Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Tippek és trükkök, hogy, ,...

Tippek és trükkök, hogy, , túléljük" Budapestet?

Figyelt kérdés

Az egyetem miatt a következő pár évem nagy részét Pesten töltöm, és 19 éves lány lévén kissé félek a dologtól. Ezért lenne pár kérdésem hozzátok.


1. A hajléktalanokra hogyan célszerű reagálni? Azt hallottam, hogy figyelmen kívül kell hagyni őket, rájuk sem kell nézni, de akkor egy szívtelen dögnek fogok tűnni, nem? :( És ha direkt odajönnek hozzám, mit tegyek? Ha egyszer-egyszer adakozom, akkor nem fogok könnyebb célpontnak tűnni? (Nem rohannak le a pénz miatt?)


2. Utcán/tömegközlekedési eszközön fülhallgatóval mennyire érdemes zenét hallgatni?


3. Ha egy több főből álló csoport szólít meg, arra se reagáljak? Vagy ha kedvesen rájuk mosolygok/beszédbe elegyedek velük, akkor nem lehet, hogy ők is jó fejek lesznek?


4. Igazából ha bármilyen emberkét látok közeledni, akkor inkább meneküljek? (Akkor is, ha nem tudhatom előre, hogy rossz arc-e?) Érdemes egyáltalán bárkire is kedvesen nézni, vagy inkább kerüljem a tekinteteket?


5. Veszélynek vagyok kitéve, ha rövid szoknyát/nadrágot veszek fel? Nem fognak rám támadni?


6. Ha valaki az értékeimet követeli, akkor fussak el? Vagy adjam oda, és fussak el? Ha odaadom, akkor nem fog bántani?


Fogalmam sincs, mik egy főváros íratlan szabályai, én pedig egy vidéki, naiv lány vagyok, és simán elképzelem magam, ahogy paranoiásan futkosok Bp utcáin, de az azért mégsem lenne túl jó érzés.

A paprikaspré mennyivel növelheti a biztonságérzetemet? :')



2015. aug. 3. 20:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Te karanténban éltél eddig? Elég fura elképzelésed van pestről. Írj rám és privátban sorba válaszolok
2015. aug. 3. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Robot vagy?
2015. aug. 3. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Én Budapesten születtem, és ott élek, de még én sem értem miért gondolod, hogy Budapest egy félelmetes hely lenne. De válaszolok a kérdéseidre.

1. A hajléktalanokkal nem kell foglalkozni. Nem fognak hozzád szólni, lehet nem is nagyon találkozol velük. Ha mégis, és pénzt kunyerál, akkor sose adj. Nem azért mert rád akaszkodna, hanem mert az adakozásoddal nem a hajléktalannak fogsz segíteni, hanem a pár méterrel arrébb leskelődő cigány embert akinek a nyakában 10 kilós aranylánc függ. Ők rögtön elveszik a pénzt a hajléktalanoktól.

Mesélek egy példát. Húgommal vásárolgattunk, amikor hozzánk lépett egy 10-12 éves hajléktalan fiú, hogy napok óta nem eszik a testvérével adjunk nekik pénzt. A húgom bement a látványpékségbe és bevásárolt. Legalább 2 napi ennivalóval. Amikor odaadtuk nekik, hogy itt van egyék, a srác a földhöz csapta, káromkodott mint egy kocsis, és ordított, hogy B+ ! a pénzt adjad!!!

Na ennyit erről.

2. Sokan hallgatnak zenét, van aki olyan hangosan, hogy én is hallom simán (pedig halláskárosult vagyok)

3. Ne akarj olyan helyzetbe kerülni, hogy több főből álló csoport szólítson meg. Többnyire azok cigányok, és jobb kikerülni őket. Nem szólsz, nem mosolyogsz, csak menj. Bár ez nagyon ritka esett.. Velem ilyen 30 év alatt sem történt meg.

4. miért kéne menekülni? Ezt nem értem. Nyilván nem éjszaka mész a legmocskosabb kerületben..

5. Vidéken veszélynek vagy kitéve??? Nagyjából annyira vagy veszélyben mint vidéken..

6. Miért hiszed, hogy mindenki meg akar támadni?

Oké van aki átélte, de sok millióan sosem élnek át ilyet. De ha te olyan peches vagy, hogy kirabolnak akkor adj oda mindent. Az értékeket lehet pótolni az életet nem.

2015. aug. 3. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
100%

először is nyugi :D Budapestre mész, nem New York, Párizs vagy épp Nápoly valamelyik balhésabb környékére :)

Megpróbálok válaszolni a kérdéseidre.


