Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Zsidóknál számit az hogy ki...

Zsidóknál számit az hogy ki melyik csoportbol származik? (Több lent)

Figyelt kérdés

Én zsidó vagyok. Viszont nem tudom ,hogy askenázi vagy szefárd.

Az lenne a kérdésem ,hogy ezt honnan lehet "kideriteni". És csak az askenázi zsidók beszéltek jiddisül vagy a szefárdok is?

És a zsinagógákban tök mind1 ,h ki askenázi vagy h ki szefárd vagy ezt is számon tartják?


Ui: helyesírasi hibákért ,bocs.



2015. márc. 12. 21:53
 1/7 anonim ***** válasza:
Mischung vagy ?
2015. márc. 12. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az apa hovatartozasa szamit ebben az esetben. Tehat, ha az apad szefard, akkor te is az vagy, ha apad askenazi, akkor az vagy. Ha viszont apad nem vallasos, de te vallasos akarsz lenni, akkor valaszthatsz, konkretan ismerek olyat, aki a jemeni ritust vette fel (ugyanis nem csak az altalad felsorolt ket fajta letezik). A feleseg mindig a ferje szokasait koveti. Tehat, ha askenazi no szefard ferfihez megy hozza, akkor o is szefard lesz.

A zsinagogaban annyi a jelentosege, h a kulonbozo ritusoknak kulon zsinagogaik vannak, ugyanis teljesen mas a liturgia.

Az imakonyv is kulonbozik.

A jiddis az askenaziak nyelve, a szefardok ladinot vagy az arabot beszeltek eredetileg. De manapsag annyira nagy az askenazi befolyas, hogy az ultraortodoxoknal a nem askenazi csaladok is a jiddist beszelik.

Hol szuletett az apad? Ha Magyarorszagon vagy mas kozep-kelet-europai orszagban, akkor nagy valoszinuseggel askenazi.

2015. márc. 12. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az előzőhöz annyit tennék hozzá, hogy a kelet-európai haszidok egy jelentős része is a szefárd rítust követi (sajnos már nem emlékszem, hogy pontosan mikor, és miért vették fel, csak arra emlékszem, hogy valamilyen politikai oka volt). Leginkább úgy tudod kideríteni, hogy beszélgetsz a rokonokkal. Ha ők sem tudják, vagy valamiért nem szimpatikus az a rítus, vagy közösség, ahova elvileg tartozol, akkor választasz magadnak rítust, senkit nem fog ez zavarni.
2015. márc. 13. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Hát, mifelénk ez úgy van, hogy amit a rabbi meg a kántor beszél, azon működik a közösség és pont. Én pl modern hébert tanultam, de az "új" rabbi a hagyományost használja, áttanultam. Ennek lényegesen kevesebb a jelentősége (és tapasztalatom szerint a dallamokban nincs számottevő különbség, a liturgiában pedig semmi az ég adta világon, ez csak kiejtési mód), sokkal jobban számít, hogy ortodox/neológ/reform vagy. Egyáltalán nem érdekel senkit, hogy te milyen kiejtéssel imádkozol, nem ez a meghatározó.

Jiddisül főként a német zsidók beszéltek.

2015. márc. 13. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ja, az imakönyv is annyiban különbözik, hogy a kezdő imakönyvből konkrétan ugyanaz van szefárd és askenázi kiejtéssel. Betűre ugyanaz a két könyv, csak a fonetikus átírás más...
2015. márc. 13. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Apám itt MO-n született.


A wikipédia állitása szerint voltak jiddisül beszélő szefárdok és ladnioul beszélő askenázik: "a Várban és a mai Víziváros egy részén éltek ladinót és jiddist beszélő szefárdok, illetve askenázik"


Az lehetséges ,h mindkettő ?

2015. márc. 14. 09:44
 7/7 anonim ***** válasza:

4-es: a ketto nem csak kiejtesben kulonbozik. Lehet, hogy egy magyar neolog zsinagogaban csak ennyit latsz belole, de menj el Izraelbe es nezz vegig egy igazi szefard es egy igazi askenazi istentiszteletet, eg es fold a ketto. De az imakonyv is sokban kulonbozik.

A kelet-europai haszidok nem igazi szefardok. Heberben kulon szo van ra, nuszach szfarad (azaz kb szefard ritus) a haszidok ritusa, mig a masik vagy adot hamizrach (azaz a kelet nepei) vagy nuszach szfaradi (azaz spanyol ritus) neven fut. A ketto kulonbozo!

Nem hinnem, hogy az askenaziak valaha is ladinot beszeltek volna, forditvaa viszont elkepzelheto.

2015. márc. 14. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!