Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mit takar a 'felebarát'...

Mit takar a 'felebarát' 'felebarátom' kifejezés?

Figyelt kérdés

Gondolom nem azt hogy csak félig a barátom....

Kikre mondják ezt?


2009. márc. 25. 12:16
 1/6 anonim ***** válasza:
91%
Nem egyértelmű. A zsidóknál eredetileg általánosan a zsidókra használták, vagyis akivel egy nemzetségbe tartoztak, de valamikor ezt az értelmet leszűkítették, máskor kibővítették. Keresztényi értelemben általában az embertárasakra értendő, de néha ott is csupán a többi keresztényre használják.
2009. márc. 25. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
61%

Amikor Jézus azt mondta a farizeusnak, hogy az a második legnagyobb parancsolat, hogy szeretnünk kell a felebarátunkat, mint önmagunkat, az Izraelnek adott egyik törvényre utalt, mely a 3Mózes 19:18-ban van feljegyezve. Ugyanabban a fejezetben a zsidókat felszólították, hogy izraelita társaik mellett másokat is tekintsenek a felebarátaiknak. A 34. vers így szól: „A jövevény, aki jövevényként lakik köztetek, legyen számotokra olyan, mintha közületek való bennszülött volna; és szeresd őt, mint önmagadat, mert ti is jövevények voltatok Egyiptom földjén.” Magyarán a nem zsidókkal is szeretettel kellett bánniuk, különösen a prozelitákkal.


Jézus korának zsidó vezetői azonban másként vélekedtek. Némelyikük azt tanította, hogy a „barát” és a „felebarát” kifejezés csak a zsidókra értendő, a nem zsidókat pedig gyűlölni kell. Ezek a tanítók úgy gondolkodtak, hogy az istenfélő embereknek megvetően kell bánniuk az istentelenekkel. „Ebben a légkörben lehetetlen volt, hogy kialudjon a gyűlölet tüze, hiszen állandóan táplálták” — fogalmaz egy forrásmű.

Jézus foglalkozott ezzel a kérdéssel a hegyi beszédben, és rávilágított, hogy kikkel kell szeretettel bánni. Ezt mondta: „Hallottátok, hogy megmondatott: »Szeresd felebarátodat, és gyűlöld ellenségedet.« Én azonban azt mondom nektek, hogy szeressétek ellenségeiteket, és imádkozzatok azokért, akik üldöznek titeket, hogy égi Atyátok fiainak bizonyuljatok, mivel ő felhozza a napját gonoszokra is, jókra is, és esőt ad igazságosaknak is, és igazságtalanoknak is” (Máté 5:43–45).


Egy másik alkalommal egy törvénytudó zsidó megkérdezte Jézustól: „Ki valójában a felebarátom?” Jézus egy példázattal válaszolt, melyben egy szamáriai férfi meglát egy zsidót, akit megtámadtak és kiraboltak. Noha a zsidók általában megvetették a szamáriaiakat, ez a férfi ellátja a zsidó sebeit, és elviszi egy fogadóba, ahol biztonságban felgyógyulhat. Mi ebből a tanulság? Az, hogy a felebaráti szeretetet olyanok iránt is ki kell mutatnunk, akiknek más a nemzetiségük, a vallásuk vagy a bőrszínük (Lukács 10:25, 29, 30, 33–37).


Ez nem elég egyértelmű? De, a Biblia mindig elég egyértelmű, az emberek teszik homályossá, érthetetlenné a mítoszaikkal, filozófiáikkal, amit belevisznek.

2009. márc. 25. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Igen, kedves 13:19-es, teljesen egyértelmű, csak mondok egy meglepőt: nem mindenki veszi készpénznek, és cselekszi betű szerint a Bibliát. Sok embert (a legtöbbet talán) a "filozófiáik, mítoszaik" befolyásolja, hogy hogyan gondolkozzanak dolgokról, hogyan értelmezzenek szavakat. Elképesztő, ugye? Ráadásul ezt a kétértelműséget még Te is leírtad a válaszodban, szóval érthetetlen a az utolsó megjegyzésed... de legalább írtál valami okosat, és megint kioktathattál egy "hitetlent".
2009. márc. 25. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Lukács evangéliuma 10.rész 25-37:


És ímé egy törvénytudó felkele, kísértvén őt, és mondván: Mester, mit cselekedjem, hogy az örök életet vehessem?

Ő pedig monda annak: A törvényben mi van megírva? mint olvasod?

Az pedig felelvén, monda: Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből és teljes lelkedből és minden erődből és teljes elmédből; és a te felebarátodat, mint magadat.

Monda pedig annak: Jól felelél; ezt cselekedd, és élsz.

Az pedig igazolni akarván magát, monda Jézusnak: De ki az én felebarátom?

Jézus pedig felelvén, monda: Egy ember megy vala alá Jeruzsálemből Jerikóba, és rablók kezébe esék, a kik azt kifosztván és megsebesítvén, elmenének, és ott hagyák félholtan.

Történet szerint pedig megy vala alá azon az úton egy pap, a ki azt látván, elkerülé.

Hasonlóképen egy Lévita is, mikor arra a helyre ment, és azt látta, elkerülé.

Egy samaritánus pedig az úton menvén, odaért, a hol az vala: és mikor azt látta, könyörületességre indula.

És hozzájárulván, bekötözé annak sebeit, olajat és bort töltvén azokba; és azt felhelyezvén az ő tulajdon barmára, vivé a vendégfogadó házhoz, és gondját viselé néki.

Másnap pedig elmenőben két pénzt kivévén, adá a gazdának, és monda néki: Viselj gondot reá, és valamit ezen fölül reáköltesz, én mikor visszatérek, megadom néked.

E három közül azért kit gondolsz, hogy felebarátja volt annak, a ki a rablók kezébe esett?

Az pedig monda: Az, a ki könyörült rajta. Monda azért néki Jézus: Eredj el, és te is a képen cselekedjél.

2009. márc. 25. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Ha úgy gondolod, hogy erre a kérdésre a válasz még nem teljes vagy hibás..."


Bocsi, de az első válaszod nem tünt teljesnek, sőt mindenben pontosnak sem, ezért bátorkodtam kiegészíteni.

Ezért kár lenne nekem ugranod, mert magad is láthatod, mit írtál!

Csak leírtam, hogy eredetileg a Törvény alatt, az Írások szerint is mindenkire vonatkozott a kifejezés. Az más kérdés, hogy volt amikor önkényesen leszűkítették a jelentését. Nem hiszem, hogy rászolgáltam az arroganciádra.

2009. márc. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Boncius válasza:
a. m. embertárs; a régi nyelvben egyszerüen csak: fél. P. a Halotti Beszédben: látjátok feleim szemetekkel mik vagyunk; Balassinál, Heltainál s másoknál is. Az ily értelemben vett fél szót a szláv eredetü barát (mely eredetileg testvért jelent) szorította ki a közönséges nyelvhasználatból.
2015. febr. 25. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!