Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért kezd akcentusom lenni?...

Miért kezd akcentusom lenni? Ez normális folyamat?

Figyelt kérdés
Külföldön élek, de nagyon odafigyelek arra, hogy szinten tartsam a magyar nyelv tudásomat. Ennek ellenére egyre jobban érzem magamon, hogy amikor magyarul beszélek, keresem a szavakat, akcentusom van bizonyos szavakban (erre mások hívták fel a figyelmemet). Olvastam olyan véleményeket, hogy egyesek szerint a külföldön élő magyarok "rájátszanak" az akcentusra, nem is igazi, csak úgymond "teszik magukat". Én mindenképp szeretnék ellene tenni, hiszen nem akarok rossz benyomást kelteni meg egyébként is ezt fontosnak tartom, de nem tudom, hogy hogyan tudnék ettől az akcentustól megszabadulni. A férjem nem magyar és nem is tud magyarul. Magyarokat nem ismerek a közelemben, napi szinten beszélek a családommal magyarul 30-40 percet, mégis ez a problémám. Pedig elvileg az anyanyelvnek nem lehet "kikopnia", nem? Más is tapasztalt ilyet?
2010. márc. 1. 20:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
75%
10 évet éltem külföldön, német nyelvterületen. Ez alatt nem felejtettem el semmit magyarul, és a mai napig ugyanolyan választékos stílusban, akcentustól mentesen és nyelvtanilag helyesen kommunikálok az anyanyelvemen, mint azelőtt. Ismerek több, mint 50 éve (1956 óta) kint élőket, akik szintén folyékonyan, akcentus nélkül beszélnek magyarul. Olyat is láttam, aki 3 éve kint van, és kérdezgeti, hogy "hogy is mondják ezt magyarul"? Na, az ilyet én majomnak tartom, nem tehetek róla.
2010. márc. 1. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
én is külföldön élek és a párom is külföldi. nekem akcentusom az nincs (vagy legalábbis nem vettem észre) viszont sokszor nem jut eszembe egy egy szó és keverem a két nyelvet. néha idegesítő tud lenni és tényleg hihetik azt hogy nagyra vagyok az angoltudásommal, pedig nem erről van szó.mivel nap mint nap csak az angolt használom ezért ha hazamegyek nehéz átállni a magyarra. hiszen néha azon kapom magam , hogy már angolul is gondolkodom .
2010. márc. 1. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy majomnak tartasz, de épp azt magyarázom, hogy nem tudom, hogy ez miért történik velem, én sem magyarul gondolkodom a legtöbbször már. Engem kifejezetten zavar ez, de nem tudom, hogy mitől van.
2010. márc. 1. 20:52
 4/11 anonim ***** válasza:

Szerintem mondhatni normális. Ismerősöm 20 évet élt Németországban, és amikor hazaköltözött, érződött a beszédjén, hogy kicsit németesen beszél. Meg sok dolgot németül mondott, nem azért, mert elfelejtett magyarul, hanem azért, mert bizonyos dolgokat ő a német nevén ismert meg, mint pl. a DVD-t, ugye németül betűzte, nem úgy, ahogy mi itthon. De senki nem gondolta úgy, hogy ő ezt direkt csinálja.

Az unokatestvérem pedig 3 éve él Németországban, úgy, hogy nagyon ritkán tud csak hazatelefonálni, mert se ideje, se pénze nincs nagyon. Kint nem ismer magyarokat, mindenkivel németül beszél. Ha hazajön látogatóba, saját elmondása szerint egy-két nap kell hozzá, hogy visszarázódjon.


Szerintem nálad is ez lehet a helyzet. Az, hogy naponta beszélsz fél órát magyarul, nem ugyan az, mintha egész nap magyarul kommunikálnál. Elszoksz tőle. Ha pár napra magyar környezetbe kerülnél, akkor szerintem te is visszarázódnál.

2010. márc. 1. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
53%
Nem tartalak majomnak. A majmokban az általad feltett kérdés meg sem fogalmazódik. Meg nem vagyunk egyformák sem.
2010. márc. 1. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Igen, egyszer visszaköltöztem Magyarországra 1 évre és csak az első 1 hét volt furcsa. Csak ha itt maradok, nem tudom fenntartani ugyanazt a szintet és mivel van egy kisbabám, akihez magyarul beszélek, elég furcsa lenne, ha akcentussal sajátítaná el a nyelvet.
2010. márc. 1. 20:57
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Édesanyám sokáig dolgozott Izraelben.Szeptemberben hazajött,utána hetekig akcentussal beszélt,pedig a néni és a család is magyar volt akiknél dolgozott. Ma már nincs akcentusa,néha igaz héber szavakat használ akaratlanul is.. :)

Egyébként ilyen rokonom nekem is van,akit majomnak titulált az egyik válaszoló. Férjhez ment Németországba,aztán amikor néhány hónap után hazajöttek,előadta magát,hogy"jaj,hogy is mondják magyarul?á,meg van!burgonya!" mondanom sem kell,mindenki kiröhögte! :)

2010. márc. 1. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A hangképzésed rááll a német hangzókra, amik a magyartól idegenek, aztán visszaállni lassabban, nehezebben megy. Van akinek úgymond rugalmasabb a szája és több nyelv hangzókészletét is képes használni, mások karakterekben, betűkben gondolkodnak, és egy jelhez egy hangot társítanak, nekik szokott ilyesmi problémájuk lenni.
2010. márc. 1. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nekem pluszban nehéz, mert a nyelv a szakmám szerves része (tanár vagyok), így egész nap csak angolul beszélek szinte és megkövetelik, hogy a kommunikációban nagyon jó legyek...csak hogyha egyik nyelvben nagyon jó vagy, akkor a másik valamennyit romlik. Eléggé nehéz így, mert a gyerekemhez magyarul beszélek, másokhoz angolul és valahogy összekeveredem néha, ha magyarul kell beszélnem.
2010. márc. 1. 22:19
 10/11 anonim ***** válasza:
Hallgass és énekelj magyar népdalokat, különösen a gyereked füle hallatára! Segíteni fog.
2010. márc. 3. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!