Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hisztek a közvélemény kutatáso...

Hisztek a közvélemény kutatásoknak? Ha igen, melyik céget tartjátok a leghitelesebbnek?

Figyelt kérdés
2009. máj. 13. 21:37
 1/4 anonim ***** válasza:
84%

Nem! 3. éve tanulok statisztikát, és mindig mérges leszek, amikor látom, hogy az ilyen felmérésekben milyen ordító módszertani hibákat vétenek! A legtöbb közvéleménykutatás kisebb-nagyobb mértékben manipulatív. Itt olyanokra gondolok, hogy pl. nem adnak meg nyitott válaszlehetőséget, de kötelező egyet kiválasztani; vagy a súlyozásnál sok aránytalanság kijön; sok múlik a diagramok skálázásán is, stb.

"Statisztikával mindent és mindennek az ellenkezőjét be lehet bizonyítani." - A tudományos életben azért nem, de a közéletben sajna igen. :I

2009. máj. 13. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
71%
Nem. Főleg, hogy a teljesség igénye nélkül készülnek. Persze ahhoz, hogy teljesen jók lehessenek, mindenkit meg kellene kérdezni mindenről. :-) Ez viszont csak népszámláláskor történik meg.
2009. máj. 13. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Ja, igen, és eszembe jutott egy, akiknek már többször is írtam, de eddig süket fülek vagy SPAM-szűrőjük van. A kérdés háziállatokra vonatkozik, kinek mi van. A válaszlehetőségek: Kutya, Macska, Semmilyen... Hát én nem tudom, kik állították össze, de a kutyán és a macskán kívül azért van még nagyon sokféle háziállat lehetőség.
2009. máj. 13. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
85%

Nem hitkérdés. Vannak profi és selejtes közvéleménykutatások. Az utóbbiba tartoznak az internetes "felmérések" és sok más, sajtóban megjelenő, nem reprezentatív felmérés. Az előbbibe a jólismert nagy intézetek (pl. Szonda, Medián, Forsense stb.) felmérései.


A közhiedelemmel ellentétben a nagy közvéleménykutatók nem manipulálnak, hanem egyrészt az ő kutatásaik alapján cikket író újságírók manipulálnak, másrészt azok manipulálják önmagukat, akik nem tudják, hogyan kell közvéleménykutatást olvasni, de azért olvassák és "következtetéseket" vonnak le. Példa: 2002-ben a nagy közvéleménykutatók a választáson kb. 45:55 és 52:48 közötti baloldal-jobboldal arányt valószínűsítettek. A választási eredmény ettől ugyan eltért (54:46), de a kutatóintézetek egyáltalán nem tartották biztosnak a jobboldali győzelmet. Mégis az rögzült az emberek fejében, hogy a kutatóintézetek tévedtek, mert korábban ők a saját vágyaikat vagy félelmeiket olvasták bele a közvéleménykutatók cikkeibe ahelyett, hogy a cikkeket olvasták volna.


Nem az intézetekkel van a baj, hanem azokkal, akik dilettáns módon olvassák a kutatási eredményeket. Egyébként szerintem a Medián a legpontosabb, de a többi is eléggé pontos.

2009. máj. 14. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!