Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi számít közterületnek, és...

Mi számít közterületnek, és jogos-e ha valakit elzavarnak ha a kerítése melletti bokrokról eszi a gyümölcsöt?

Figyelt kérdés
2009. jún. 7. 21:48
 1/8 anonim ***** válasza:
93%

Az önkormányzati előírástól függ, ha az önkormányzat előirta az ültetést, de azt a lakónak kellett elvégezni, akkor a fa az ő tulajdona, bár közterületen áll. Ha az önkormányzat ültette, akkor lehet enni belőle.

(Egyébként a gyümölcsfákat általában a lakók ültetik, az önkormányzatok max. diót ültetnek, vagy díszfát.)

2009. jún. 7. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De akkor én is a házam környezetét teleültethetem gyümölcsökkel és zavarhatom el az embereket, ha esznek onnan?


Jogszabályilag akkor nem lehet enni a gyümölcsből, ha a lakó ültette?

2009. jún. 7. 22:24
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Az utca, ha havat kell lapátolni, akkor magánterület, ha sóderkupac van rajta, akkor közterület-foglalási díjat szednek érte! :((


Most komolyan: a kerítésen kívüli rész természetesen közterület, de az úttest vonaláig a tisztántartásáról, gondozásáról (hólapátolás, fűnyírás, szemétszedés) az ott lakónak kell gondoskodnia! Nem kötelező fát, bokrot ültetni, de szabad. Mivel közterületen van, ezért nincs jogalapja senkinek az arra járót elzavarni, ha szed a gyümölcsből (ha ez nem jár rongálással).


Hasonló módon, amikor a kerítés melleti fa ága átnyúlik a szomszédba, a szomszéd jogosan tartja meg az áthullott termést, vagy akár le is szüretelheti az átnyúló ágat! (rosszabb esetben le is vághatja)

2009. jún. 7. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
72%

Nem ültetheted tele a házad előtt fával, mert csak annyi és olyan fát ültethetsz, amennyit az önkormányzat előír.

Nálunk pl. a ház előtt 3 fát írnak elő, ebből csak 1 lehet gyümölcsfa. Ha az egyik elpusztul, akkor jelenteni kell az önkormányzatnál és köteles vagyok újat ültetni helyette. A rendelet szerint a fák az én tulajdonomban állnak, nekem ültetni, gondozni, pótolni.

2009. jún. 7. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
És málnabokrot?
2009. jún. 7. 22:41
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Nézd meg a helyi rendeletet, mert úgy látom mindenütt mások az előírások. Nálunk pl. a kutya se törődik mit ültetek, se minimum, se maximum nincs megadva, csak rendezett legyen! Málnát azt felénk nem ültetnek az utcára, sövényféléket, tiszafát, szilvát, meggyet, cseresznyét szokás errefelé kiültetni, de senki nem szól, ha szedsz belőle, csak ne tördeld az ágait! Létrával úgyse jön senki szüretelni!
2009. jún. 7. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Ma megfenyegetett egy bácsi, mikor ettünk málnát, a kutyáját is ránk akarta uszítani, be is szólt neki, hogy gyere Pici :)
2009. jún. 7. 22:48
 8/8 anonim ***** válasza:

Most akkor tényleg érdekelne, hogy van-e általános érvényű rendelet erre a ház előtti gyümölcsfa problémára!

Mert Magyarországon a legtöbb falusi ház (városokban konkrétabban szabályozzák) hasonló elrendezésű, nem körülzárt 'előkerttel' rendelkezik. Lehet különbség abban, hogy én ültettem, vagy az önkormányzat? Persze az önkormányzat gyümölcsfákat nem szokott ültetni. Van ezek tulajdonviszonyáról valami általános szabály?

2009. jún. 8. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!