És még sorolhatnám...
2021. aug. 4. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Azt írja még a kérdésben: "kommunista értékek (egyenlõség, alázat, önfeláldozás)"

Ma is vannak önfeláldozóak, vagy akik az egyenlőségre törekszenek. Vannak alázatosak. Ezek belülről jönnek.

SzM alakjai szerintem meg pont lázadók, a sorba be nem illeszkedők: Encsy Eszter, Creusa, Rickl Mária stb.

Van mondjuk egy Csándy Katalin is (Danaida), pont az ellentettje a fent említetteknek, de épp ettől színes SzM emberábrázolása. Ma is vannak olyan emberek, akiket csak sodor az ár, ennek semmi köze a kommunizmushoz.

Még valami. Vicces, hogy a kommunista értékekhez sorolja az egyenlőséget, amikor pont napjainkban akarnak mindent egyenlővé, egyformává tenni: már lassan nemük sem lehet az embereknek, se nők, se férfiak.

2021. aug. 4. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Még valami.

Az irodalommal foglakozóknak van egy nagy hibájuk, tévedésük:

megnézik, hogy mikor alkotott az író, mikor jelentek meg könyvei, és rásütik, hogy biztos azért jelent meg kötete, mert kiszolgálta a rendszert. Ez nem igaz. Illetve nem mindenkire igaz. SzM-re sem. Zseniális író volt, azért jelentek meg a kötetei.

A fenti hibás beidegződés miatta akkor ma azért jelenik meg Grecsó Krisztiánnak meg Rakovszky Zsuzsának könyvei, mert kiszolgálják a rendszert? Orbanisták? :D Ugye maga sem hiszi ezt...

2021. aug. 4. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!