Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy egyes...

Miért van az, hogy egyes vidékeken a szülők jobban támogatják a gyermekük tovább tanulását?

Figyelt kérdés

Nálunk sajnos az a történet,hogy az én anyám egyáltalán nem díjjazza azt, hogy tanulni szeretnék... Mindig csak azt hangoztatja,hogy jobb lenne ha elmennék dolgozni...

Szakma/végzettség nékül pedig esélyem sincsen boldogulni önállóan... Max az a hatalmas összegű közmunka van,ami tudjuk mire való és megmondom őszintén ennél komolyabb céljaim vannak.


Nemcsak emiatt tettem fel ezt a kérdést,hanem mert a környékünkön elég sok középkorú és idős ember hangoztatja,hogy "20 évesen már ők dolgoztak és aki tanul az nem hoz hasznot" vagy csak simán lenézik az embert ha nem kemény fizikai munkával szerzi meg a kenyerét...

Pedig közel van hozzánk Szeged,ahol jó iskolák vannak... Egálatalán nem értem ezt a felfogást. Miért ne akarná valaki,hogy később a gyermeke könnyebben tudjon boldogulni?


Ezzel szemben meg a másik véglet... párom egy elég lehetetlen városkában lakik Békés megyében és ott mindenki löki a fiatalokat,hogy tanuljon,mert tudják,hogy csak az a lehetőség elmenni onnan...


Bocsánat,a hosszú terjedelemért...



2016. dec. 12. 10:27
 1/5 anonim ***** válasza:

Látatlanban is azt mondtam volna, hogy valahol Kelet-Magyarországon élsz. Elmaradottabb vidékeken nincs kultúrája a polgári gondolkodásnak, a továbbtanulásnak. Régen nem mindenki előtt állt nyitva ez a lehetőség, és az a hely, ahol te laksz, régen is elsősorban mezőgazdaságból élt, ezért az emberekre nem volt jellemző az, hogy magasabb végzettséget szereztek. Emellett azonban valószínűleg már régen is belátták, hogy a diplomás, képzett emberek irányítják a világot, ezért létrejött bennük egy kognitív disszonancia: tanulni kéne ahhoz, hogy jobb életem legyen, ugyanakkor nem tudok tanulni, mert már elmulasztottam/túl szegények vagyunk. Régen ugye nem mindenki tudta megfizetni az oktatást (ma se, de azért ma már jobb a helyzet), plusz kellett otthon a munkaerő. Régebbi korokban a gyerek befektetés volt.


Szóval ezt a kellemetlen gondolatot vagy úgy lehet feloldani, hogy az illető nekiáll tanulni, vagy pedig úgy, hogy magyarázatot gyárt arra, hogy miért jó NEM tanulni, és akkor nincs probléma. Ezért van az, hogy sok ilyen családban az a hozzáállás, hogy ne akarjon már a gyerek okosabb lenni a szüleinél, mit képzel magáról, azok az egyetemet végzettek nem is értenek igazából semmihez, az igazi munka csak a kétkezi munka, stb. Pedig hát, nincs így, ezt tudjuk. Ahogy azért is felesleges hibáztatni a gyereket, mert huszonévesen még tanul. Egyrészt megnőtt az átlagéletkor, másrészt bizonytalanabb a munkaerőpiac. A szüleid egy olyan rendszerben nőttek fel, ahol sokkal biztosabb volt minden, mindent meg lehetett oldani "okosban", a vidéki lakosságnak volt munkája, a tanulatlanabb embereket is foglalkoztatták. Ezért van az, hogy az ő fejükben még az él, hogy szégyen, ha valaki ebben a korban még nem dolgozik. Csakhogy ma már egy másik rendszer van, sokkal nagyobb a verseny és sokkal bizonytalanabb a munkaerőpiac. Aki jó munkát szeretne, annak kevés kivétellel tovább kell tanulnia (és általában mesterdiplomát is kell szereznie). Úgyhogy ne érdekeljen annyira, mit mondanak, tudd, hogy ma már nehezebb normális munkát és jó megélhetést találni, mint volt az ő idejükben, és tanulnod kell. Én is pl. 20 évesen érettségiztem, mert évvesztes vagyok, plusz ötévfolyamos, kéttannyelvű gimibe jártam. 24 éves vagyok, egy diplomám van, és még lehet, hogy elkezdek egy alapszakot.



A helyedben elköltöznék otthonról, lehetőleg egy nagyvárosi kollégiumba. A fővárosban nem gondolkodtál?

2016. dec. 12. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Egyébként ez kb. ugyanaz a sztori, hogy "miért nincs még a lány 24 évesen férjnél, amikor én már 16 évesen férjhez mentem", mint amit a mamám szokott mondogatni. Csak hát az a múlt század közepén volt, amikor teljesen más volt minden. Nem volt pl. fogamzásgátlás. Így a szexből nagy eséllyel gyerek lett, ami azt jelentette, hogy együtt kell maradni. Tehát a nemi érést nem sokkal követte a házasság. Ma már van családtervezés, ezért a gyerekvállalás kitolódik nemritkán 30 éves kor fölé.


