Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Kedves szülők és fiatalok,...

Kedves szülők és fiatalok, mit szólnátok ha létrejönne egy ilyen szervezet országos szinten?

Figyelt kérdés

Gondolkoztam sokat azon, hogy milyen módszerekkel lehetne a mai fiatalokat közelebb hozni a hagyományokhoz a természethez és a testmozgáshoz, és rájöttem, hogy létre kellene hozni országos szinten egy olyan szervezetet mint amilyen anno a leventemozgalom, vagy a cserkészet volt. Körülbelül így nézne ki:

6 (vagy 8,12,14)-18 éves korig lenne kötelező járni rá. Fontos programok:

- kötelező sport, főként csapatjátékok, ahol közelebb kerülhetnek egymáshoz, valamint megtanulnak csapatban dolgozni

- természetjárás, a természet megismerése, ismerkedés a növényekkel, állatokkal, a környezettel

- hagyományok ismerete, népszokások, megismerkedni a fontosabb ünnepekkel, a magyar történelem fontos eseményeivel, esetleg néptánc

- kézműves foglalkozások, esetleg fazekasság, kerámiázás, szövés, varrás, stb.

- szociális feladatok ellátása, ez alatt gondolok a szemétgyűjtésre, parkok rendezésére, esetleg parlagfűszedésre (aki allergiás az értelemszerűen nem)

- sportrendezvények a tagok között, éves bajnokság!

- egészséges életmód megismertetése a fiatalokkal, étkezés, stb.


Tisztában vagyok azzal, hogy jelenleg ehhez a magyar oktatásnak nincs erre pénze, de tegyük fel ha létezne, ti hogyan vélekednétek egy ilyen megmozdulásról?


2012. jan. 27. 11:01
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Valamint felhívnám a fiatalok figyelmét a felelősségre. Életmód alatt felvilágosíttatnám őket a káros szenvedélyekről. Alkohol, drog, dohányzás, gyógyszerek, stb. Tudják, és értsék meg azt már gyerekkorukban, hogy a saját egészségük és a jövőjük a saját felelősségüktől függ. Sok gyerek ennek nincs tudatában, mivel otthon nem ezt látja. Persze ebbe bevonnám a szülőket is.
2012. jan. 27. 12:51
 12/19 anonim ***** válasza:

Miért kell neked iskolai keretek között gondolkodnod? A felsorolt programok mindegyike elérhető szervezett formában iskolán kívül. Akinek nincs rá igénye, azt minek akarod rákényszeríteni?


Csak hogy a saját példámat írjam le: mindig is utáltam a csapatsportokat, béna voltam a fociban is. Azonban több egyéni sportot is űzök mind a mai napig.


A szociális feladatokat pedig nem a diákoknak kell ellátniuk, hanem az államnak.

2012. jan. 27. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

A csapatsportoknak az a lényege, hogy a csoportba való beilleszkedést elősegítsék. Azért mert nálad ez nem így sikerült az vagy a te hibád, vagy a közösségé és a tanárodé.


Nyugodtan lehet a diákokat munkával foglalkoztatni, nem lesz tőle semmi bajuk.

2012. jan. 27. 13:14
 14/19 anonim ***** válasza:
Miféle csoportba való beilleszkedést? És ha én nem akarok abba a csoportba tartozni?
2012. jan. 27. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

Kérdező, ez mind szép és jó, HA valakit érdekel.


Ha érdekli a gyereket, anélkül is el lehet rá küldeni, hogy rákényszerítenéd azokra, akiket nem érdekel.


Pl. nekünk volt kötelező néptánc egész általános iskolában, az osztály fele gyűlölte, mint a mocskot, mert akinek egyszerűen nincs ritmusérzéke, vagy nem szeret táncolni, az ezt kellemetlennek találja! Ráadásul haszna sem volt, mert én pl. nem emlékszem szinte semmire az egészből, és még a tanár is piszkálta azokat, akik bénák voltak.

