Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A KürtŐskalács magyar vagy...

A KürtŐskalács magyar vagy román termék az EU szerint?

Figyelt kérdés

CSak,mert nagyon reklámozzuk,hogy magyar,de én valahol azt hallottam és olvastam,hogy Románia levédette.

Ez igaz?



2016. júl. 8. 14:29
 1/7 anonim ***** válasza:
67%
Szerintem magyar termék, de ha mégse, akkor meg biztosan erdélyi, de 100%, hogy nem román.
2016. júl. 8. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

EU-s szinten még nincs hivatalosan levédetve, még sem a magyar, sem a román kormány nem adott be hivatalos kérelmet. A szlovákoknak viszont "szakolcai kürtőskalács" néven van egy tök ugyanilyen kalácsuk, ami már le van védve.


Az EU egyébként földrajzi területhez és nem néphez köti az eredetvédelmet. Így székelyföldi vagy erdélyi ételként csak Románia tudja levédetni a kürtőskalácsot. Ez esetben viszont csak az adott területen lenne szabad készíteni, vagy csak Kovászna és Hargita megyékben, esetleg egész Erdélyben, de nem egész Romániában.


Ha azonban Kárpát-medencei ételként tekintünk rá, akkor Magyarország és Románia közösen is le tudná védetni. Van is ilyen terv, ki tudja mi lesz belőle. Ha ez megvalósul, akkor viszont Magyarország területén is lehetne készíteni, nem csak Erdélyben.


Ettől függetlenül a magyar kormány hungarikummá nyilvánította a kürtőskalácsot, de ez az EU-s szabályozást nem érinti.

2016. júl. 8. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
57%
A csehek is mindenhol ezt árulják a turistáknak.
2016. júl. 8. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
49%
"Ó, az élet, egy nagy kürtőskalács."
2016. júl. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
41%
Hat en mint Erdelyi szekely gyerek biztosan tudom, hogy a romanoknak semmi koze a kurtoshoz. Romanul is ugy mondjak, hogy "kurtos" igy ahogy irom ekezet nelkul mert a roman nyelvben nincs ekezet. A kurtos pedig a formajarol kapta a nevet es magyarul egy ertelmes szo, romanul pedig egy ertelmetlen semmi a romanok szamara. A romanoke a puliszka vagy ahogy ok mondjak a "mamaliga" a magyaroke meg a kurtos. :) Tudni kell, hogy a romanok szeretnek dicsekedni meg lopni pontosan ugy mint ahogy az ikarusszal is tortent.
2016. júl. 8. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 ede1219 ***** válasza:
2016. júl. 8. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Mi történt az Ikarusszal?


Ha akarom megkérdezem még 1, 2. Miből gondolod,hogy én voltam?

3,Két külön helyen/témakörben lett feltéve a kérdés

4, Ez a GYAKORI kérdések :-)

2016. júl. 9. 20:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!