Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Akadályozta, vagy segítette a...

Akadályozta, vagy segítette a feltörekvő női emancipációt Marilyn Monroe jelenléte?

Figyelt kérdés

Mármint, úgy értem, hogy Coco Chanel megjelenésével az 1910'-es években eléggé felerősödött a feminizmus (bár nincsenek pontos információim, de én így hallottam, hogy hozzá kötik). Aztán ugye megjelent Marlene Dietrich, aki ténylegesen a szívén viselte a női emancipációt. De vele egy koron élt Marilyn Monroe is, aki a tipikus szőke nő karakterét képviselte (de mégis barátnők voltak).

Tehát Marilyn Monroe akadályozta jelenlétével a nők egyenjogúságát azzal, hogy tárgyiasította magát a férfiaknak, vagy hozzá segítette azzal, hogy pont ezt kihasználva bemutatták, hogy a nőket tárgyiasítják?

Tudom rendkívül komplex kérdés, és bonyolultan is írtam le.


2016. nov. 19. 16:00
 1/1 Sunshinedoll ***** válasza:
90%
Marilyn Monroe nem tárgyiasította magát a férfiaknak lmao. Más kérdés, hogy a férfiak tárgyiasítását kihasználta, de ezen nem nagyon kell csodálkozni egy olyan érában, ahol a nők amúgy is szexuális tárggyá voltak redukálva. Mellesleg ugyanez a szexizmus és tárgyiasítás ölte meg később és tette tönkre az életét. Az ötvenes években vagy háziasszony voltál vagy szexjáték, ha sikeres akartál lenni, akkor felveszed a második szerepet magadra. Monroe története alapvető példája annak, hogy a társadalom hogyan szexualizálja az olyan nőket, akiket gyerekkorukban szexuális abúzus ér. Hiába volt jó színésznő vagy volt saját produkciós cége, mindenki csak a szexet látta benne, épp ezért Monroe tökéletes arca mindannak, amikkel egy nő az élete során szembe néz: váratlan terhesség, abortusz, szexuális bántalmazás, tárgyiasítás, bántalmazó kapcsolatok, a publikum támadása a szexualitása ellen stb. Senki nem azért szerette, ami, hanem a cicijeiért meg babás hangjáért, és pont ez az, amit a feministák nem akarnak. Monroe egyébként a modern megmozdulás előtt nem sokkal halt meg, és gyakran beszélt olyan témákról, amiket a feminizmus is taglal és magáénak érez (szexuális abúzus, áldozathibáztatás, anyaság, abortusz stb), szóval miért ne lehetett volna akár feminista is?
2016. nov. 20. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!