Egyszerűen semmi értelmét nem látom az ötleteidnek mert:

- testnevelés órán minden normális helyen vannak csapatjátékok (nálunk minden órából legalább 15-20 perc arra ment rá), de ettől még NEM tanulnak meg csapatban dolgozni a gyerekek. Ha valami elősegíti a csapatos munkát, akkor már azok a közös projektek, házik, kutatómunkák, nem a kidobós. De az is benne van a pakliban, hogy van aki nem akar beilleszkedni a csapatba, vagy egyszerűen jobban megy neki az egyéni munka. Mindenki másban jó, és nem hiszem, hogy erőltetni kéne ezt a csoportos-közösségtudatot, mert nem mindenkinek jó.

- természetjárás: szintén minden iskolában elérhető hétvégi programként

- növények/állatok megismerése: biológia meg környezettan óra a neve.

- hagyományok, történelem: társadalomismeret, történelem óra

- kézműves foglalkozások: szintén minden iskolában elérhető! a legtöbb helyen háztartástan-óra keretein belül kötelező is.

- szociális feladatok: a szemétgyűjtés a kukások feladata, meg a takarítónőé, a parlagfűírtás meg az önkormányzaté, a városé, a parkrendezés szintén. ez nem a kommunizmus, hogy a közjó érdekében "csicskítsuk" a gyerekeket, nem rabszolgák. én legalábbis meglehetősen fel lennék háborodva, ha kötelező jelleggel olyan munkát végeztetnének a gyerekemmel, ami más fizetett munkája, csak nem végzi el rendesen. az más kérdés, ha valaki önkéntesen, szívesen tesz ezért, de kötelezővé tenni, na azt már nem!

- sportrendezvények: mondd már, ez is hol nem létezik?

- egészséges életmód, káros szenvedélyek bemuatása: évi kb. 3 előadás van mindről, de egyik gyereket sem érdekli nagyon. így is kötelező. amíg a szüleik, környezetük nem mutat nekik jó példát, biztos lehetsz benne, hogy nem az iskolai előadás fogja őket meggyőzni.


Magyarán hülyeségnek tartom az ötleted, mert ennek a 95%-a már létezik, csak nem kötelező formában, a dolgok erőltetését pedig mindig is idegesítőnek tartottam. Ha a gyerek önként csinálhat valamit, akkor azt sokkal nagyobb kedvvel teszi, mint kötelezően. A kötelezéssel még azt is sikeresen megutáltatják velük, amit amúgy lehet, hogy szívesen csinálnának.

2012. jan. 27. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok. Nálunk általános iskolában rengeteg lehetőség volt, emellett sport és nyelv tagozatos általános iskolába jártam, így a sportra és nyelvtanulásra alapból rá voltam kényszerítve. Kosarazni imádtam, de a válogatott csapatot rühelltem, így néhány év után ott is hagytam és csak a hobbiszintű versenyekre mentem el, ahol a csapat is elég "link" volt, szerettük egymást. :) A másik kötelező sport az úszás volt, télen GYŰLÖLTEM, ahogy most is, versenyezni is utáltam, de arra jó volt, hogy megtanuljam néha összeszorított fogakkal igenis meg kell csinálni a dolgokat, nincs más választás. Ezen felül nálunk mindig volt "7 próba", két túra, bicikli túra, kenu túra, éjszakai bátorságpróba, x táv lefutása, biciklizése, meg nem is tudom mi volt, aki teljesítette év végén jutalmat kapott.


Volt sportnapunk is, ezen is MINDENKI aki teljesítette az 5 feladatot aznap, kapott egy kitűzőt, ha először akkor bronzot, következő évben ezüstöt, stb és mindig ünnepélyes keretek között adták ezeket át, ezzel is ösztönözve.


Rész lehetett venni kézműves foglalkozásokon, néptánc órán, nem egyszer mentem drog ellenes vetélkedőre is.