Ugyanígy felejtsd el azta hülyeséget, hogy "aki tanul, az nem hoz hasznot". Mindent, amit látsz, tanult emberek építettek fel, pl. mérnökök, és ahhoz tanulni kell, évekig. A szüleidnek meg kéne érteniük, hogy a tanulás egy olyan befektetés, ami később térül meg. A krumplihámozás, ami kétkezi munka, vagy a kapálás, az lehet, hogy azonnal megtérül, de nem hoz akkora hasznot. Olyan keresetet, amiből kényelmesen meg tudsz élni, csak tanulással teremthetsz magadnak. Sokan mondják, hogy a pénz nem boldogít, de én pl. ha másért nem, hát azért tartom fontosnak a biztos anyagi hátteret, mert kell tartalék vészhelyzet, pl. betegség esetére.


Azt javaslom, tisztázd le magadban, hogy mi a cél, aztán lődd be a lehető legjobb egyetemet és tanulj keményen.

2016. dec. 12. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat... Sajnos én (szintén családi okok miatt) csak májuban fogok érettségizni és nem jár utánam semmilyen támogatás,mert estire kell járnom(Mert anyám miatt abbahagytam egyszer már az iskolát,tudom hiba volt...) Ahogy közeledik az idő egyre durvábban beszél velem anyám, folyton azt hallom,hogy mit képzelek,hogy 3napot kell bemennem és nem dolgozom mellette... Próbáltam elmagyarázni neki,hogy szerintem ha jó érettségit szeretnék akkor nem tudok mellette dolgozni,mert nem vagyok egy zseni és idő kell a tanulásra...

Nem tudnék kollégiumba menni sajnos,mert nem engedhetem meg magamnak.

Sokszor a bérletem árát se kapom meg és szerencsétlen párom ad rá pénzt,pedig nem nagy összeg (1780forint...).

A másikprobléma meg az,hogy egyszerűen hiába hagytam abba az iskolát anno akkor is elvette minden pénzem és nekem arra nem futotta,hogy a páromhoz bemenjek Szegedre... Tudom,hogy ha elmennék dolgozni magammal csesznék ki,mert ugyanúgy nem kapnék bérletre sem és minden pénzem elvenné ráadásul az iskolai eredményeim is romlanának.

Azt gondoltam,hogy megpróbálok egy fsz-t elvégezni,mert az 2év,de folyton fenyegetve vagyok hogy ki fog dobni mert utánam semmi pénz se jár és ingyen nem tart el...

Még az is eszembejutott,hogy megpróbálkozom a plazma ferezissel hátha alkalmas lennék donornak és akkor legalább a bérletemre meg az alapvető szükségleteimre futná,viszont a párom azt mondta,hogy akkor ha rájön,van pénzem elveszi ésmégtöbbet fog követelni...

Teljesen gtanácstalan vagyok és kezdek lelkironccsá alakulni,nem értem,hogy lehet ilyen egy szülő a saját gyerekével.

2016. dec. 13. 08:58
 4/5 anonim ***** válasza:

Sajnos nagyon buta, és rosszindulatú az édesanyád.

Az ilyen emberrel nem lehet őszintén viselkedni, mert mindent ellened fordít. Ahelyett, h. biztatna, Veled örülne, h. tanulsz, szipolyozza az energiádat, energiavámpírkodik, folyamatosan árt. Pénzről főleg semmit sem szabad neki még említés szinten sem mondani, hanem szigorúan be kell osztani azt a kicsit, ami van, a többit meg folyamatosan dugni.

Egyébként azért ilyen ellenséges veled, mert nem kapsz családit, mert nem nappalira jársz, és ez a gondja Veled?


Az első hozzászólónak:

Én az Alföld közepén egy kisvárosból való vagyok, aminek hihetetlen jó a gimije hasonló v. nagyobb helyekkel összehasonlítva; rengeteg orvost, mérnököt, kutatót, közgazdászt, pedagógust 'kitermelt' már. (Pl. szomszédunk fia az ENSZ-ben (N.Y) dolgozik, sógorom amerikai világcég ágazatvezetője szintén az USA-ban, volt osztálytársam Brüsszelben, az EU-ban dolgozik, én közgazdász vagyok multinál - szóval nem mindenki gyökér itt, bár tény, h. nagyszüleim még szakma nélkül a földet túrták...)

2016. dec. 31. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Az a fő gondja,hogy "lopom a napot",mert szerinte a tanulás az semmi... Ő azt becsüli meg,aki kemény fizikai munkával pénzt keres.

Mondjuk azóta annyiban javult a helyzet,hogy már elfogadta,hogy tanulni fogok tovább,persze az is lehet,hogy azért mert azt gondolja több pénzem lesz majd és neki nagyobb haszna lehet rajtam.

Elkezdtem plazmadonorkodni... abból tudom fedezni a kisebb szükségleteimet,de neki nem mondom el,mert ígyis mindig lehúzna.

2017. máj. 17. 17:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!