1.Szerintem ha oda mennek hozzád és nincs apró épp csak úgy a zsebedben ne kezdd elővenni a tárcád, könnyen elvehetik, bár ez nem olyan valoszinű.. egy áltgaos hajléktalan nem lesz rámenős, ha nem adsz neki nem fog rádakaszkodni, a baj inkább a fiatalabb romákkal és "suhancokka" van, azokat valahogy próbáld lerázni.


2. nyugodtan, én is szoktam :) de fülhallgató nélkül semmikép, az idegesítő a többi utas számára.


3. attól függ milyen társaság, próbáld levágni hogy milyenenek, hogy milyen hangnemben szólnak hozzád. ez alapján mérlegeld hogy megéri-e leállni beszélgetni, vagy jobb odébbálni, ha veszélyesnek itéled a helyzetet indulj olyan hely felé ahol minél több ember van (forgalmasabb tér, utca, vagy esetleg egy üzlet), ha szem előtt vagy nem fognak balhézni.


4.ne menekülj mert max flúgosnak néz :D ha szimpatikus és nem akar valami egetrengetőt, vagy gyanakvásra okod adó dolgot akkor nem kell megijedni, de ne bocsátkozz bele komolyabb dolgokba idegenekkel, ne adj nekik személyes adatokat magadról mev ilyesmi. szóval ne légy ellenszenves, de azért ne is menj bele mindenbe.


5.legfeljebb éjszaka van rá esély hogy ne adj isten megtámadnak, de nem mindennapos, alapvetően nincs félni valód.


6.inkább csak fuss, mint előbb írtam forgalmas helyre ahol tudnak segítséget nyújtani. az értékeidet csak akkor add át ha reménytelen a helyzet.


paprikasprét ahogy érzed :)

2015. aug. 3. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

1. Nem kell velük foglalkozni, mert annyi pénzed úgysincs hogy mindegyiket kihúzd a nyomorból.


2. A 3-as metrón nem érdemes, mert úgysem hallod. De ha azért kérdezem, mert hogy ellopják-é... a telefont, vagy amiről megy a zene, azt ne a melletted lévő ülésre vagy a térdedre fektesd, ahonnan könnyen elemelhető, hanem fogd, vagy a táskádba tedd.


3. Ha nappal, frekventált helyeken közlekedsz, nem nagyon fognak kanhordák letámadni meg ilyenek... Persze ha éjjel mászkálsz egyedül, bugyiban a nyolcadik kerület sötét utcáin, akkor.....


4. Ha adóellenőr, vagy kaller közeledik, akkor menekülj.


5. A megfázás veszélyének. A kórokozók rád támadnak.


6. Hááát fújd le paprikasprével vagy rúgd tökön/pinán.

2015. aug. 3. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

1. Ha figyelmen kívül hagyod őket, azt teszed, mint a pesti emberek 99%-a. Őket ez már nem rázza meg. Ha egyszer-egyszer adsz nekik pénzt, nem fognak lerohanni legközelebb, mert jó eséllyel meg sem ismernek a sok ember közül. (Nyilván a közvetlenül a bejárattal szemben lévő padon "lakó" hajléktalan ebben az esetben kivétel.)


2. Szerintem nem érdemes, mert nem hallani jól. Annyira fel kell hangosítani, ami már káros a fülednek. Amúgy nem problémás, vannak viszont olyan környékek, amelyeken jobb az elővigyázatosság, és minden értéket érdemes elpakolni.


3. Attól függ, milyen társaság. Útbaigazítást kérő, jól szituált emberek, vagy "adjá' má' egy cigit-féle" sötét társaság? Utóbbiakat kerülni kell, jó messziről, előbbiekkel semmi probléma.


4. Ez megítélés kérdése. Ha mindenki elöl menekülsz, nem fogsz tudni közlekedni. :) Ha valaki nagyon nyomul rád, követni kezd, vagy állandóan beszédbe akar veled elegyedni, tedd azt, amit bárhol máshol is tennél.


5. Tudod hányan vannak ilyen nyári ruhában? Megint csak ne a gázos környékeken, éjszaka járkálj így egyedül, amúgy OK.


6. Megint megítélés kérdése. Ha sokan vannak körülötted, érdemes hangosan segítséget kérni, vagy elmenekülni. Ha többen támadnak meg, akkor inkább add oda, amit kérnek. Ha fegyver (pl. kés) van nála, úgyszintén. Garancia nincs semmire, de az ilyesmi nagyon ritka, és felelős magatartással, felelősen közlekedve jó eséllyel elkerülhető.


"A paprikaspré mennyivel növelheti a biztonságérzetemet? :')"


Tudd használni! Vegyél több flakonnal, gyakorold! És mindig úgy tartsd, hogy kézre essen. De elvileg csak akkor lehet szükséged rá, ha egyedül, gázosabb környékeken sétálsz. Ha ilyesmi felé vezet utad, akkor egyik kezed legyen rajta a zsebedben.