Szerintem ezt kéne minden iskolában megteremteni, foglalkoztatni kéne a gyerekeket, néha olyat is kéne csinálniuk, amit nem szeretnek, de adnának célt, amiért érdemes küzdeni. Az általános iskolával szemben, nálunk gimiben SEMMILYEN lehetőség nem volt. Se sport, se semmilyen szakkör. Nekem ez hiányzott is, illetve a nyári táborokat is többnyire 16 év alatti korosztálynak szervezik, szóval duplán rossz, mert már oda sem mehetnek ilyen korban a fiatalok.


A sport amúgy nem csak a csapatmunkára tanítja meg az embert, hanem kitartásra és arra is, hogy a döntéseinkért/tetteinkért vállalni kell a felelősséget. Minket, a csapatot nem egyszer tört össze az edzőm lelkileg egy-egy meccsen, de ez megtanított arra, hogy ha nem passzolok időben, nem dobom el azt a labdát, amikor kéne, nem figyelek a társaimra, akkor azon lehet egy megyei bajnoki cím úszik el...


Ja, és a gimi egyetlen pozitív kezdeményezése vagyis programja az volt, hogy belementek, hogy a rendőrség tartson egy drog ellenes és biztonságos vezetés "kampányt" a suliban, erre volt egy egész napunk. Ki lehetett próbálni egy speckó autóval a "jeges úton" való vezetést, milyen érzés, amikor megfog a biztonsági öv és a vége az volt, hogy levetítettek nekünk egy fél órás filmet, részben tényekkel, adatokkal, valódi disco baleseteknél készült képekkel. Utána pedig egy szimultáción mutatták be a videón, hogy mi történik egy ilyen baleset után, hogyan értesítik a szülőket. Terjed az interneten egy szöveg egy lány utolsó telefonhívása néven (aki még nem látta, annak érdemes elolvasni), ezt elég hűen felvették és a végén, amikor lány már haldoklott benyomták alá ezt a szöveget. Amikor felkapcsolták a lámpákat az ÖSSZES lány bőgött, vagy legalábbis nyelte a könnyeit. :) A fiúk sem nevettek. Iszonyatosan hatásos volt és nagyon sajnálom, hogy pl ezt a videót nem mutatják meg MINDEN fiatalnak. Kb sokkban volt mindenki utána...

Szerintem erre is szükség van, szexuális felvilágosításból is valami sokkal hatásosabb kéne, stb stb. Tehát gyökreiben változtatnám meg nagyon nagyon sok tanóra alapsémáját, beletennék egy-két új órát, pl miért ne lehetne külön életmód óra, amibe a felvilágosítástól kezdve, az egészséges táplálkozásig, mozgás fontosságáig minden benne lehetne. Heti egyszer-kétszer mindenki kibírja, itt lehetnének akár csapatépítő játékok, de beszélgethetnének nyíltan a védekezés fontosságáról is.

2012. jan. 27. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:
Örülök neki, hogy megosztjátok velem az élményeiteket, észrevételeiteket. Igazatok van, tényleg nem jó ha erőltetjük, ugyanis az egyfajta lelki terhet fog jelenteni a gyereknek. Valahogy meg kell inkább találni a módját, hogy felhívjuk rá a figyelmet.
2012. jan. 27. 15:30
 18/19 A kérdező kommentje:
Szerintem itt jön a képbe a szülő. Ha a gyerek látja hogy a szülő milyen jókedvvel és szenvedéllyel teszi, akkor a gyerek is valószínűleg elkezdi utánozni.
2012. jan. 27. 15:31
 19/19 anonim ***** válasza:

Elvileg ezeknek mind az iskolai kereteken belül kell(ene) megvalósulnia. Az én gyerekeim sulijában nagyrészt ez működik.


Írod, hogy ehhez a magyar oktatásnak nincs pénze. Jó, de akkor honnan lenne erre a programra? Ehhez mind kell szervező, oktató, stb. Akkor nem egyszerűbb, ha az oktatásból hiányzó dolgokat megpróbáljuk jobban beilleszteni?

Fizetőssé pedig nem lehet tenni, mert sokan nem engedhetik meg maguknak.

2012. febr. 10. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!