Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Bármilyen magyar, másokat nem...

Moonlit kérdése:

Bármilyen magyar, másokat nem sértő főnév lehet vezetéknév?

Figyelt kérdés
A kérdés az lenne, hogy névváltoztatáskor fel lehet-e venni olyan vezetéknevet, ami megfelel ugyan minden szabálynak (nem sért senkit semmilyen alapon és magyar), ugyanakkor Magyarországon példa nélküli vagy rendkívül ritka a viselése? Például Fémes, Acél, Szürke, Bronz, Matt, stb.

2014. máj. 10. 14:13
 1/7 A kérdező kommentje:
Tekintve milyen ugyan ritka, de valós nevek létezéséről találtam információt (például Fityma, Faszt, Here, Suhajda, Nagyfejü, Kövér), a kérdésben szereplők és hasonlók még kifejezetten értelmesnek hatnak.
2014. máj. 10. 14:22
 2/7 anonim ***** válasza:
Gondolom itt is úgy van, mint a keresztneveknél, hogy egy listából választhatsz. Ha nincs rajta akkor külön kérvényezni kell, aztán vagy elfogadják, vagy nem.
2014. máj. 10. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Egy olyan lista hasznos lenne, de a Nyelvtudományi Intézet csak utónevekkel foglalkozik (tudtommal) és ahhoz tart fenn listát, a vezetéknevekről szóló listák viszont nem jelölnek anyakönyvezhetőnek egy nevet sem szemben az utónév-listákkal.


Az ide vonatkozó törvényben (2010. évi I törvény az anyakönyvi eljárásról) csak annyi szerepel, hogy nem lehet különös méltánylás nélkül felvenni magyar hagyományoktól eltérő hangzású, magyartalanul képzett, történelmi és régies írásmóddal írott családi nevet, illetve tiltott a személyhez fűződő jogot sértő családnév. Ennek van egy tavalyi módosítása, de nem tartalmaz eltérést csak pár kiegészítést, mint hogy különös méltánylást érdemlő körülmények kellenek öt éven belüli újbóli névváltoztatáshoz és hogy a szülő nemének megváltozása utáni névváltoztatást nem lehet feljegyezni a gyereke(i) anyakönyvi bejegyzésébe.


Van információ bőven, csak épp lista nincs kérvényezhető családnevekről.

2014. máj. 11. 06:00
 4/7 A kérdező kommentje:

Na jó, befejezem az online keresést és elmegyek a helyi anyakönyvvezetőhöz ezzel a kérdéssel.

Aztán megválaszolom magamnak itt is.

2014. máj. 11. 06:05
 5/7 A kérdező kommentje:
Na, az anyakönyvvezető nem illetékes ilyen válaszadásra, viszont amit sikerült kiderítenem, hogy sajnos itt nincs lista, bármilyen a jogszabályoknak megfelelő név kérhető, viszont a miniszternek saját szubjektív hatásköre van, hogy elfogadja-e vagy sem, így technikailag részben a szerencsén és a miniszter aktuális hangulatán is múlhat, ha nincs az embernek mondjuk olyan indoka (és most élnék némi túlzással), hogy mondjuk sorozatgyilkosok a szülei.
2014. máj. 12. 18:16
 6/7 anonim ***** válasza:

Ismertem Acél nevű embert, bár Aczélnak írta a nevét.

A Bronz vezetéknevet valamilyen regényben olvastam, a Réz családnév viszont eléggé elteredt, Kosáriné Réz Lola, vagy Réz Pál nevű fordítók is éltek.

A szín-nevek is gyakoriak, bár én a Szürke nevet szintén kicsit csúfolódásra alkalmat adónak érzem, a szamárra utaló kicsengés miatt...


Kérdező, jutottál már valamilyen elhatározásra?

2014. máj. 13. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

#6 Julianna:

Igen, már az eredeti kérdéskor volt elhatározás,csak pont azt nem akartam leírni ide, csak ahhoz valamilyen tekintetben közel állókat. Már egy éve megfogalmazódott a gondolat és bőven gondolkodtam rajta, rengeteg névlistát átnéztem, válogattam össze neveket, leírtam őket újra és újra csak hogy jobban lássam el tudnám-e képzelni, hogy úgy mutatkozok be vagy írok alá valamit bárhol is, végül egy olyan névre jutottam, ami teljesen úgy hangzik, mint egy szokványos vezetéknév mégse találtam egy ilyen listában se, viszont plusz értéke, hogy még csak nagyon rosszindulatúan belemagyarázva se lehet sértőnek nevezni (mint a Fehért például, ami a legelső ötletem volt).

És úgy döntöttem leadom a kérvényt és lesz, ami lesz. Legrosszabb esetben van két fallback megoldásom, egyik az első Karate senpai-om és a mai napig általam legjobban tisztelt ember vezetékneve ha beleegyezik, ha nem, akkor is ott a másik, amivel el tudom képzelni magam és egyben ez a kettő olyan átlagos magyar, mégsem túl gyakori vezetéknév, hogy tényleg csak rossz napja kell legyen a miniszternek vagy az indoklásban kell hibát találnia, hogy visszadobja.

2014. máj. 14. 05:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!