Tömörebben fogalmazva: no para. Az én vidéki rokonaim is azt hitték, hogy "Pesten" felnégyelik az embert minden nap. Nagyobb város, több a balhé és a bűncselekmény, de egyáltalán nem valami fertő ez, amit ki kell kerülni.


A "gázos környékekről" találsz elég jó listákat, ha rákeresel a GYK-n (pl. rossz környékek Budapesten). Ebben elég nagy a konszenzus.

2015. aug. 3. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

szia. én pest megyei vagyok, csendes városban élek (inkább község), de feljárok pestre egyetemre. így meg is értem az aggodalmad, de eltúlzottnak is érzem. sok évfolyamtársam a világ végéről jött, és mindenki megvan. de nem csúfolásként mondtam.


1., a hajléktalanokat nem érdekli, hogy minek TŰNSZ. és nem te leszel az első, aki elmegy mellettük. természetesen nem beszéllek le az adakozásról, de nekem például nincs önálló keresetem még. a szüleim pénzéből nem fogok villogni, csak azért, hogy ne legyek szívtelen. szerintem egy egyetemistától/diáktól nem várhatják el, hogy majd pont ő adakozzon. adakozzon az, akinek minimum saját keresete van. letámadni nem fognak.


2., mindenki zenét hallgat, bajod nem lesz belőle, de ne legyél hülye p**cs, mert néha látok iylen embereket:

- hat sávos sugárút zebráján se néz fel a telefonjából

- lépcsőn is telefonozik

- menet közben telefonozik, mert nem képes beállítani előre, vagy félreállni. és látom rajta, hogy hamarosan nekem jön. ilyenkor direkt megállok, és megvárom, amíg olyan közelségbe jön, hogy már okvetlen fel kelljen néznie. ilyenkor általában még nekik áll feljebb. szóval ne légy ilyen "vidéki p**csa Pesten" típus, de amúgy ésszel nyugodtan hallgathatsz zenét

ui.: ez csak egy szólás-mondás, természetesen nem attól lesz vki bunkó, hogy vidéki/városi


3., hát erre most mit mondjak. falun nem laknak kötekedő emberek? mért ne válaszolnál ha egyáltalán BÁRKI MEGSZÓLÍT? persze, gyanús alakokkal nem jó szóba állni, de pesten általában az szólít meg, aki meg akar téríteni/el akar valamit adni/azt akarja, hogy beszélgess vele Jézusról, nekik megmondod, hogy sietsz, vagy hogy bocs nem. az eladók és környezetvédők sokszor maguk is egyetemisták / szórólapozók, ők sem élvezik ám. a másik verzió, a külföldi, aki útbaigazítást kér, vele sincs okod bunkónak lenni.


4., pestennem akar mindenki bántani, lásd fönt. hol laktál eddig? értem én, hogy furcsa neked a nagyváros, de ez túlzás. van olyan eset, amikor tényleg rossz szándékú valaki, de az általában látszik, pl. messziről levehető, hogy részeg, vagy látszik az arcán. pl. aki el akar neked adni valamit, vagy városnéző körutat szervez, az foglalkozása érdekében is inkább mosolyogna rád.



5., nem fognak rád támadni. de nyilván te is tudod, hogy pesten az emberek nem hosszú ruhában járnak mind ahányan vannak.


6., ha valaki BÁRHOL A VILÁGON az értékeidet követeli, add oda. így van a legkisebb esélye, hogy bántson. érdemes a táskád egy belső zsebében mondjuk eltenni 500 ft-ot, hogy ha ellopják a pénztárcád, akkor is haza tudj menni. de ez sem pest miatt vagy, megtehetnéd berlinben, vagy a sziget fesztiválon, vagy falun is.


sosem volt paprikasprém, de a biztonságÉRZETEDET nyilván megnöveli

2015. aug. 3. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"Amikor odaadtuk nekik, hogy itt van egyék, a srác a földhöz csapta, káromkodott mint egy kocsis, és ordított, hogy B+ ! a pénzt adjad!!! "


ellenpélda: ismerősöm mcdonalds előtt állt, amikor öregember leszólította ugyanezzel. bement, vett neki kaját, kijött. a hajléktalan válasza:

- köszönöm, kisasszony, de ha a pénzt adta volna, akkor én ennyi pénzből egy hétig eltartottam volna magam, és nem dobtam volna ki egy darab szendvicsre.


de persze, azért igazad van.

2015. aug. 3. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Igen vigyázni kell, de elég baj, hogy felmerül ilyen kérdés.
2015. aug. 4. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, a legtöbbet tényleg igazán hasznosnak találtam. :)


És nem, nem vagyok robot meg semmi hasonló, egyszerűen csak fel szeretnék készülni minden eshetőségre. Jobb félni, mint megijedni. ^^

2015. aug. 11. 01:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!