Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A siketek hogy mutogatják el...

A siketek hogy mutogatják el a neveket?

Figyelt kérdés
2010. dec. 5. 15:57
 1/7 anonim válasza:
100%

A siketek NEM MUTOGATNAK, hanem JELELNEK! A mutogatás az, amikor ordenáré paraszt stílusban mutatóujjunkkal rámutatunk egy illetőre mindenki szeme láttára.


Jelnyelven kommunikálnak, a gyakori család, illetve keresztneveket a kezdőbetűiknek a jelét jelelik egy szempillantás alatt és közben elmondják az illető családnevét hang nélkül akár (szájról is olvasnak, a jelnyelv egyik fontos kiegészítése), utána ugyanezt a keresztnévvel is. Viszont ha a családnév foglalkozásra utal (pl. Kovács, Asztalos, Hegedűs stb.), akkor eljelelik e szó jelnyelvi megfelelőjét és utána jön a keresztnév kezdőbetűjének eljelelése és kimondása hang nélkül, vagy hanggal.

Tehát ha valakit például Szabó Bélának hívják akkor így kell elképzelni e név jelnyelvi megfelelőjét:

[szabó, mint foglalkozás jelnyelven], majd B jele és közben mondani kell a Bélát.

Vagy ha valakit mondjuk, Liptószentmiklósi Miklósnak hívják, akkor így kell eljelelni:

L I P T Ó lebetűzve jelnyelven [szent jelnyelvi megfelelője], majd M jele és kimondjuk a Miklóst, végül I jele, majd még egyszer M jel, kimondva Miklóst újra, hiszen névről beszélünk.

Aztán a nem gyakori családneveket, ami nem utal sem helységre, sem semmi másra, azt egyenként le kell betűzni jelelve. Például Rottenhoffer Balázs: R O T T E N H O F F E R lebetűzve jelelve, majd B jel és közben kimondva Balázs.


Igazából ezt személyesen kell megtapasztalni, mert írásban nem nagyon megy át, hogy a siketek hogyan jelelik el a neveket.


Bármilyen kérdésed van, szívesen válaszolok!


Egy fiatal siket srác.

2010. dec. 5. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Mutogatni a hallók szoktak, amikor pótolni kell a beszédet. Ez egy szavak nélküli kommunikációs módszer, amikor jeleket mutatnak a kezükkel, mint a pantomimben.


A jelelőknek rendszerint van egy jelnevük is, ami többnyire egy külső tulajdonságot jelenít meg, vagy az illető nevéből származik. De lehet más jellegű is. A jelnév az indián nevekhez hasonlít.

2010. dec. 5. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Betűkre is vannak kézjelek.
2010. dec. 5. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm első válaszoló, most már ezt is tudom, h nem mutogattok, hanem jeleltek. Azt is nem rég tanultam csak meg, hogy nem süket, hanem siket. Köszönöm az átfogó válaszodat.
2010. dec. 5. 21:33
 5/7 anonim ***** válasza:
16:29!!!!! légyszi válaszolj nekem! mennyi ideig tartott megtanulnod a jelbeszédet? köszi!
2010. dec. 6. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%

Szia!


Kb. 2 hónap volt az alapok elsajátítása, de még egy év kellett, mire autodidakta módon meg tudtam tanulni kisebb-nagyobb kihagyásokkal olyan szintre, hogy elég jól megértessem magam. Ma igen ritkán mozgok hallássérültek között sajnos. Miért kérdezed? :)

2010. dec. 6. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
köszi szépen a választ, csak azért mert szeretném én is megtanulni:) köszi :)
2010. dec. 7. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!