Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Evolúció során megtörténhet,...

Evolúció során megtörténhet, hogy kihal valamelyik érzékszervünk? (látás, hallás, ízlelés, tapintás, szaglás)?

Figyelt kérdés
van erre esély?

2013. jan. 13. 08:57
 1/9 anonim ***** válasza:
75%

Ez már megtörtént, egyszer legalábbis biztosan. Elvesztettük azt az érzékünket, mely a veszélyre, vagy veszélyes ételre, bogyóra figyelmeztet miket pl. Érdemes utánaolvasni, hogy a nagy tsunamik, földrengések, egyebek idején alig pusztult el állat, csak az, amelyik meg volt kötve, be volt zárva, vagy beteg volt. Az állatok megérzik ezeket a dolgokat, ahogy azt is tudják általában, mit ehetnek és mit nem. Mi ezt a civilizációnak, társas és tömeges együttélésnek köszönhetően elvesztettük, műszerekkel és felvett tudással próbáljuk helyettesíteni.

Persze rossz megérzések, meg ilyesmik szoktak lenni, de ezek becsapós dolgok, elképesztő, mire képes az agy...


Az öt alap érzékszervünk is jócskán tompult az evolúció folyamán, mivel nem volt rájuk ilyen mértékben szükség. Az erre fordított energiákat a test a gyarapodásra, agytérfogat-növelésre fordíthatta.

2013. jan. 13. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Előfordulhatna, az esetben, ha adott érzékszerv nélkül megnőne a párosodási esélyünk. Ha a nők mostantól pl csak a rosszul ízérzékelő férfiakkal lennének hajlandóak élni, akkor pár száz generáció múlva már kialakulna egy ízérzékelés nélküli generáció. Feltéve persze, hogy mindegyik férfi őszintén bevallja, hogy ő mennyire érzi az ízeket :D


Amúgy nem igazán. Hacsak nem egy olyan érzékszervről van szó, ami valamilyen szempontból hátrányt okoz, és előnybe kerül az, akinek nincs. Semmilyen olyan érzékszervünk nincsen, amire ez igaz lenne. Az evolúció csak azt szelektálja ki, ami szaporodási/túlélési hátrányt okoz. De igazából nálunk, embereknél az evolúció már nem igazán tud működni (jelenleg) mivel egyszerűen kiszűrjük egyre jobban a környezeti ártalmakat, és csak a rendkívül élettelen génkombinációk nem tudják tovább örökíteni a génjeiket. Ez persze a teljes populációt nézve lesz csak igaz...

2013. jan. 13. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
értem, nagyon köszönöm. Pont a szaporodással kapcsolatba van a kérdés, mégpedig a tapintás. Kihalhat e a bőr érzékenysége hogy ne érezzék a nők, mikor az erogén zónát simogatják?
2013. jan. 13. 09:17
 4/9 anonim ***** válasza:

Első vagyok, végül is nem válaszoltam az alapkérdésre: esély mindig mindenre van, de erre rendkívül kevés, egyelőre elképzelhetetlen, hogy bármelyik érzékszervünk feleslegesnek bizonyulnak (az ízlelés is nagyon fontos, ha egy ételnek rossz íze van, jó eséllyel romlott, vagy mérgező). A többi meg egyértelmű, miért fontos.


Egyébként egyetértek Sir Butcherrel, egyedül annyit fűznék hozzá, hogy nem csak és kizárólag azok fejlődnek át, változnak meg az evolúció során, amelyek hátrányt okoznak, hanem idővel (jópár ezer év) azok is, amelyek feleslegesnek bizonyulnak teljesen, vagy olyan mértékben. Sok etológus, biológus könyvét olvastam evolúcióval kapcsolatban, és ebben szinte mind egyetértenek.


Ja igen, bár kérdéshez nem kapcsolódik, lehet, hogy ki is írok majd vele egy újat:

Valakinek van ötlete, hogy a csuklásnak mi a szerepe? Legjobb tudomásom szerint egyelőre nem találták az okát, előnyeit ennek a folyamatnak, elméletek persze vannak, miért megy végbe, de bizonyíték nincs egyikre sem.

2013. jan. 13. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Megtörténhet, de nem csak akkor, ha növeli a szaporodási esélyt, már akkor is lehetséges, ha nem csökkenti. Volt már ilyen, pl. azért van szükségünk külső C vitamin forrásra, mert elromlottak a C vitamin termelésért felelő gének, mivel viszont az étrendből eleget magunkhoz vettünk (illetve vettek azok az őseink, amiknél ez megtörtént), ez nem lett hátrányos. Aztán sok százezer évvel később a skorbutos tengerészek már nem jártak jól vele, de az már más lapra tartozik.
2013. jan. 13. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Lehetséges olyan, hogy az érintés érzékelése csökkentené a szaporodást? példát tudnál mondani rá?
2013. jan. 13. 10:19
 7/9 anonim ***** válasza:
Első vagyok ismét. Ez az egyik elgegyértelműbb szerintem, az ember azért él nemi életet, mert élvezi, és mivel élvezi, szívesebben műveli, mintha esetleg fájna vagy egyáltalán nem érezné, ergo szaporodási szempontból semmiképpen nem előnyös, ha a tapintás elveszítjük, mert az egyik legfontosabb vonzereje a szexuális életnek elveszik. A kevesebb nemi együttlét sivár és gyermektelen(ebb) kapcsolatokat szülne, amivel aztán szépen lassan kihalna a fajunk.
2013. jan. 13. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Értem nagyon köszönöm :)
2013. jan. 13. 21:57
 9/9 anonim ***** válasza:

Még példát is ismerünk erre:

[link]

[link]

2013. jan. 14. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!